Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

15. dec 2008 23:07

Mizarka, nama s prijateljico je nekoč (kot frišnima vegetarijankama) prijatelj ponosno ponudil piškote, ki jih je spekel sam po receptu od svoje pokojne ome. Sva jih hvalili, ker so bili res dobri, ko pa sva ga povprašali po receptu in nama je povedal, da je čisto preprosto, samo kilo svinjske masti in moko rabiš, pa marmelado za polnjenje, nama je jezik obvisel do tal. Revež seveda ni vedel za najino novo prepričanje in nama namerno ni hotel podtakniti masti, midve pa tudi nisva delali tragedije, skupaj smo se nasmejali do solz in tiste piškote še zmeraj, ko se srečamo imenujemo "Sandijevi vegetarijanski keksi". No, da pa ne bi bilo zadrege, ti svetujem, da vegetarijancem oz. ljudem, ki iz takih ali drugačnih razlogov odklanjajo živalsko mast , takih piškotov raje ne ponujaš. Saj vemo, ljudje smo različni, eden bi se nasmejal, drugi bi pa lahko mislil, da mu nalašč nagajaš. Če pa so vmes še zdravstveni problemi, je pa stvar lahko še bolj nerodna. Torej, po mojem bi lahko bilo kaj narobe, zato takim gostom raje povej iz česa so piškoti, pa naj se sami odločijo ali jih bodo poskusili ali ne. Jaz ti povem po pravici, da ne mesa (mislim na kopenske živali) ne masti ne uživam in kuham že 20 let, ampak Sandijeve piškote pa jem, če se le srečava (na žalost vsake tri leta....)! Pa tudi, če se je v mineštri, ki mi jo kje ponudijo, kdaj kuha kakšno kolesce klobase, ne bom skakala do stropa. Klobaso dam drugim, mineštro pa pojem, če sem lačna. Imam pa prijateljico, ki je bolj "aklih" in ji smrdi celo kos pice brez mesa, ki se je na krožniku tiščal kosa s šunko. Smo različni, zato pa je bolje ponuditi nekaj nevtralnega, da koga slučajno ne prizadenemo. Pa veliko užitka s peko! mamaF - Mojca

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

15. dec 2008 23:16

Mizarka,

tisti, ki jih jaz poznam, so tako globoko prepričani v svojo vero, da se odpovedo tudi svinjski masti. Če jih hočeš res spoštovati oz. jih ne izpostavljati dilemi, bi se jaz takim piškotom izognila.

Lahko pa jih tudi vprašaš, mogoče tako kot MamaF na stvari gledajo bolj sproščeno...

 

tulka

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

16. dec 2008 7:52

MamaF jaz sem vegetarijanka zato, ker mi pač ne odgovarja meso ipd. In ti povem, da sem zelo občutljiva na svinjsko mast. Ker sem doma s kmetije, se le-ta pač uporablja. Ti povem, da sem samo en krompirček dala v usta, pa mi je bilo slabo za bruhat; tako da jaz takoj občutim, če je kaj delano na masti. Ne vem pam, kako okus občutijo tisti, ki so vegetarijanci iz prepričanja.... jaz pač povem kaj je v keksih, ker nekateri se jih pa ne dotaknejo, če zvejo, da je noter npr. kapljica ruma,.... klavdija

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. dec 2008 9:14

petika, španski veterci se sušijo na 50 stopinj, dokler niso suhi. Jaz jih delam po receptu, kot indijančke, ( beljakova krema- sem napisala na prejšnji strani kje sem napisala recept). Po tem receptu so lepo trdi, se lepo oblikujejo in sušijo. Moram pa priznat, da sem letos imela kar nekaj težav pri sušenju, ker se niso lepo sušili. Od moževe tete smo podedovali ventilacijsko pečico in sem jih sušila tri pladnje oz pekače na enkrat, pa se mi niso lepo sušili. Predlagam ti, da sušiš samo po en pekač na enkrat, pa pečice nimam zaprte , ampak samo priprto, pa se lepo posušijo. letos sem že mislila, da ne bo nič z njimi. Več ko sem jih sušila, bolj so bli lepljivi in mehki. No pol sem jih vseeno še kar ene dve uri sušila in ko so se ohladili, so postali taki kot morajo bit. So hrustljavi, rahli in do konca posušeni. ker, če se ne bi do konca posušili, jih ne bi mogla shranit do Božiča. Ti jih kar suši, na 50 stopinj, s priprtimi vrati od pečice in suši dokler ne bojo popolnoma suhi. Upam, da ti ratajo. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. dec 2008 9:33

Glede svinjske masti: Judem  in muslimanom ( morda še komu ) vera prepoveduje jest svinjino in izdelke, to je le mal drugače kot pri vegetarijancih.

Katarina, hvala za pojasnilo o vetrcih, tudi jaz sem hotel vprašat ( ko sem videl tiste lepe slike ). Enkrat sem jih delal pred desetimi leti, pa se niso in niso hoteli posušit, potem mi se nikoli ni več ljubilo poskusit.

ežoj

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. dec 2008 9:43

ežoj, moraš met tudi pavi recept za nardit vetrce, če ne se hitro zgodi, da ti ne ratajo. Jaz sem enkrat delala indijančke po receptu iz posebne izdaje revije Dober tek - domače slaščice, in sem probala nardit še ene par vetrcev, ki mi je krema ostajala. In sem ugotovila, da so ratali taki kot kupljeni. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

16. dec 2008 10:41

V ventilacijski pečici ni noben problem sušiti tudi 5 pladnjev naenkrat (toliko se jih da postaviti ustrezno), če je recept pravi. delam male vetrce, suhi so čez noč na 50 stopinj, ob priprtih vratih pečice (ali pa tudi ne, č jih pozabim pustiti priprta).

rimljanka - zasebno mnenje

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. dec 2008 11:20

rimljanka preberi si temo oventilacijski pečici, med prvih 20 tem. Boš vidla, da ni pri vseh enako in da je pri nekaterih še dva pladnja problem speč enakomerno pa sušit vetrce tudi. no na žalost, je pri nas tako, ti maš pa pol srečo. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

16. dec 2008 16:47

Rvnokar sem slakla 40 dag mandljev za bogataševe cekina - prav mi je pa bi kupila slečene.

jade

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

16. dec 2008 17:08

Čakaj, KatarinaK, jaz sem napisala, kako je pri meni. pa imava mama in jaz vsaka svojo vetilacijsko pečico, jaz zelozelo staro, je samo na ventilacijo, ona pa morda 2 leti staro, ima pa veliko opcij pečenja....obe sta našeha proizvajalca, se ve, katerega, največjega, če že ne edinega.

Očitno imava srečo dve.....

In, mimogrede, pa bistveno, jaz sem pisala o SUŠENJU 5 pladnjev španskih vetrcev hkrati. Res pa je, da tudi s peko nimam težav.

Branje 2o strani pač ni potrebno (in nikjer ne piše, da jih nisem prebrala), če napišem, kakšne so moje izkušnje, no.  rimljanka - zasebno mnenjeran

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 16. dec 2008 17:09:38

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti