7. avg 2008 15:05
Nekoč nam je bilo povedano (verjamem, da se je v tem času veliko spremenilo oz. posodobilo), da se trde in poltrde sire premaže praviloma pred začetkom zorenja, da bi zmanjšali izgube in varovali skorjo pred divjo plesnijo. Za premaze (so) se uporabljajo disperzije sintetičnih snovi, ki se na zraku hitro strde: polivinilklorid, polivinilidenklorid, polivinilacetat, poliakrilat ipd. Z istim namenom (so) se uporabljajo tudi druge specialne folije (npr.foodplast folija). Vendar pa je ob uporabi vseh teh čudes priporočljivo skorjo pred mazanjem zaščititi, da se na njej ne bi pod folijo razbohotile neželjene plesni (žal spet kemija).
Menim, da z "rdečim voskom" ni bila mišljena t.i. rdeča maža - to je cepivo, s katerim sire namažejo, da postanejo rdeče-rjavo obarvani.
Pravilno zorenje sirov zahteva ustrezne prostore in klimo, ter primerno nego, ki se od vrste do vrste sira razlikuje.
Glede vprašanja: premaz mora ustrezati sprejetim standardom - povedano drugače, biti morajo dovoljeni, če naj jih uporabimo.
Glede čebeljega voska(čistoča, primesi ??) se ne bi želela opredeliti, vem pa, da nekatere sire (npr. edamec) parafinirajo (namakanje sira v vroč parafin pri temperaturi 120-140 ̊ C) pred zorenjem. Edamec potem zori pri 12 do 14 ̊ C, tako da dvomim, da bi bil domač hladilnik ustrezen. Parafin prodajajo v lekarnah.
Srečno pri izdelavi.
skrzolin