Moj vrt

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

21. okt 2013 11:45

Uh, zdaj si me pa poiskala! Enostavno moram prevesti, kaj piše. Kar je postrani napisano, boš bolje razumela brez mojega vmešavanja.

Srednje zgodnja do srednje pozna sorta s posebno (delicate, fine) približno 12 cm dolgimi, temno zelenimi stroki. It grows upright and very steady and is therefore also very suitable for growing in conteiners on balcony and patio. Če ga sadimo v zabojček, naj bi imel v diagonali vsaj 40 - 50 cm in dobro drenažo. In tako naprej.

Navodila so tudi za sajenje na prostem, torej fižol ni samo za v zabojčke. Mene je pritegnila, kot že rečeno, slika fižola, ki raste v tegelcu.  Njihova spletna stran je www.sperli.de 

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

21. okt 2013 11:51

Jasno, da ni samo za zabojčke. Zdaj je pač moda gojenjea v zabojčkih in je treba tržno nišo pač čimbolj zapolniti. Povsem OK bi bil v zabojčku tudi vsak nizek grah, z visokim bi znale biti težave zgolj zaradi opore, sicer seveda tudi ne. Vidiš, tudi tebe je potegnila fotka, to je njihov namen. Grem stavit, da je ta grah dražji od običajnega.

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

21. okt 2013 17:00

Je fižol in ne grah in ja, precej dražji zavojček od drugih.  Žal ga ne bom sama sadila, ampak ga bom dala hčerki, ki pravi, da ji vse rastline na vrtu polži pojejo. Upam, da bo tale fižol v tegecu obstal.

Meni je v užitek, da v Avstriji kupim kakšno seme le po fotkah in ne po tekstu.  Potem pa se doma čudim, kaj mi je zraslo.  Ampak jemljem to kot zabavo, nekaj takega, kot gobarjenje. Gobe so že popolnoma varne pred mano kar precej let, vrt je vseeno bližji. 

Tako sem na primer posejala dvoletnico veliko zvončnico. Zraslo je toliko rastlin, da sem imela drugo leto vrt okrog in okrog ograjen z raznobarvnimi zvončki, čebele so imele cele pojedine.

Katrca11

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

24. okt 2013 9:19

Prosim za en nasvet. Sem že brskala po netu, pa nisem zasledila pametnega nasveta. Letos sem posadila limonin timijan (trajnica). Všeč so mi bili pisani listki in tako mi krasi okrasno gredico. Čez leto je naredil lep grmiček, ki ga čez leto nisem rezala. Zdaj pa me zanima ali ga naj čez zimo pustim, ali ga naj porežem. Rada bi imela tudi naslednje leto lep zelen grmiček. Hvala že vnaprej!

Palma

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

24. okt 2013 10:39

Poreži spomladi, nekje na začetku aprila. Če ga boš zdaj, bolj verjetno pomrzne.

rimljanka

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

24. okt 2013 14:58

Rimljanka hvala  za odgovor!

Palma

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

6. nov 2013 10:17

Upam, da mi boste lahko pomagali.  Na vrtu sem imela živo mejo in nekaj figur iz pušpana. Ubrezovala sem živo mejo običajno enkrat, figure pa dvakrat na leto.

Živa meja mi je zbolela in je lani spomladi odmetala liste, figurice pa so bile videti v redu. Vso živo mejo blizu figuric smo odstranili, figure pa poškropili s posebnim pripravkom, ki je tudi proti hruševi rji. (Žal nimam več embalaže, upam, da sem prav napisala.) Izgledalo je, da smo stvar rešili, zdaj pa opažam poslabšanje, poleg tega je v zadnjem času pognalo polno mladih svetlih pogankov, ki jih pred zimo ne upam porezati.

Prosim za kakšen dober nasvet ali izkušnjo, kako se pušpan, ki odmetava listke, še lahko reši. Žal nisem kmet in kakšnih močnejših pripravkov mi v trgovini verjetno ne bodo dali. Tečaj za pravilno škropljenje je drag, škropiti je  pa treba tako ali tako točno po navodilih proizvajalca, ali ne? 

Katrca11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

6. nov 2013 18:41

Katrca11, o pušpanu ne vem veliko, malo sem pobrskala in ti dajem v branje tole: pušpan1, pušpan2, pušpan3

Pri nas nimamo nobenega pušpana, moram priznati, da meni zelo smrdi in ga ne pogrešam. Žal ti kaj več ne vem svetovati.

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2351

7. nov 2013 3:16

Rimljanka, hvala za pomoč! Že drugič me rešuješ. Upam, da bo tudi tokrat uspešno. 

Pozorno sem prebrala napisano in izgleda, da imam kar dva škodljivca, pušpanovo rjo in možna je tudi gosenica, ker sem opazila pajčevino, ki sem jo takoj odstranila. Nisem sigurna, da je od škodljivca, ampak takrat me je le pajčevina motila. 

Slabe izglede imam za uspeh, ker ima sosed tudi pušpanovo živo mejo, le da njega bolezen rastlin ne moti. Meni se bolne rastline smilijo, če že odmislim izgled. 

 

Katrca11

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. nov 2013 6:46

 

Moja letina kakijev je uspešna. Prvi kakiji so že spravljeni na polico, drugi pa še zorijo.

Migla

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti