Moj vrt

čarodejka  

član od: 6.4.2013

sporočila: 35

26. jul 2014 10:58

Sem malo prebirala vaše prispevke in sem videla, da je Trixi pisala od graha. Nedolgo nazaj sem poslušala Mišo Pušenjak, ki je rekla, da grah dela cvetove, ko se dan daljša, zato ga je treba saditi čimbolj zgodaj. Jaz sem letos to sicer zamudila, ker sem si delala računico, da ne bi dozorel ravno v času, ko smo na dopustu. Cvetel bi tudi sedaj, ampak mnogo manj. To sem tudi že sama dala skozi, ker v raznih pripomočkih piše, da se grah lahko sadi do avgusta. Bilo ga je res za vzorec. Lansko leto sem sadila konec julija nizki fižol, cvetel je sicer lepo, ampak dozorel pa ni (je pritisnil mraz in je bilo konec).

Imam pa problem s krompirjevo plesnijo. Včeraj sva z možem gledala in nisva vedela kaj storiti. Listje ima rjave lise, sama stebla so še zelena. Ko sem poslušala ga. Pušenjak je enkrat rekla, da se pokosi in krompir še pusti. Ne vem, pa kdaj je ta skrajni čas za kosit. Ne bi pa rada, da plesen potegne v zemljo in bo krompir gnil.

Rimljanka, bi lahko podala svoje mnenje, ker si tudi strokovnjak na tem področju?

 

hvala in čimboljše vreme vsem vrtičkarjem.

čarodejka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jul 2014 13:36

No, sem še malo iskala po internetu - Biokill ima karenco 21 dni, za razliko od Kenyatox verdeja, ki ima karenco le 4-7 dni. Običajno sicer uporabljam samo domače zadeve na bazi cimeta, pa lesni pepel..ipd.(Biokill le za kakšne mravlje) Torej mi je tokrat kolerični izpad precej škodil - fižol bo gotovo imel stroke kmalu.

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

26. jul 2014 13:44

čarodejka, nikakor nisem strokovnjakinja za zelenjadarstvo. Ti kar sledi M. Pušenjak, njej je zaupati. Glede krompirjevke, če je rumena, ni kaj čakati, funkcijo je opravila, fotosinteze ni več (v steblih jo je bore malo), zato bi jaz pokosila in spravila na kup in zažgala. Le tako boš uničila vsaj večino spor.

Potem pa tudi ni kaj čakati z izkopavanjem krompirja, saj se ne bo imel več od česa debeliti. le pazi, da ga potem v senci in temi dobro presušiš, preden ga prebereš in spraviš za ozimnico. pa saj to najbrž veš.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

26. jul 2014 21:41

Joj, sem se zatipkala, Elaphus oprosti! 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. jul 2014 20:42

Trixi je napisal/a:

Joj, sem se zatipkala, Elaphus oprosti! 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

lp

cervus

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

28. jul 2014 7:47

Dobro jutro v zopet deževno jutro! Tole poletje je pa čisto nasprotje lanskega leta. Včeraj sem šla malo pogledat vrt, pognojila z bio gnojilom kumare, bučke, paprike, jajčevce na katerih ni plodov, jagode. Jagode kar gnijejo od vlage. Posadila sem še par sadik zelja, brokoli, cvetačo in dva kodrolistna ohrovta, pa nizki fižol. Glede na vreme me prav skrbi kako bo še kaj raslo, nobene vročine ni! 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

28. jul 2014 20:53

A mi poveste kdaj se pobira pomladni česen ?LP

golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

28. jul 2014 21:07

Ko je gornja tretjina suha oziroma rumena, pri nas smo ga že. Potem ga, brez čiščenja, zvežemo v šopke in obesimo na suho mesto, da se suši, ali pa ga razprostremo po gajbicah in sušimo. Potem sledi čiščenje, ko odrežemo korenine in odstranimo suhe luskoliste. Če se da, ga spletemo v kite.

rimljanka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

28. jul 2014 21:25

HVALA rimljanka .pol ga lahko že jutri ,listi so mu itak rumeni in pikasti -ima ene črne majhne pike na listih drugače je dober .tistega ki sem ga sejala jeseni sem že pobrala ,spletla v kite (imam dve ).LP

golubić

nadaKa  

član od: 26.7.2014

sporočila: 11

29. jul 2014 11:19

ni dobro pobirat ker je mokra podlaga 

nadaKa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti