Moj vrt

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

11. mar 2014 16:42

Seme ajde, - meni so znanci ob pogovoru rekli, da sem kupila seme japonske ajde, ki je višja in ima večja zrna in boljši donos. Da je za strojno spravilo bolj pripravna.

Če je bila njiva blizu Črnuč črtasta bi rekla, da sta bili posejani dve vrsti semen?  Po drugem delu Rimljankinega odgovora pa sklepam, da so bili žganci iz tiste domače ajde res boljši in ni samo spomin, ki vse iz mladosti polepša.

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

11. mar 2014 16:49

Ne dve vrsti, dve sorti ajde sta bili posejani, da je bila njiva obb cvetenju črtasta, na oko so bili prameni posameznih barv kake 2 m široki. Japonske ajde ni, morda so japonske sorte, tega ne vem. Konec koncev je Japonska ena izmed dežel, kje se poje največ ajde. In japosnki znanstveniki tvorno sodelujejo s slovenskimi strokovnjaki, ki proučujejo ajdo. Lani je bil celo svetovni mednarodni simpozij o ajdi v Sloveniji.

Dobro ajdovo moko ima (tudi tatarske ajde) Mlin Rangus.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. mar 2014 18:25

rimljanka je napisal/a:

Ne dve vrsti, dve sorti ajde sta bili posejani, da je bila njiva obb cvetenju črtasta, na oko so bili prameni posameznih barv kake 2 m široki. Japonske ajde ni, morda so japonske sorte, tega ne vem. Konec koncev je Japonska ena izmed dežel, kje se poje največ ajde. In japosnki znanstveniki tvorno sodelujejo s slovenskimi strokovnjaki, ki proučujejo ajdo. Lani je bil celo svetovni mednarodni simpozij o ajdi v Sloveniji.

Dobro ajdovo moko ima (tudi tatarske ajde) Mlin Rangus.



rimljanka

 

No, ravno danes sem v trgovini z začudenjem brala opis 'tatarske ajde' (prvič namreč slišim zanjo) Mlina Ragus. Kakšna pa je glavna razlika v primerjavi z navadno?

Edit: Že našla na strani Mlina Rangus, nvm.

 

Prvič pa tudi slišim, da se na Japonskem poje največ ajde...sploh se res NIKJER ne omenja. Ziher da nisi zamenjala z rižem? :p



Life is war against boredom~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 11. 2014 18:53

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. mar 2014 18:56

Hvala, elaphus~

Life is war against boredom~

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

11. mar 2014 20:37

MiriBon, "soba" je izraz za njihove testenine iz ajde pa tudi za ajdo samo (nisem mislila, da se poje več ajde kot riža, ampak med državami je najbrž vodilna po porabi ajde).

Ne, ne, nisem se zmotila, o takih rečeh se pač ne motim. O tatarski ajdi pa tole: prav kmalu bo 200 let od "leta brez poletja", ko je v Indoneziji eksplodiral vulkan Tambora.

V tistih letih je potem baron Žiga Zois med naše kmete uvajal mešanico tatarske (ponekod je dobila zato ime cojzla) in navadne ajde, ker prva prenese še nižje temperature. Taka mešanica se je ponekod po Dolenjskem sejala menda nekje do 60. let prejšnjega stoletja. Zdaj ja Rangusov mlin edini v Evropi, ki obvčlada pripravo plodov tatarske ajde (ki ima manjša zrna, je bolj grenka in prav zelenkasto moko dobimo iz nje) za uporabo. Tudi čaj iz nje je zdravilen, vsebuje  nekajkrat več kvercetina in rutina (močna antioksidanta) kot navadna ajda. Še tole je vredno prebrati in poslušati. Pa še tole.

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

11. mar 2014 21:17

Ja, za sóbo sem pa že slišala....

Najlepša hvala za povzetek in pa seveda povezave. :)

Sem iz Dolenjske, tako da me je kar sram priznati, da še nikoli nisem slišala za tatarsko ajdo....Rangusov mlin bom zagotovo šla pogledat, tatarsko ajdo pa bom preizkusila takoj, ko porabim ravno danes kupljen paket navadne.



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 11. 2014 21:17

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

11. mar 2014 21:26

Priporočam ti, da dodajaš po malem tatarsko ajdo navadni, beli moki, pride lepo zelenkast kruh, to je na enem od linkov.

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

12. mar 2014 0:19

Res z zanimanjem sem prebirala vse o ajdi, hvala vsem. Rimljankina pomoč je vedno izčrpna, pa tudi ostalim hvala za napisano. Večkrat se zalotim, da sem tisti košček zemlje dobila prepozno, pa tako težko mi je, ko gledam, kako delajo nekateri z njihovim poljem. Pa še tiho moram biti, ker ni moje.

Ne morem si kaj, še tole bom vprašala: Na delu polja, takoj za zadnjimi hišami, so zgradili "začasno ekološko čistilno napravo" za kanalizacijo, dokler ne bo narejena prava zbirna čistilna naprava.  Tisti del polja je prerasla rastlina, ki sem jo po iskanju v literaturi in Googlanju spoznala za divji sirek. 

Že mogoče, da čisti odplake, a je tudi zelo agresivna. Seli se naprej po polju, posebej ji  paše  med balami sena, kjer zastaja voda. Tudi ob svojem zelniku sem odstranila že nekaj rastlin, to ni tako enostavno, zelo močne korenine ima. Ogromno semena naredi in me je strah, če se bo razširila. Ali se bo rastlina sama ustavila, ko bo čistilna naprava gotova?

Ne vem, če je prav, da tole sprašujem na temle forumu. A tu pišete tisti, ki imate radi vrt in domačo zemljo.

Katrca11

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

12. mar 2014 6:31

Rimljanka, a potem je Bio ajda od Biotopa tatarska ajda - svetlozelena zrna? 

robida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti