Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17821

6. apr 2014 18:25

gimi, si morda sadila v zemljo za sejanje? Ta je brez hranil in je primerna le DO pikiranja, kasneje pa je potrebno uporabiti prst, ki ima hranila. Kaj drugega mi ne pride na misel. Pa en teden res ni ne vem kaj, odvisno, kolikšen koreninski sistem so imeli, ko si jih pikirala. In, si jim odščišnila vršiček glavne korenine?

Kličini listi odpadejo, ko so ostali dovolj razviti, pri različnih sortah je čas precej različen. Vse ostalo (in še več) se boš pa naučila tule. Samo, če boš postala zasvojena s paradižniki, ne prevzemam odgvornosti.

To, da so v zapertem prostoru, pa n e more biti vzrok za to, da so paradižniki zastali v rasti. Sploh pa, imaš še cel mesec do sajenja na vrt in tako ali tako je bolje, da sadike niso prevelike, se dosti bolje vrastejo.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 06. 2014 18:27

tulipanka  

član od: 22.3.2011

sporočila: 84

6. apr 2014 19:16

sama tudi vzgajam sadike iz semen in sicer kar vse,letos še papriko in jajčevce in lubenice.(te letos prvič gojim, če imamo pa taka vroča poletja.) 

pa takšnih problemov nimam.sadike paradižnika(4 vrste rdečega velikega), paprike-babure,jajčevcev,kolerabice,cvetače,ohrovta,zgodnjega zelja,rdečega zelja,kumar in bučk. in z nobenimi sadikami nimam takšnih težav z to padavico.Kakšno sadiko tudi podarim ker mi jih ostane,in z njimi ni težav.

Le z broklijem sem imela lani težavo,da je le divjal,pa sem potem ugotovila,da sem ga prehitro,kar nekaj mesecev, sejala. 

Kolikor sem slišala je padavica takrat kadar je sadikam prevroče,zato po mojem tudi divjajo v zrak.Jaz jih posejem v setvene plošče v začetku marca, uporabim specialno zemljo za vzgojo sadik,in imam setveno ploščo v zaprtem plastičnem rastljinjaku.Edino paradižnik, ki je precej občutljiv na nihanje temperature imam na okenski polici v ogrevanem prostoru tako dolgo,da zunaj ni več zmrzali.Nato ga dam v plastičnjak in pokrivam sadike(vse) preko noči tudi s kopreno,da rastlinice ne občutijo nihanja temperature.

Letos sem vzgojila iz semena tudi enoletnice.Po enakem principu.

Jaz ne uporabljam kopeli za semena,uporabljam pa pripravke iz čajev kot zaščito in zdravilo rastlin čez leto in drugih škropiv rastline ne rabijo.Pojavile so se tudi pikapolonice,ki so zelo koristne za razne uške.

Po mojem je padavica ker je rastlincam prevroče in prevlažno,zato tudi podivjajo,razvijejo pa se tudi razne glivične bolezni.Glivične bolezni,razne plesni, se tudi mnogo težje razvijejo,če so rastline prevetrene.Vedno pazim na to.

Sicer pa je zelo učinkovito sredstvo proti glivičnim boleznim pripravek iz sode bikarbone.Učinkovit je tudi,ko so rastline že bolane.

Pripraviš ga takole.

1 veliko žlico sode bikarbone, 2 in 1/2 veliki žlici rastlinskega olja in 3,8 litra vode ter nekaj kaplic detergenta za posodo.Dobro premešamo in dobro poškropimo rastline.Lahko se ga pripravi tudi manj,takšno je pač razmerje.

Glede preslice pa sem  previdna,saj je uporabna le njivska preslica,ki je jaz ne znam za sigurno ločiti od močvirske.Le avgustovska je prava.

Čez leto rastline zaščitim proti gliivičnim boleznim predvsem z pripravki iz kamilic z dodanim neprekuhanim domačim mlekom v razmerju 1:7,(paradižnik,paprika,jajčevci,kumare)  z žajbljevim čajem,(vse)z koprivinim pripravkom,(uporabne so tiste pred cvetenjem) razmerje 1:20 za škropljenje proti uškam  in 1:10 za gnojenje.

In paradižnik je bil zdrav tudi nepokrit.Na moje presenečenje.

lp

 

tulipanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17821

6. apr 2014 20:46

tulipanka je napisal/a:

Glede preslice pa sem  previdna,saj je uporabna le njivska preslica,ki je jaz ne znam za sigurno ločiti od močvirske.Le avgustovska je prava.

