Moj vrt

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

27. jul 2010 9:11

Iz moje prakse lahko povem,da se lahko porežejo vsi poganjki. Pustiti je potrebno le steblo na katerem raste buča in še to le do 1. naslednjega cveta, vsekakor pa mora ostati na tem poganjku še kakšen list. Sporočilo je spremenil(a) vikica dne 27. 2010 09:12

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

27. jul 2010 9:20

Nedavno sem poslušala nasvet kmetijske strokovnjakinje, ki opozarja, da je sedaj pričelo primanjkovati našemu paradižniku kalcija kar bo imelo za posledico gnitje plodov.Zato priporoča, da pozno zvečer paradižnik poškropimo z mešanico 2l vode, 1l posnetega mleka (nehomogeniziranega) ter 1 žlico slakorja. Ker mi že nekateri plodovi nakazujejo bolezen, sem z omenjenim "špricom" sinoči že probala. Bom pa postopek ponovila čez kakšen dan. Mogoče bo nasvet še kateri prišel prav, zato sem ga zapisala.

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

27. jul 2010 13:44

Mojemu paradižniku se je že pred mesecem dni začelo kazati, da mu primanjkuje kalcija. Pa sem ga kar nekajkrat v sezoni poškropila z mlekom:vodo. In tudi z koprivami sem ga zalivala. Ker ni nič pomagalo, sem šla v semenarno in kupila kalcij. Ta kalcij bi morali v sezoni škropiti pribl. 3x. Sedaj ko zori, pa je že malo pozno, saj je karenca 5 dni. Jaz sem pobrala zrele plodove in poškropila, verjetno bom še enkrat ponovila postopek in upam, da bo pomagalo. Se pa s kalcijem škropijo vse plodovke. lp baška

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

28. jul 2010 5:51

Pozdravljene! Jaz pa prosim za rožni nasvet: lilije so odcvetele - ali lahko porežem še zelena stebla ali počakam, da ovenijo? Ker imamo pred blokom eno žalostno gredico brez rož: ali bi že lako nasadila kakšne rožice, ki jih je te dni ponujal Lidl (petelinji greben, krizanteme, sivko...)? Se bodo prijele ali je sedaj še prevoče za sajenje? Hvala in lep dan vsem! ursula-ce

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

28. jul 2010 8:03

Poreži stebla, vendar ne do tal, samo odcveteli del, zeleni listi morajo ostati, da naredijo zalogo hranil, ki se skladiščijo v čebulico, da bo lilija prihodnje leto spet lahko cvetela.

Sadiš lahko, če boš potem pridno zalivala. In zrahljaj koreninsko grudo, sploh, če so korenine močno prepredle prst, da se bodo lahko korenine vrastle tudi v zemljo in ne bodo ostale le v grudi iz lončka. Naredi luknje, vanje nalij vsaj po 1 liter vode, počakaj, da se voda dobro vpije v zemljo naokoli (je pametno tudi celo gredo zaliti, seveda), posadi in dobro zalij. Če bo močno sonce, morda poskrbi za senčenje prve nekaj dni po sajenju.

rimljanka

brucella  

član od: 29.1.2008

sporočila: 67

28. jul 2010 16:15

Glede pomanjkanja kalcija pri paradižniku, morda bo kateri pomagal tale nasvet. Ko se paradižnik sadi na prosto je dobro dati v jamico žlico zdrobljenih jajčnih lupin. brucella

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

28. jul 2010 16:19

Rimljanka, najlepša hvala za nasvet! Lep dan še naprej! ursula-ce

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

28. jul 2010 16:31

brucella je napisal/a:
Glede pomanjkanja kalcija pri paradižniku, morda bo kateri pomagal tale nasvet. Ko se paradižnik sadi na prosto je dobro dati v jamico žlico zdrobljenih jajčnih lupin. brucella
Aaaaa, zato majo eni namočen jajčne lupine v vodi za zalivanje. Verjetno to tud pomaga? OleaSativa

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

29. jul 2010 13:47

A ni lepo brati naše forume. Tu se najbolj vidi kako res vsi ljudje vse vedo. To o jajčnih lupinah še nisem slišala, bom pa sigurno probala. Kupljeni pripravki so namreč tako dragi, da pogosto razmišljam, če še sploh ima smisel vrtnariti. Brez raznih škropljenj pa nič ne zraste. Potem pa še ta suša.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

29. jul 2010 16:04

Učinkovita je tudi apnenčeva moka, ne vem sicer, ali je vsepovsod v proodaji, sama jo kupim direktno pri proizvajalcu. Vreča (50kg) stane nekaj €, drobiž pravzaprav.  

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti