14. okt 2008 14:16
Čakaj, a je učiteljica rekla otrokom:" Otroci, napišite domačo nalogo, v kateri boste razložili pomen besede nečke, to je nekaj v zvezi s staro peko kruha, ostalo dobite na internetu, če pa ne znate, vprašajte starše, pa naj oni iščejo,"......hočem reči, da z veliko mero verjetnosti trdim, da je učiteljica vendarle malo več povedala o temi in da je dala malo več usmeritev, da pa so otroci po sistemu "kako ušlo - tako izašlo" preslišali ostale spremljevalne informacije.
Če ni bilo tako, se otrokom opravičujem. In imaš ti vso pravico, da se pritožiš v šoli zoper tak način nalaganja obveznosti.
Če pa je bilo bolj tako, da so otroci malo preslišali, potem imajo pa naslednje možnosti:
- malo pokličejo sošolce, za katere menijo, da so si vsaj kaj zapisali o nalogi
- pokličejo učiteljico in jo vprašajo, kako naj naredijo nalogo, ker so se zmedli (se bodo vsaj naučili, da ni nič narobe, če človek vpraša, narobe je, če NE vpraša še enkrat in hkrati prelaga svojo obveznost na koga drugega)
- iščejo podatke po ključnih besedah in se vsaj naučijo iskati. Če mečka ne prime dobro, ker je prava beseda NEČKE, še vedno obstajajo lepe alternativne variante, na primer "peka kruha". Gugl to kombinacijo razume (ni nobenega Absolut zasrala). Tega, da otroci ne povežejo peke kruha z idejo ključne besede - tega pa, žal ne morem kupiti. Otroci znajo poiskati čuda in pol na internetu, zlasti tista čuda, za katera bi bilo bolje, da jih ne bi našli. Pa naj ta talent uporabijo še za iskanje uporabnih informacij.
Kot vidiš, v teh možnostih NI omenjene možnosti, po kateri mama dela domačo nalogo. Ker, če razumeme prav, ti si šolo z zahtevnostno stopnjo, ki jo sedaj opravlja hči, že naredila. In ne vidim dobrega razloga, da bi jo delala še enkrat. In to tudi lepo razloži svojemu otroku. Sicer se bo malo bunila, ali bože moj. Bo treba pač živeti tudi s tem.
Ker, če se otrok nauči v šoli tudi tega, da VPRAŠA, če mu kaj ni jasno (pa magari je vsem ostalim že vse jasno....), pa če nima izkušnje, ko mora sam iskati informacije (vključujoč ves stres in strah za primer če iskanje informacij ne bo uspešno), skratka, če nima stalne izkušnje odgovornosti za svoja dejanja in odgovornosti za sedenje na ušesih ..... bo obstal na stanju socialne inteligence otroka še pri 25-ih, 30-ih letih.
In to bo frustrirajoče tako za mlade ljudi, ki jih noben ne bo jeaml resno in ki ne bodo zmogli nič samostojnega in bodo posledično zaradi tega odleteli iz poklicnega življenja kot "knofi iz gat" kot tudi za njihove starše, ki bodo že v penziji, pa bodo še vedno hodili prosit za njihove boljše ocene po faksih (kar se dogaja) in za prijazen pristop do svojih trideset let starih otrok k delodajalcem (kar se je, žal, začelo dogajati).
Definitivno bolj frustrirajoče kot slabše narejena domača naloga.
Vendelina jr.