Kako se dela sir?

sarlotka  

član od: 5.8.2005

sporočila: 64

16. okt 2008 10:48

Živjo! Izdelava sira je res nekaj posebnega...vsaj zame Zato sem na faxu izbrala predmet Predelava mleka in diplomsko nalogo na temo izdelave sira. Med poletjem 2007 sem se zmenila za prakso na planšariji Kofce (obvezna praksa je na UNI smeri en mesec, dogovoriti se moraš sam in tudi sam izbereš kje). Sicer nisem izdelovala samo sir, mogoče 2-3x na mesec, ampak tudi skuto, kislo mleko, zraven pa je spadala molža, štetje in opazovanje živali,... in seveda kuhanje (žganci, obare, juhe, čaji,...) in za vikende tudi strežba. To je nepozabno doživetje, en mesece sem bila gor, prehrana, prenočišče in delo zagotovljeno , ampak, ko se zvečer vsedeš pred hiško, slišiš le kravje zvonce, šelestenje vetra v krošnjah dreves, gledaš zvezde,... Za idelavo sira ne rabiš faxa, ker male skrivnosti ugotoviš in izveš šele v praksi Obisk praktičnega tečaja ti bo v veliko pomoč. Lp, Loti

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

16. okt 2008 15:15

Pozdravljena, v Bazovici (Italija) je kmetija Lenard Vidali. Fant ima 40 krav in sam izdeluje 8 vrst sira (tudi mocarelo, skuto, svez sirov namaz, sire z dodatki ...) in jih neposredno prodaja potrosnikom, v glavnem Trzacanom, ki se pozvpejo na Kras. V svojo sredo rad sprejema obiske in vsakomur razkaze, kako se sir dela. Ce te stvar zanima in ce ti Bazovica ni predalec, ti lahko posredujem njegovo telefonsko stevilko, pa se dogovorita za obisk. Lp ribica

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

16. okt 2008 21:09

Mi imamo doma sirarno, smo pa 100 km iz Ljubljane. Če te zanima piši na ZS katra55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti