18. jul 2012 9:50
Ja Gracie, točno tega. A veš, da zdaj ko vem kako mu je ime, sploh nisem več tako jezna nanj. Pa še užiten, svašta. Hvala, ker si se potrudila s slikico.
naor
18. jul 2012 9:50
Ja Gracie, točno tega. A veš, da zdaj ko vem kako mu je ime, sploh nisem več tako jezna nanj. Pa še užiten, svašta. Hvala, ker si se potrudila s slikico.
naor
Mygrace
sporočila: 6506
18. jul 2012 10:27
Hehe....
Poglejte si na guglu kaj več o njem, tolščaku...jaz bom zdajle natresla nekaj malega tako, na pamet...:
Menda so v starem Rimu na veliko trgovali z njim, so ga vlagali kot mi kisle kumarice dandanašnji...
..menda ima kar veliko vit. C, pa menda železa itd....
Je zelenjava, ki ne potrebuje posebne nege, kar raste in se širi...
No, jaz sem ga pred leti iz firbca sprobala:
uporabila sem ga kot gobe..najprej sem ga prevrela, odcedila, splaknila, naseckala, prepražila, umešala jajce... plus začimbe po želji..meni je bilo dobro, enim drugim tudi, dokler nisem povedala, kaj jedo, haha....predsodki, predsodki
Mladi poganjki oz. listki se krasno obnesejo na solati....
Starejši oz. bolj trdi ali pač večji.. so nekoliko sluzasti (kot nekatere gobe), zato jih je priporočljivo prevreti.
V kis ga še nisem vložila, mislim pa, da ga bom letos...ga imamo lepega, mladega, postavnega, na pretek
Skratka, eksperimentirajte.
Mygrace
18. jul 2012 17:51
PetraM,Golubič ti je dal dober link!
Pri meni to zgleda takole
Ko plevel(v glavnem slak) le prerine skozi staro plast slame,ga na grobo populim in dodam novo plast 20-25 cm slame...morebiti 2x na sezono.
Tudi tule se da veliko naučiti
http://www.no-dig-vegetablegarden.com/build
LOL sem zdajle malo prečekiral tisti link in se takoj našel v opisu prednosti mulčenja:
-ZELO PRIMEREN ZA LENE VRTIČKARJE
polarbear
Sporočilo je spremenil(a) polarbear dne 18. 2012 17:55
18. jul 2012 21:27
Pozdravljeni
malo nazaj sem brala o težavah z mišmi. Tudi jaz sem jih imela in sem najbolj uspešna z vkopanima vedrima v zemlji. Manjšo postavim v drugo, vanjo nalijem do polovice vode. Notri nasujem malo žita, ob notranjem robu notranje kangle namažem zaseko. Čez kanglo dam dve ozki deščici. Miška zavoha hrano, steče po deščici se steguje po zaseki in hop pade v vodo.
V enem tednu je bil ulov dober 21 kom.
Sedaj čakam ,da me napadejo zaščitniki živali in me obtožijo mučenja.
Je pa res ,da sem grah in fižol sadila 3-krat, pa ni ozelenel. Rdeča pesa je vsa obgrižena, sedaj so se spravile na fižol, ko bo tega zmnjkalo ostanejo bučke, kumare, korenje...
Toliko o moji izkušnji ki deluje dobro. Prej sem poskusila z žvečilnimi, nasipala kavo v luknje, poper in nastavljala mišolovke. pa nič.
Lep večer.
kokr
18. jul 2012 22:31
pri nas je tudi veliko tega plevela - t.i. tolščaka...a lahko uporabim listke ali celo rastlinico?
19. jul 2012 1:56
Tolščaka je tudi pri meni kar nekaj , a , ker ga ni težko izruvat me ne moti preveč . Tudi slak in osat ne predstavljata nekega večjega problema . Ob živce me spravlja pa trava , ki raste v šopih . Iz ene korenine požene tudi po deset poganjkov na vse strani , kot hobotnica lovke . Ne vem , kako se imenuje , zelo hitro raste korenine pa ima tako globoko , da je ne morem izruvat v celoti , vedno je nekaj ostane v zemlji in preden oplejem vrt do konca , je na začetku že spet polno te trave . Ta plevel imam že leta na svojem vrtu , odkar sem ga zadnjič pognojila s hlevskim gnojem , ki ni bil dovolj uležan , pa še drago sem ga plačala . Zato gnojim samo še z organikom , a te trave se ne morem znebiti . A ve kdo , kako se imenuje ? Je morda to pirnica ? Pri tleh je rahlo rdečkasta , listi so suličasti , rast pokončna .
Kokr , hvala za tvoj nasvet , bom poskusila . Doslej z vkopanim vedrom nisem imela uspeha , ne miška , ne voluhar se nista prišla kopat .
manca51
19. jul 2012 6:51
Kokr, jaz sem blond.... a lahko pripneš slikco tvoje mišolovke, prosim!
kara
19. jul 2012 8:16
Jaz pa nastavim mehko vabo glodacid vsake toliko časa-in imam mir.
anibas
19. jul 2012 9:35
Hvala obema za trud in zelo koristne informacije, upam, da mi bo postopno uspelo kaj rešit če ne me bo še volja za vrt minila.
PetraM
19. jul 2012 10:02
Ta tako imenovani tolščak je kar lepo navadni tolščak (Portulaca oleracea), sorodnik tistega lepooi cvetočega portulaka, ki smo ga včasih (in ga nekateri še vedno) sadili na suha, skormna rastišča.
Zgoraj oemnjana trava je najbrž ena od vrst rodu Phleum - mačji rep. Za določitev vrste je premalo podatkov. Sem se ravno borila z njo, med čebulo, šalotko, kjerkoli pač. Najlažje jo je krotiti, če jo še majhno populimo. Druga možnost bi bil pa prstasti pesjak (Cynodon dactylon). Ker ni navedeno, kako cveti, ne morem reči, za katero travo gre.
rimljankaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Svaljki v curry omaki z ohrovtom
Ploščati špageti Bavette z genovskim pestom, sušenimi paradižniki in cvetačo