Moj vrt

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

20. maj 2014 7:06

Presadila sem paprike ki so rasle v hiši na vrt  in zdej so nekatere pobelele ,niso porumenele to bi že razumela da zaradi stresa ker sem jih dala iz hiše takoj na vrt.Moje so ratale bele .Ali gdo ve zakaj ?

golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

20. maj 2014 7:08

Najbrž jih je osmodilo sonce. Včeraj je bil sončen dan, prej si jih najbrž imela zavarovane pred njim, sploh pred UV žarki. Lahko bi rekli, da jih je sonce opeklo. Morda se obrastejo. Počkropi jih s katerim od sredstev za krepitev rastlin. Da ne delam reklame, povprašaj v ustrezni trgovini.

rimljanka

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

20. maj 2014 7:14

Hvala rimljanka

golubić

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

20. maj 2014 13:28

Evo, danes sem šla kupit paradajz papriko, rdečo špic papriko, rumeno papriko, kumare, bučke, eno lubenico eno melono. Pa probajmo! 

Zdaj pa vas izkušene vrtnarke sprašujem za nasvet? Ali moram imeti paradižnike zaščitene pred dežjem? Recimo, da čez opore napeljem polivinil na vrhu?

Drugo vprašanje pa je, berem, da nekatere po dežju špricate sadike z razredčenim mlekom, proti plesni pa z mešanico sode, olja, vode in mila? Kdaj začnete s tem in ali kombinirate oboje? Jaz imam paradižnike posajene od petka, danes pa bom posadila še paprike, feferone, kumare bučke. 

Ali s tem samo paradižnike ali vse sadike? 

Danes sem slišala na tržnici, da je letos muha napadla celo česen in por! Izvedela pa za zanimivo novico, da proti polžem pomagajo nabrani listi bezga okoli rastlin! ( no mogoče že veste, pa sem prezrla, ampak ne škodi, če še enkrat napišem)

Pa še eno vprašanje, zaenkrat imam posajene sadike zgodnjega zelja, sem pa slišala, da obstaja še srednje in pozno! Glede na to, da pozno sadim, kdaj vi sadike pozno zelje? Pa zadnji stročji fižol? Da vem malo planirat oziroma, da ne sadim prezgodaj!

Hvala vsem! Ko bo kaj bolj ozelenelo pa poslikam! 

Sem tako vesela s tem vrtom, le skupni projekt pa je drag, če moraš vse sadike kupit ( moje vzgojene niso uspele, ker nimam pravih pogojev glede svetlobe). Jaz pa bi imela še male jagode, pa maline, ribez.....ni konca, če je prostor...

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 20. 2014 13:39

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

20. maj 2014 13:40

Trixi glede paradižnika, lahko zaščitiš ali pa tudi ne. Jaz imam en del v rastlinjaku, drugega prosto na njivi. V rastlinjaku m8i dalj zdrži in ga ne napade bolezen. Če pa pride ta paradižnikova plesen mu na njivi ni pomoči na žalost. Tako, da, če imaš blizu soseda, ki ima nezaščitenega in ima bolezen, bo prišla tudi na tvoje.

Ko so listi mokri od vlage, dežja, se jih ne dotikaj, tudi obiraj ga ne takrat. Spodnji listi, ki se dotikajo zemlje, lahko pridelajo bolezen iz okužene zemlje. Tako, da tiste obvezno potrgaj. Tako ali tako je preveč listja in ga v času, ko zori potrgaš.

Tako, da velja tako kot pri bučah, lubenicah ipd. ne zalivaj po listih.

Stročji fižol že vtakni v zemljo, sedaj ga ne bo več slana dobila. Pri nas v vrtu je že precej velik, je pa zatišje in ga ni slana dobila.

 

katti

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

20. maj 2014 14:05

Trixi, katti ti je lepo napisala. Jaz imam nad paradižnikom vedno streho. Mož je naredil okvirje, vmes napel polivinil, ki prepušča sončne žarke, sadike posadim dokaj narazen, da se med seboj ne dotikajo.

Za bezgovo listje sem tudi jaz letos malo več izvedela, sem na vrtu že naredila zastirko, pa da vidimo

Nizek fižol pa sadim večkrat v sezoni, tam do sredine avgusta, okrog paradižnikov, bučk in kumar, v času cvetenja ga kar močno zalivam, stroke pobiram vedno samo takrat, ko je rastlina popolnoma suha.

Želim ti veliko uspeha in srečnih trenutkov na tvojem vrtičku 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

20. maj 2014 20:29

Danes je bilo prelepo vreme, tako da sem jaz tudi migala cel dan zunaj. Najprej tekala za rojem čebel,  ki mi je pobegnil iz čebelnjaka, tu pa se konča današnje prijetno opravilo kar se živali tiče. Potem sem na vrtu in v sadovnjaku lovila voluharje (sem jim podkurila z nekim žveplovim patronom),  zdaj pa sem še obhodila celoten grunt s škatlo soli. Jutri me čaka iskanje in iztrebljanje mišje zalege in odstranjevanje osjih gnezdec. Ah tote živali...  

Pa drugo rundo paradižnika sem posadila, ki ga imam bolj v senci, da mi ga sonce ne ožge. Sicer dozori kak teden ali dva kasneje, imam pa ga vseeno do prve zmrzali. 

yulchi

tanjaj  

član od: 15.6.2007

sporočila: 918

20. maj 2014 21:13

Tudi jaz danes zaenkrat končala sajenje. Sicer nimam problemov z živalmi ( vsaj za enkrat), posadila sem paradižnik, papriko, bučke in kumare, zelje, ohrovt, kolerabo, brokoli in cvetačo in nekaj solate. Kasneje me čaka še nizek stročji fižol in malo graha! Rožice tudi že na oknih, upam letos, da bo boljša letina kot lanska.

tanjaj

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

22. maj 2014 16:38

yulchi je napisal/a:

Danes je bilo prelepo vreme, tako da sem jaz tudi migala cel dan zunaj. Najprej tekala za rojem čebel,  ki mi je pobegnil iz čebelnjaka, tu pa se konča današnje prijetno opravilo kar se živali tiče. Potem sem na vrtu in v sadovnjaku lovila voluharje (sem jim podkurila z nekim žveplovim patronom),  zdaj pa sem še obhodila celoten grunt s škatlo soli. Jutri me čaka iskanje in iztrebljanje mišje zalege in odstranjevanje osjih gnezdec. Ah tote živali...  

Pa drugo rundo paradižnika sem posadila, ki ga imam bolj v senci, da mi ga sonce ne ožge. Sicer dozori kak teden ali dva kasneje, imam pa ga vseeno do prve zmrzali. 



yulchi

jaz pa sem nad glavo imela pobegli roj čebel pri nas in bežala iz vrta....

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

22. maj 2014 23:05

Meni so se vsedle na jablano, tako da je črn oblak tudi nad nami letal. Saj ne pikajo, ker niso ogrožene. Na koncu so se le odločile ostati pri nas, kar lepo prikazuje slika:

                                                  

 

 

 

yulchi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti