12. dec 2002 12:16
Ko sem dobila MVP, sem bila izgubljena med bolj ali manj neuporabnimi nasveti. Zato sem zbrala in uredila vse, kar piše o MV na tem forumu in forumu Med.over.net (forum, ne recepti iz baze!). Po mojih izkušnjah je MV res stvar eksperimentiranja. Na začetku sem bila sicer jezna, ko mi je kdo to rekel - vseeno potrebuješ začetne informacije. Eno je omenjeni članek na kulinariki, drugo je kakšna knjiga (iz knjižnice). Tretje so konkretni nasveti spodaj ali od kje drugje. Prvo in zadnje pa je eksperimentiranje, saj MVP za vse le ni dobra!!! Post je dolg, vendar kogar zanima, ga bo že prebral. Če je kje kaj narobe, bomo vsi skupaj veseli, če opozorite na to.
Lp Fani
Priprava v mikrovalovni pečici
Mikrovalovi lahko penetrirajo le 2,5 cm globoko v hrano v vseh smereh, zato so plitve posode boljše kot globoke, razene kadar pripravljamo kolače, ki narastejo, saj le-ti potrebujejo potrebni prostor. Okrogle posode so najboljše, sledijo ovalne. V kvadratnih oz. pravokotnih se hrana včasih ne segreje enakomerno, posebej na vogalih ne. Kuhanje je tudi bolj učinkovito, če debele kose obrnemo proti zunanjemu robu posode in hrane ne nagrmadimo na kup. Mešanje tudi pripomore k enakomerni razporeditvi toplote. Cel krompir in podobno hrano (npr. jabolka) razporedimo na krožnik ali posodo v votlem trikotniku, kvadratu ali krogu, tako da na sredi ni ničesar. Če pečica nima vrtljivega pladnja, hrano med kuhanjem večkrat zasukamo.
Priporočljivo je, da hrana po kuhanju nekaj časa počiva, da se toplota enakomerno razporedi. Predvsem veliki kosi (npr. puran) so lahko na zunanji strani preveč, v notranjosti pa premalo kuhani. Bolje je tudi, če premalo kuhano hrano vrnemo v pečico za kratek čas, kot da že v zacetku nastavimo daljši čas, saj že nekaj sekund lahko pomeni veliko razliko (npr. prekipelo mleko ali stopljeno maslo namesto zmehčanega).
Če pogrevate hrano, rajši nastavite krajši čas in ponovite. Če je hrana suha, jo pokrijte z mokro papirnato brisačo, da se ne izsuši. Hrana je dovolj topla, ko daste prst na dno krožnika točno v sredino in je tam toplo. Pri tekoči hrani ni problema, toda vmes je potrebno premešati.
Ker sol otrdi meso, solimo na sredi kuhanja ali na koncu, ostale začimbe pa lahko dodamo ze na začetku.
Delovanje pečice na prazno (brez hrane ali tekočine) lahko skrajša njeno življensko dobo, zato v primerih, ko segrevamo manjše količine, npr. 1-2 žlički maščobe, postavimo v pečico skodelico vode.
Kuhanje je primerno za manjše količine, saj se s količino čas linearno povečuje. Npr. za 4 krompirje potrebuješ skoraj toliko časa kot na plinu.
Eksperimentirajte na vse možne načine in si sproti zapisujte, vsaka pečica je za sebe.
Zelenjava za prikuho
Zelenjavo očistim in narežem na koščke, posolim precej manj kot pri klasičnem kuhanju in dodam malo vode. Ni treba, da je zelenjava pokrita. Kuham pokrito na srednji stopnji moči 450 W približno 10 minut, pustim malo špranje, da gre lahko para ven. Poskusim, če je še trdo, dodam še nekaj minut. Ko je kuhano, vodo odlijem in dam na zelenjavo malo masla, premešam in postrežem. Kuham pa samo eno vrsto zelenjave naenkrat.
Stročji fižol kuhaš v vodi, medtem ko za cvetačo, brokoli ali korenček daš samo 2 žlici vode in pokrito kuhaš okoli 10 minut. Čas je močno odvisen od količine hrane in seveda od moči pečice.
Cel krompir
2 velika krompirja operem, napikam z vilico, zavijem v vlažno papirnato brisačo in dam v mikrovalovko. Čas nastavim na 10 minut, preverim, kako trd je še in nadaljujem. Kuhanega dam na krožnik, prerežem, v zarezo dam smetano in malo masla.
1 krompir sem oprala, obrisala in ga dala v mikrovalovko. Kuhala sem ga 3 minute pri moči 800 W, vmes sem ga po eni minuti obrnila. Postregla sem ga z malo kisle smetane. Pravilo: 2-3 minute po krompirju, ne več kot 12 minut.
Pšenični zdrob
Kuham tudi zdrob, ki je narejen v 2 minutah. Uporabi visoko posodo in pokrov.
Kuhanje pudinga.
Kar v skledi dam v MV kuhat pol litra mleka (5 minut na največji moči, mogoče še dodatno minutko, če se mi ne zdi že čisto blizu vretja oz. če ne zavre). Noter vlijem pripravljeno razmešano mešanico pudinga in sladkorja, premešam. Vrnem v MV za 30 sekund. Vzamem ven, ponovno premešam. Vrnem v MV za dodatnih 30 sekund, premešam... Kolikor dolgo hočeš, najmanj dvakrat. Puding prelijem v manjše skodelice. Sicer je tudi puding na plinu hitro narejen (tako hitro pa spet ne), glavni prihranek je pri pomivanju, drsanju posode.
Peka peciva
Pečem pecivo. Pripravim navadno mešanico, jo zlijem v pekač, primeren za mikrovalovko ali jensko posodo in ga pečen 10-12 minut, 16 minut je že preveč.
Namakanje rozin v rumu
Če pozabim namočiti rozine v rum, jih dam za 2 minuti na 180W.
Topljenje čokolade
Skledico z nalomljeno čokolado postavimo v mikrovalovko za največ 30 sekund, pomešamo in ponovno postavimo v mikrovalovko za 30 sekund. Premešamo in dodamo maščobo (olje, rastlinska mast) in spet postavimo v mikrovalovko. (tečaj pri Goljatu v Škofji Loki).
Čokolado nalomimo v stekleno posodo, dodamo nekaj olja in kuhamo na 600 W odvisno od količine čokolade (100 g čokolade 1 minuto). V posodico lahko tudi najprej date na majhne koščke narezano margarino, navrh pa še koščke čokolade. Ko je skoraj stopljena, jo vzamemo iz mikrovalovne in dobro premešamo, da se spoji z oljem. Na kratko mikrovalovno in mešanje ponavljamo, dokler ni dovolj stopljena in spojena. Prelijemo po pecivu in damo v hladen prostor. Preliv se bo svetil zaradi olja.
Pomembno pri čokoladi je to, da je ne segrevamo preveč. Tudi če jo tajamo na štedilniku, ne sme temperatura vode, v katero smo postavili lonček s čokolado, nikoli presegati 50°C. Čokolado je treba čimveč mešati.
10 dag čokolade, 5 min, 180W. Mikrovalovna mora biti nastavljena na najmanjšo stopnjo.
Mehčanje masla
100 g masla, 30 sekund, 300 W.
Polnjena jabolka
Nadev z rozinami, orehi ali z brusnicami. 4 jabolka, 8 minut, 600 W.
Jabolčna čežana
Jabolka, sladkor, malo vode segrevaš nekaj minut pri maksimalni moči. Potem samo še malo pretlačiš.
Zdrobov narastek s skuto
30 dag skute
2 jajci
6 žlic (10 dag) belega zdroba
1 žlička začinke
1 žlica kisle smetane
Vse te sestavine po vrsti zmešajte in pustite stati vsaj ½ ure in več. Namažite jensko posodo. Dno posode prekrijte z 1-2 rezinami kuhanega pršuta, nato ½ skutne zmesi, pa zopet 1-2 rezini pršuta, lahko tudi tooast šunko. Čez daste še drugo polovico skutne zmesi in pokrijete s pokrovom. Pecite 8-10 minut pri 750 W. Po želji lahko narežete vmes rezine paprike ali drugo.
Odmrzovanje v mikrovalovni pečici
Odmrzovanje kruha
Čas odtajevanja ne sme biti predolg, kruh ne sme biti topel, pač pa samo odtajan. Iz mikrovalovne ga vzameš, tik preden se začne segrevati in je morda še nekoliko trd. Dobro je, če daste na kruh mokro papirnato brisačo, tako se ne bo izsušil. Daš ga v vrečko in v nekaj minutah bo dober za na mizo.
Za enakomerno odtajevanje je zelo primerna mrežica na dnu, na katero se položi kruh, če jo pečica seveda ima. Tako se taja od vseh strani, sicer se rado zgodi, da na dnu postane moker ali vlažen, kar pa ni dobro.
S tipko Defrost ¼ kg štručko kruha odmrzujemo 5 minut. Kruh je lepo mehak, ni pa topel. Tudi kasneje je še v redu, nič se ne vleče, morda le ni tako zelo mehak kot takoj po pečici. Zato imam zmrznjene manjše kose kruha, tako da tisto, kar odmrznemo, običajno tudi takoj pojemo. Za hudo lakoto imam zmrznjenih nekaj žemelj.
Rezine kruha ali žemljo odtajam tako, da jo zavijem v mokro servieto in na visoki temperaturi segrevam 5-10 sekund. Malo počakam, ker v tem času se še segreva. Če je žemlja ali kruh topla in ne prevroča, je končano, drugače jo dam nazaj za še nekaj sekund. Druga možnost: 2 žemlji, 50 sekund, 300 W.
Kruha ne odmrzujem v mikrovalovni pečici, ker se mi zdi, da nikoli nima enakega okusa. Najraje ga narežem, preden ga zamrznem in rahlo segrejem v toasterju vsako rezino posebej. Drugače pa celo štrucko vzamem iz zamrzovalnika večer pred uporabo, zavijem v kuhinjsko krpo in zavijem v plastično vrečko.
Tudi za "pomlajevanje" kruha uporabim tipko za odmrzovanje, vendar manj časa. Dobro je, če se ga zavije v mokro papirnato brisačo, mogoče celo v vrečko, ker vlaga ostane. Če nastavim gretje, je kruh še bolj trd kot prej.
Odmrzovanje mesa
Zrezke najraje tajam klasično, zjutraj jih dam iz zmrzovalnika v hladilnik, žvečer so kot od mesarja. Mikrovalovna je rešitev, kadar na to pozabim.
Običajno tajam 2 zrezka, ki sta tanka. Uporabim tipko Defrost za 2-3 minute, obrnem, ponovno 2-3 in pustim, da malo odstoji. Za debelejše kose je morda potrebno več časa. Pazi pa, da se ti ne bo meso na zunanji strani že začelo kuhati.
Drugo odmrzovanje
Pri odtajevanju je treba imeti malo več potrpljenja ali časa, kot smo ga običajno pripravljeni žrtvovati. Pomaga tudi, če z mikrovalovno samo deloma odmrzneš. Npr. 35 dag stročjega fižola odtajuješ 5 minut na 150 W, ga obrneš in še 3 min na 150 W, potem ni več zmrznjen v kepi in ga lahko razporediš po ekonom loncu, da se enakomerno in hitro skuha. Se mi zdi, da to vseeno pomaga oz. olajša delo.