Moj vrt

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

27. jan 2014 11:22

Lansko leto mi je čajota pognala korenino že v februarju. Takrat sem rešila stvar tako, da sem kupila posodico za tulipane in jo dala vanjo ter do polovice zasula s prstjo in malo navlažila. Ko se je zunaj dovolj ogrelo, sem vse skuopaj zakopala v kup komposta in prsti. Kar dobro mi je  uspevala, čeprav ji je najprej voluhar požrl veliko korenin, ki so pognale skozi mrežo posode. Seveda je bil škodljivec po odkritju odstranjen.

Letos sem dala čajote (3 za vsak slučaj)v hladno temno klet, niso še  pognale korenin. Kako naj pravilno ukrepam tokrat, če bom opazila poganjke? Prosim za nasvet.

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

27. jan 2014 11:26

Nedvomno boš tukaj dobila odgovor na tvoje vprašanje. Čeprav si kar primerno postopala že lani.

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

27. jan 2014 17:19

 Hvala!   

Katrca11

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1567

13. feb 2014 10:06

Čas je za vrtnarske plane. Razmišljam o dveh novih rastlinah: limonska trava in azuko fižol. Ali imate kakšne izkušnje s tema dvema rastlinama? Ali ste jih že gojili? Kakšne posebnosti glede vzgoje?

rdkapica

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

13. feb 2014 21:09

Mene pa zanima, a ima kdo berivko ali kakšno drugo "drobno solato" v hiši v koritih za rože? Sem iskala danes seme zimskega portulaka, a mi je v Kaliji rekla (ga ni imela niti ne poznala), da lahko isto poskusim z berivko, da jo ravno tako lahko strižem. Ponujala mi je tudi tržaški solatnik (se mi zdi, da se mu tako reče). Saj bi s tem lahko že začela, ko mi je zmanjkalo domačega radiča, ampak do prve domače solate z vrta je še lep čas, zgubiti pa tudi nimam kaj. Čez domačo solato je pač ni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

13. feb 2014 21:18

Ja, seveda. Katerokoli solato posejem, pokrijem s kopreno, imam ob južni fasadi hiše. Pomembno je, da jo kdaj pa kdaj zalijem, ker dež/sneg ne pride do nje. Solato, ne radič ali endivijo, seveda.

Če jo prepuliš, ko je zadosti velika, se obraste in ....

In še: ko imajo kjerkoli prve sadike, jih nasadim v korita, ki so na enakem mestu, pokrijem s kopreno, ko raste, obtrgujem zunanje liste, priraščajo novi,.....

No, res s tako solato ne nahraniš ravno 10-članske družine, ki obožuje solato.

Od danes imajo v Lidlu en mali priročen rastlinjak, 90x180, nekaj takega, ki bi tudi bil primeren, če je vrt nekje na sončnem kraju.

Poskusiti ni greh, oboje, pravzaprav, v loncih ob steni in v tem rastlinjačku.

Pozno jeseni sem tako sejala zimsko špinačo, ki ima zdaj 2 ali 3 prave liste, razmišljam, da bi jo nekja, ko bo možno, presadila na vrt, pa motovilec, ki je prav lep že. Pa sploh nisem pokrila s kopreno, bom pa te dni, ko ima sonce že malo moči, se bo kar poznalo pri rasti. Solato bom tudi sejala te dni. V lonce, kjer je bil lani paradižnik, nasujem nekja sveže prsti, saj je solata ne potrebuje veliko.

Tudi tule je marsikaj upporabnega najti. Zimsko sejanje.


rimljanka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. feb 2014 19:34

Počiva narava, počiva pa tudi tale tema. No, da se malo prebudimo, kajti Valentin je že dobil ključ od korenin, ali bi bilo močno prezgodaj, če posejem berivko v mojo visoko gredo in jo pokrijem s kopreno?

Strašno me srbijo prsti ( ta zeleni) in sonce v prihodnjih dneh me bo še vzpodbudilo. Kaj menite?

 

kara

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

23. feb 2014 19:55

Jaz imam tudi jutri namen posejat berivko v rastlinjak. Jutri je še po koledarju za list, pa mislim, da je v rastlinjaku vseeno nekoliko topleje.

Lp

Tanjika82

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

23. feb 2014 21:21

Seveda lahko poseješ, tukaj imaš kar nekaj koristnih nasvetov.

rimljanka

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

24. feb 2014 21:28

rdkapica je napisal/a:

Razmišljam o dveh novih rastlinah: limonska trava in azuko fižol. Ali imate kakšne izkušnje s tema dvema rastlinama? Ali ste jih že gojili? Kakšne posebnosti glede vzgoje?
rdkapica

 

Predlani sem imela limonsko travo in letos sem jo že posejala v lončke. Mislim, da ni zahtevna rastlina, rasla mi je na zeliščnem vrtu v polsenci. Ko je zrasla, sem jo očistila, sesekljala na koščke in posušila. Sem pa jo gojila zato, da sem lahko naredila čajno mešanico iz nje. Kar se tiče fižola, ga še nisem gojila, sliši pa se zanimivo. Kje se dobijo semena?

yulchi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti