Moj vrt

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

13. jul 2013 19:10

sadike brokolija, cvetače, zelja, pa radič, endivija in motovilec.... še zmanjkalo ti bo prostora!

Lisa

Neycha_  

član od: 1.4.2012

sporočila: 16

13. jul 2013 21:31

Pozdravljeni! Ker sem v vrtnarjenju začetnica, vas prosim za nasvet. Želim pridelati krhko zeleno solato, pa mi nikakor ne rata najti pravega semena. Sem posadila Ljubljansko ledenko pa se mi zdi, da to ni to...
Zakaj nekateri solato pri flancanju režejo? Sem pri sosedi videla, da ima porezane vrhove in mi ni jasno čemu to služi. A solato kaj posebaj gnojite?

Hvala za info ;)

 

Neycha_

Neycha_  

član od: 1.4.2012

sporočila: 16

13. jul 2013 21:48

Pozdravljeni! Ker sem v vrtnarjenju začetnica, vas prosim za nasvet. Želim pridelati krhko zeleno solato, pa mi nikakor ne rata najti pravega semena. Sem posadila Ljubljansko ledenko pa se mi zdi, da to ni to...
Zakaj nekateri solato pri flancanju režejo? Sem pri sosedi videla, da ima porezane vrhove in mi ni jasno čemu to služi. A solato kaj posebaj gnojite?

Hvala za info ;)

 

Neycha_

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

14. jul 2013 15:59

Neycha, čas dopustov je, kar se žal pozna tudi na tej strani, pa vendar, upam, nekaj uporabnih nasvetov.:

Upoštevaj nasvet vrtne vile. Vzami si čas, in prečekiraj semena, ki jih ponujajo vrtni centri.

Flance so pred pikiranjem obrezovale že naše mame, babice...Jaz v levo roko primem več flanc skupaj, z desno roko pa z zasukom odtrgam 2-3 cm zgornjega dela le-teh. Namen tega pa je, da se razvijejo lepe, čvrsto oblilovane glavice.

Kar se semen tiče, prisegam -več ali manj- na slovenska avtohtona semena.

Ljubljanska ledenka je krhkolistnata solata, to je res, a se mi je po tvojem zapisu zazdelo, da si morda želiš mehkolistnato solato, kar pa ljubljanska ledenka vsekakor ni.

Za letni čas sejem: mehkolistna - majska kraljica

                           krhkolistna - unicum

Za spomladansko, ki jo sejem konec avgusta, do konec septembra, sorta nansen - mehkolistna solata,

V tem obdobju-avgust, september, sejem tudi posavko. Spomladi, zraven motovilca, solate na pretek.

Solate posebej, nikdar ne dognojujem.

Še en namig: seme sejemo

                   flance sadimo

 

 

Johanna

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

14. jul 2013 16:19

Neycha, še en namig. Ko poseješ solatno seme, če imaš na vrtu tudi polže, potrosi na ta del obvezno polžolin, ki se dobi v vse centrih, da ti ne požro mladičke semen-flanc.

Johanna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

14. jul 2013 17:31

Vrhove lsitov sadik, ki jih posadimo, da je manj izhlapevanja vode skozi listne površine v času, ko sadike še razvijajo korenine, s katerimi privzemajo vodo iz tal. Tako je vodna bilanca v rastlini zanjo ugodnješa in rastlina uspešneje raste.

Sama prisegam na solato sorte Canasta, ki jo lahko seješ kadarkoli in zlepa ne uide v cvet, ker ostaja vedno odprte listne rozete in ne tvori glav.

rimljanka

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

14. jul 2013 18:42

rimljanka, imaš kaj viška semen mogoče?

neika

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

14. jul 2013 20:50

Moji tašči celo leto solata Unicum dela krasne krhke svetle glavice, meni pa na žalost ne.

 

Ima kdo nasvet: z mojim zeljem ni nič, glave naredi le recimo 15 % sadik, ostalo kar zakrni, notranji listi se ne razvijajo. Pa če so to kupljene ali vzgojene sadike.

lartep

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4005

15. jul 2013 11:03

Eden izmed mojih prvih letošnjih pomidorov..tudi po vrtejbenskem polju jih je zaenkrat bolj malo.

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti