24. jun 2008 20:55
Tole je sila nehvaležen odgovor, ki ga lahko napišem s treh, različnih izhodišč, saj sem se s tem ukvarjala na različne načine.
V Sloveniji obstajajo merila, ki jih poznajo odvetniki in sodišča, v okviru katerih se določajo odškodnine. Ker naš sistem odškodnin temelji na sovjetskem, kjer je bilo nemoralno " steleson služiti denar", so bile na našem območju odškodnine vedno neka postraska, skoraj zanemerljiva zadeva. V primerjavi z ZDA pa sploh.
Niti dva primera nista enaka, čeprav zgleda tako. Zato je primerjavnje različnih odškonin tudi različno.
Če se z odškodnino ukvarja odvetnik, je potrebno njegovo delo plačati. Če se z določanjem odškodnine ukvarja sodišče, to traja ( obresti pa ne tečejo med samim postopkom), pa tudi odvetnika je treba plačati vnaprej.
Odvetnik praviloma postavi večji zahtevek in ga utemelji včasih s takimi neumnostmi, da je jasno, da zavarovalnica in sodnik zahtevku ne bosta ustregla. Potem je od prepričljivosti odvetnika, od samega sodnika odvisno, kolikšna je dosojena odškodnina. Tudi odvetnikov, ki zastopajo zavarvalnico in so SPECILAISTI za odškodnine ni zanemariti.
V vsej zgodbi, ki gre preko sodišča, nastanejo stroški takoj in na denar je treba počakati.
Zelo dobro zaslužijo odvetniki, ki računov ne tarifirajo, ki jim je bilo doslej dobro, če je bilo več obravnav. Vsakič so dobili plačano. Če so zastavili večjo odškkodnino ( in so jo), sodišče ni priznalo tako visokih stroškov zastopanja in razlika je šla v breme oškodvanca in si zato ne domišljajte, da dobite vse nazaj.
Pri podjetjih, ki se ukvarjajo z odškodninami pa je drugače: pravniki pošljejo odškodninski zahtevek. Če se zavarovalnica strinja in oškodvanec tudi, pride zelo HITRO do izplačila. Previden je treba biti pri podpisovanju pogodbe s takim podjetjem, če je določen večji znesek nagrade kot po tarifi. Zanesljivo ne bodo delali zastonj. Je pa s poravnavanjem odškoninskih zahtevkov veliko manj dela za pravnike in je to gosposko delo, ker ni treba pisati nobenih pritožb. Če se oškovanec ne strinja, potem se gre v pravdo na sodišče. Traja, strošek pa je enak ( glej pogodbo). Če pa iz odškodnine sploh ni nič, pa tudi tako podjetje ne dobi denarja.
Podjetja, ki se ukvarjajo z odškodninami, imajo veliko strank in velike dobičke. O tem sem prepričana, in vedno več jih je.
Oškodovancev, ki pristanejo na poravnavo, pa je očitno tudi dovolj.
Odškodnine so odvisne od izkušenj in sposobnosti odvetnika, ki terja odškodnino. To je tudi edino, v kar sem prepričana.
Opozorilo: pogodbo si v miru preberite in spremljajte, kar za vas naredi odvetnik. Do minute.
F r i n a