19. jun 2020 13:03
Morda kdo iz izkušenj ve, v kakšnem razmerju se redči 100% neem olje, da dobiš škropivo oz. foliarno gnojilo za vrtnine?
Prevelika koncentracija menda lahko rastline požge. Hvala.
Menda deluje proti ušem, bolham, strunam.
19. jun 2020 13:03
Morda kdo iz izkušenj ve, v kakšnem razmerju se redči 100% neem olje, da dobiš škropivo oz. foliarno gnojilo za vrtnine?
Prevelika koncentracija menda lahko rastline požge. Hvala.
Menda deluje proti ušem, bolham, strunam.
19. jun 2020 18:48
Za močno, zdravo in boljšo rast pridelka lahko poškropite zemljo ali pa rastline. Zamešajte 5-10ml neemovega olja z nekaj kapljicami eko emulzije v 1 l vode. Prve 4 tedne uporabljajte vsak teden, potem mesečno.
25. jun 2020 6:12
Ja Rimljanka - to so strigalice, pri nas jim rečemo škarjice - pri nas jih je kolikor češ. Mogoče kdo ve kako se jih preganja, ker tudi te naredijo kar nekaj škode.
27. jun 2020 21:55
Tedyka strigalice so na vrtu v bolj koristne kakor ne prehranjujejo se ravno z ušmi in manjšimi žuželkami. Največ škode znajo narediti, ker se rade lotijo okrasnih cvetlic. Drugače jih pa na vrtu raje imam kakor ne.
1. jul 2020 18:48
Pri nas so se strigalice s slastjo lotile bazilike - so res gurmanke
2. jul 2020 0:30
Sama sem imela na nizkem fizolu-uši in prebrala sem, da je dobro imeti za to v blizini-meto, sama sem jo kar svezo nabrala in posula pod fizolom, moram povedati, da resnično deluje, vsaj zaenkrat. Sicer pa sem zelo , zelo zadovoljna s svojim vrtom letos:
Imam zelo veliko različnega radiča, jemo ga ze od marca, najprej sem rezala lanske glavice, dokler mi niso šle v cvet, med tem sem posejala novega in ga jemo, moram reči, da ga imamo v naši druzini rajši od solate, posejala sem več, kot deset vrst. Prvo , ki sem ga posejala pred mrazom v marcu, mi je prišlo ven, šele sedaj, med stročjim fizolom, ker ni gosto, mislim, da bo zelo v redu. Nato sem posejala seveda še enkrat in je zelo gosto, danes sem ga ze redčila. Imam še lanski peteršilj in novi je tudi ze za nabirati in je zelo lep, ter gost. Tri vrste stročjega fizola je v cvetju in danes sem opazila ze male fizolčke, imam dve sorti , ki mi tudi ze cvetijo in delajo plodove. Nato imam še štiri vrste , dve vrsti lepo cvetita in delata plodove, od drugih dve vrst , pa je iz zemlje prišla samo ena bučka, nobena še ne cveti, upam , da bo prišla ven še kakšna, sem pa danes ponovno posadila bučke-tiste rumene, ki so za mehiške jedi, smo jih pred leti poskusili in so nam bile všeč. Ker je od , ki je podobna , zaenkrat prišla ven samo ena, sem danes na to mesto posadila še eno novo vrsto . Danes sem tudi preflancala cvetačo in brokoli, ker sta bila pregosta. Skratka, sem zelo, zelo zadovoljna zaenkrat svojim vrtom, oz. njivo, če ne bo kakšne toče ali drugih škodljivcev, bo letina dobra in dovolj pridelkov. Mimogrede, zaenkrat še niso zavohali dobrot, upam, da jih tudi še ne bodo, čeprav jih vsak dan, ko se začne proti večeru hladiti, vidim na poti, ki vodi do moje njive, so sicer še kar daleč in tudi naj kar tam ostanejo, ker na poljski poti ne delajo škode, ne vem sicer, s čim se hranijo, sem opazila, da jim jagode dišijo, tako, kot tudi meni , ki jih na svoji poti do njive, veselo zobam. Sem zelo , ker imam ze drugo leto svojo njivo, kljub temu, da sem bila v času korone samo enkrat tedensko na njivi, mi vse lepo raste. No, ja, tudi plevela je bilo za izvoz in še vedno raste, vendar tudi to paše zraven, še posebej letos, ko je veliko dezja. To je pač treba vzeti v zakup, ter se lotiti le tega iztrebiti. Na koncu njive, sem letos posejala letne cvetice, da bodo tudi čebelice lahko vesele in nabirale med.
Sporočilo je spremenil(a) johana dne 2. jul 2020 00:40
9. jul 2020 21:13
Jaz bi pa vas vrtnarke vprašala, ali porežete korenjevo zelenje zdjle , pa potem korenje pustite še rasti. Imam plrecej korenja v vrtu, pa me jezi, ker notri lazijo mačke. Bi bilo narobe. Ce jo porežem pa korenje pustim se naprej rasti.
9. jul 2020 21:28
Kaj je letos res vse malo bolj zgodnje ali jaz nimam pojma? Slive so že modre, jabolka rdečijo, celo aronija je že vijoličasta in nekatere jagode že zelo sladke (barve so že temno vijolične, nekatere pa so še čisto zelene - cela barvna lestvica na grmih, sploh ne vem, kako bo s pobiranjem in sočenjem).
Krompir je bil letos tako visok, da sem skorajda rajce potrebovala, je pa lep in velik. Paradižnik pa je zelen in nikakor da pordeči, bučke tako počasi rastejo, čeprav so nam vsa leta do zdaj zelo uspevale in smo jih sprti komaj jedli. Letos še nobene; dve sta zgnili, preden sta zrasli, ostale pa so e čiszo mičkene. Paprika je tako tako, jajčevci komaj zacveteli.
Narobe svet ali kaj?
9. jul 2020 23:28
mamamia je napisal/a: |
Kaj je letos res vse malo bolj zgodnje ali jaz nimam pojma? Slive so že modre, jabolka rdečijo, celo aronija je že vijoličasta in nekatere jagode že zelo sladke (barve so že temno vijolične, nekatere pa so še čisto zelene - cela barvna lestvica na grmih, sploh ne vem, kako bo s pobiranjem in sočenjem). Krompir je bil letos tako visok, da sem skorajda rajce potrebovala, je pa lep in velik. Paradižnik pa je zelen in nikakor da pordeči, bučke tako počasi rastejo, čeprav so nam vsa leta do zdaj zelo uspevale in smo jih sprti komaj jedli. Letos še nobene; dve sta zgnili, preden sta zrasli, ostale pa so e čiszo mičkene. Paprika je tako tako, jajčevci komaj zacveteli.
Narobe svet ali kaj? mamamia
|
Mamamia, letos je prestopno leto, pregovor pravi-veliko obeta, malo da. No, jaz sem v ponedeljek nabrala prvi stročji fižol iz treh sort, tudi jutri ga bom. V ponedeljek je bila boranja, v soboto pa bo zabeljen s krompirjem. Pri meni sta dve sorti buč zelo, zelo velike, že delajo plodove, ampak, ne vem, ali so všeč mišim, ali pticam, ker so že majhne obglodane, tako, da ne vem, če bodo dočakale velikost.Potem imam še dve vrsti bučk, najprej so ven iz zemlje prišle od vsake samo dve, no danes sem pa opazila, da so kar začele lesti iz zemlje, jaz jih nisem sadila, kot sadike, zato so bolj pozne. Kar se tiče kumaric, so že luštne za pogledati, upam, da bodo tudi zrasle. Jaz korenje pustim, takšno , kot je, edino prepulila sem ga. Zgleda zelo lepo. Najbolj pa me zanima, če bo kaj iz brokolija in cvetače, mislim, glede plodov. Sadike so lepe, ampak, če bo kaj dejansko zraslo, bomo pa še videli.
10. jul 2020 6:29
Anemiilat : nikar ne reži zelenja korenju. Leta nazaj, ko sem bila še čisto sveža v vrtnarjenju, me je sodelavka prepričala, da je mesec pred spravilom dobro porezati zelenje. Ni se obneslo, korenje je zastalo v razvoju. Seveda, tudi zelenje je nujno za rast korenine. Proti mačkam kupi primerno veliko protitočno mrežo (lahko tudi tisto proti pticam), jo ohlapno napni čezinčez in pri strani pritrdi, da ne bodo našli poti noter.
mamamia: menjavanje toplih in hladnih obdobij spomladi je naredilo svoje. Nekaj cvetov iz zgodnjih toplih obdobij je uspelo preživeti in dajejo zgodnje sadeže. Toploljubne rastline je vse do pred kratkim krepko zaviral mraz. Letos so razlike v mikroklimi še posebej opazne. Tudi rastlinjaki so to pomlad odlično odigrali svojo vlogo.
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Jabolčna pita s kokosom
Metuljčkova solata z gorčičnim prelivom