Takole bo najlažje, tulipanka, njivska preslica prav zdaj požene rjave, brez klorofila, plodne poganjke, ko se spore raztresejo, propadejo, poženejo pa sterilni zeleni, avtotrofni poganjki, ki jih, kot praviš, nabiramo avgusta, ko imajo največ kremena.

Močvirska preslica razvije plodne poganjke, če me spomin ne vara, poleti, so enaki sterilnim, torej vsi zeleni, le na plodnih so rjava strožkasta socvetja.

Njivska preslica in močvirska preslica. Tudi ostale vrste, ki rastejo v Sloveniji in so podobne njivski, naredijo zelene poganjke s storžkastimi socvetji.

Upam, da sem ti kaj pomagala, da jih boš v bodoče razlikovala.

rimljanka

suziqatro  

član od: 25.4.2011

sporočila: 2527

6. apr 2014 22:07

Prosim za nasvet .......kako naj zaščitim sadike solate, pred črnih hroščem , ki spodjeda korenike solate.....lani sem kar nekaj sadik zelja,brokoli morala odstranit.Hrosči so v zemlji in jih sploh ne opaziš.

suziqatro

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

7. apr 2014 10:40

slivovi cmoki je napisal/a:

čoki je napisal/a:

Mi lahko prosim kdo pomaga? Imamo še majhne sadike paradižnika in paprik, zemljo smo kupili v semenarni, prav zemljo za pikiranje. Sedaj pa ugotavljamo, da so se v zemlji razvili majhni prozorni črvi (v priloženi sliki so vidni). Mogoče kdo ve, če so te črvi razlog, da sadike počasi napredujejo? Ni mi jasno od kje so prišli, ker so vse posodice nove, zemlja kupljena... 

 

[url=http://shrani.si/?1G/4G/26Sr1qTA/crvi.jpg][/url]

 


čoki




Sem šla raziskat tvoj primer in obstaja debata o težavi z leta 2008, ki jo imaš tudi ti http://med.over.net/forum5/read.php?151,4711258 , http://rastline.mojforum.si/rastline-about9488.html&h . Kot bi (se) z nami manipulirali - igrali  da nam bo vse propadlo in bomo spet kupci 



slivovi cmoki

 

Ne me hecati... zdaj sem brez besed ostalasem upala, da niso nevarni za sadike, ampak vidim da se paradižniki počasi sušijo. Sem ravno zalila, ko sem slikala te črve. Uff ne vem kaj bom naredila. Hvala slivovi cmoki za pomoč! Zelo si mi pomagala 

čoki

gimi  

član od: 10.8.2006

sporočila: 34

7. apr 2014 11:00

Hvala vam za mnenja in link do foruma o vrtnarjenju, gotovo ga obiščem . Sadila sem jih v zemljo za sajenje, ne za sejanje, pa še malo gnojila v briketih od plantele sem dodala. Bom videla, kaj se bo razvilo. Sem pa dala še malo semen kalit za vsak slučaj, če mi propadejo.

 

Tile črvi v zemlji so pa res . Se mi še ni zgodilo. Upam, da se da kaj rešit.

LP

gimi

čoki  

član od: 25.1.2013

sporočila: 90

7. apr 2014 11:33

Pa ravno to nesrečno Terra Brill zemljo imamo... 

čoki

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

7. apr 2014 15:02

Vidim, da ni nihče odgovoril suziqatro, me pa pesti prav tak problem, kot ga opisuje ona.

Posadila sem solato, pa jo nekaj spodjeda. Enostavno so korenine odgriznjene. Ne vem, če mi bo sploh kaj ostalo.

Posula sem okrog Mesurol ( za bramorja in polže), pa očitno ni to.

Suzi, a ti si prav videla črne hrošče? Jaz namreč ne vidim nič.

Kakšen nasvet bo izredno dobrodošel, prosim.

kara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17821

7. apr 2014 15:42

kara, lahko so strune. Zapiči v prerezan gomolj krompirja palčko in potisni krompir med solato, tolko, da bo ves gomolj v tleh. Naredi več takih kro mpirjev in vsak dan poglej, če so v njih strune. Saj jih poznaš?

rimljanka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

7. apr 2014 19:52

Danes sem izpulila žalostno, uvelo solatno sadiko in glej zlomka, skozi korenino je lezel rumen črviček. Po eksekuciji (brez sojenja) sem šla gledati na internet in voila..prav imaš  Rimljanka. Res gre za strune.

Po tistem, kar sem prebrala, pa me grabi obup. Zelo težko se jih bom znebila. Ne vem kako bo letošnja sezona, moja visoka greda namreč ni tako velika, da bi se dalo kaj deliti..smola pač. Zame, ne za strune.

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtrimljanka
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti