Moj vrt

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 934

10. jun 2014 10:13

Hvala.

reza

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

10. jun 2014 11:30

terezija je napisal/a:

Prosila bi za nasvet, kdaj naj porežem odcvetelo navadno potoniko, Hvala za odgovore in  lp.



reza

 

Terezija, iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da lahko brez kakršne koli škode to storiš že sedaj. Porežeš jo do tal, saj se brsti za rast vej in listov nahajajo pod zemljo. 

Pa še en tip za lastnice potonik. Pozno v jeseni posadite čebulice tulipanov na mesto, kjer raste potonika. Spomladi vas bodo najprej razveselili tulipani, takoj nato pa še potonike, katere listi bodo zakrili odcvetele tulipane.

 

Johanna

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

10. jun 2014 11:38

Pomladi sem posejala andske jagode v večji lonec. Dočakal sem, da so sedaj 3 rastline velike približno 2,5 cm. Kako naj ravnam naprej, ali jih presadim v vrt ali vsako v svoj lonec ali pustim in zalivam kot do sedaj? Hvala za vaše izkušnje. Lep dan.

marjanaj

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. jun 2014 14:08

terezija je napisal/a:

Prosila bi za nasvet, kdaj naj porežem odcvetelo navadno potoniko, Hvala za odgovore in  lp.
reza

Ena pravi ne, druga ja, jaz bom pa zlata sredina. Grmom, ki so obkroženi z drugimi trajnicami, takoj  ko odcvetijo porežem do tal stebla, ki so nosila cvetove. Ostalo pustim, da pomaga rastlini načrpati dovolj hranil za naslednje leto.  S tem razredčim in prezračim grm in obenem nekoliko omejim obseg, da ne zatira preveč drugih trajnic v bližini. Neporezani del pustim pri miru do pozne jeseni, ko prične propadati. Osamelcem sredi trate porežem samo odcvetele cvetove. Ob taki negi mi potonke vsako leto obilno cvetijo.

 

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

10. jun 2014 14:45

Jaz sem vprašala mami, poreže jih, ko postanejo cveti rjavi, pa ne čisto do tal. Ji pa obilno cvetijo vsako leto.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

10. jun 2014 16:02

Johanna je napisal/a:

Terezija, iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da lahko brez kakršne koli škode to storiš že sedaj. Porežeš jo do tal, saj se brsti za rast vej in listov nahajajo pod zemljo. 

Kdaj naj pa rizomi napolnijo zalogo hrane za razvoj naslednje leto? Da o tem, kako so listi potnik lepi tudi čez poletje v pozno jesen, ko se nekateri odenejo v bronaste barve, ne rečem nič. Cilin nasvet je vreden posnemanja, tudi botanična stroka bi ga potrdila, 100%.

rimljanka

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

10. jun 2014 20:03

rimljanka je napisal/a:

 

Kdaj naj pa rizomi napolnijo zalogo hrane za razvoj naslednje leto?   


rimljanka

 

Kot sem že zgoraj napisala, sedaj  se že lahko potonike porežejo. En mesec zadostuje, da si napolnijo "baterije"

za prihodnjo leto. Tako kot pri zvončkih, lilijah - en mesec zadostuje, da se čebulice oskrbijo z zadostno zalogo hrane. 

 

 

Johanna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

10. jun 2014 20:10

No, narava pravi zvončke in lilije drugače kot za potonike. Sicer pa, vsak po svoje.

rimljanka

f0rk  

član od: 3.11.2011

sporočila: 68

11. jun 2014 13:00

elaphus je napisal/a:

A mi zna kdo razložit, prosim, zakaj mi gredo zadnja leta vse redkvice v samo perje, ne naredijo pa nobenih "redkvic"?  Nimam preveč pognojene zemlje, ker je zelo borova. In tudi neprijaznih sosedov nima. In tistega, kar bi mi radi pojedli, tudi ne . Hvala za vse nasvete!

lp



cervus

Pri nas vedno uspejo le prve redkvice, ki jih sejemo spomladi, potem gre pa tudi pri nas vse v perje. Te vrste, ki jo predlaga rimljanka pa še nismo poskusili.

Imamo pa drug problem: na terasi imamo nekaj paradižnikov v loncih. Ko je zemlja suha, hodijo po vsej verjetnosti mački k nam na obisk. Zalivamo vsak dan, imamo tudi lenega psa čuvaja pa jih ne moti. Zemlja je razkopana naokrog, ena sadika uničena. Pa da se ne bo katera obregnila ob to, da valim krivdo na sosedove mačke in ne na domačega psa-če bi se on lotil kopanja in igranja, bi bila škoda bistveno večja. Pač ni eleganten   Bi mogoče zastirka pomagala?

f0rk

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

11. jun 2014 13:07

Škodila ne bi, pa morda poskusiš še s sredstvom za odganjanje mačk, škodilo ne bo. Pa kaj malo trnatega naloži po vrhu, morda bi že mreža pomagala. Kj p, če imajo ptiči prašno kopel?



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 11. 2014 13:08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti