Moj vrt

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

29. jan 2013 23:54

Kaj sem se naučila po prvem letu vrtnarjenja:

- s solato se jaz verjetno letos tudi ne bom mučila in bo šla kar lepo v zemljo, ko bo čas, oz. bom kupila sadike do prve svoje.

-jajčevci v vrtu ne rastejo preveč dobro - ali pa meni pač ne. zahtevajo ogromno vode, pri tem da imam ilovnato prst, mi je zrasel en sam droben (v primerjavi s svakinjo, ki jih je imela v loncih in ogromno sadežev). Letos torejv lonec, če že.

- češnjevec v loncih je premalo, torej obvezno nekaj  paradižnika večjih sort še na vrt, pa bomo videli, kako bo. BOm poskusila kar nepokritega.

- če solato smiselno sadiš/seješ, imaš kasneje manj dela z redčenjem. In če sadiš večkrat po malo, nimaš cele grede solate naenkrat in je manj nevarnosti, da gre v cvet.

 

Pa verjetno še kaj. Predvsem pa imam že zdaj premajhen vrt za vse želje :))

 

rag_doll

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2013 5:43

Solata na okenskih policah se mi ni nikoli posrečila. Ker nimam prostora za toplo gredo, jo zadnja leta sejem po sistemu Zimskega sejanja (  http://rastline.mojforum.si/rastline-about2631.html&p )  in uspešno vzgojim lastne zgodnje sadike. Ne sicer tako zgodnje, kot v vrtnarijah, so pa moje domače. Tudi veliko drugih vrtnin in okrasnih rastlin sejem na enak način. Klitje je zgodnejše, ker so posode dvignjene od tal,  ravno mrzla spomladanska zemlja, ki je sonce zlepa ne ogreje,  pa zavira kaljenje . 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 30. 2013 05:43

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

30. jan 2013 6:18

Cila, tole je pa zanimivo.  Poskusila bom paprike in papadižnike, iz radovednosti in  za začetek.

Mislim, če bi zdaj posadila paprike, bi jih morala dati ven ali pustiti v hiši in kje? Hvala.

Kotarca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

30. jan 2013 6:29

Kotarca je napisal/a:

Mislim, če bi zdaj posadila paprike, bi jih morala dati ven ali pustiti v hiši in kje? Hvala.

Joj, ne ven, no. Pravi ljubitelji paprik in čilijev zdaj začenjajo s kaljenjem, številni imajo lončke s semeni na grelnih blazinah. Pobrskaj po zgornjem forumu na ustreznih straneh. Branja za cel teden, če ne več.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2013 7:59

Kotarca: izrecno toploljubnih rastlin, kot sta paradižnik in paprika, nisem še nikoli sejala po tem sistemu. Če pa že, bi morale biti posode v zelo zavetnem in toplem kotu.  Bistvo zimskega sejanja je, da so posode zunaj in izpostavljene vsem vremenskim neprilikam - od snega do pomladanske sončne pripeke, kar bi pa znalo biti za paradižnike in podobno prehud šok.

Cila

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

30. jan 2013 10:07

Kotarca je napisal/a:

Cila, tole je pa zanimivo.  Poskusila bom paprike in papadižnike, iz radovednosti in  za začetek.

Mislim, če bi zdaj posadila paprike, bi jih morala dati ven ali pustiti v hiši in kje? Hvala.



Kotarca

Papriko posej (do konca februarja najkasneje) v platojčke, ko ji zrasteta prva dva prava lista jo prepikiraj in potem jo pustiš da raste dokler je ne posadiš v vrt.Za paradižnik je pa še absolutno prekmalu, saj hitro kali in raste in potem boš imela vse sadike pretegnjene in to ni v redu.Paradižnik nekje v začetku marca in je dovolj kmalu.Ko ga pa pikiraš, ga posadiš v lonček skoraj do kličnih listov, tako bo rastlinica naredila korenine še po steblu in bo močnejša.

V glavnem je zdaj čas za sajenje v sadilne plošče, korita in platojčke tisti rastlin, ki za kalitev potrebujejo več časa.Konec februarja pa še ostalo zelenjavo.Jaz imam vse na okenski polici kjer je dovolj svetlobe in toplote.

anibas

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

30. jan 2013 11:28

 Punce, najlepša hvala za nasvete.

Juhu, na teh straneh se pa res najde in nauči  skoraj vse. Super ste

Kotarca

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

30. jan 2013 12:24

Kakšne imate kaj izkušnje s sejanjem in potem presajanjem brokolija? Lani so se mi naredile super lepe sadike, od brokolija samega pa potem ni bilo nič. Sumim metulje in gosenice, da so mi pojedli sredico, ampak prepričana pa nisem. Je brokoli kaj posebej občutljiv ali se mi samo ni posrečilo?

rag_doll

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

30. jan 2013 12:35

Cila je napisal/a:

Solata na okenskih policah se mi ni nikoli posrečila. Ker nimam prostora za toplo gredo, jo zadnja leta sejem po sistemu Zimskega sejanja (  http://rastline.mojforum.si/rastline-about2631.html&p )  in uspešno vzgojim lastne zgodnje sadike. Ne sicer tako zgodnje, kot v vrtnarijah, so pa moje domače. Tudi veliko drugih vrtnin in okrasnih rastlin sejem na enak način. Klitje je zgodnejše, ker so posode dvignjene od tal,  ravno mrzla spomladanska zemlja, ki je sonce zlepa ne ogreje,  pa zavira kaljenje . 

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 30. 2013 05:43

 

vau   , za solato bi pa tole bilo, ane? moram še malo prebrat tisto temo na povezavi. verjetno jo pa sejem v plastenke približno isti čas, kot bi jo v hiši v korito/lončke?

rag_doll

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti