12. jun 2008 10:55
Še nekaj v zvezi z rdečo sedežno. Gre ti v naslednje situacije in sicer:
a) v kakšnem loftu (loft je stanovanje v vrhnji etaži - ni mansarda - v večstanovanjskih hiši, ki je nastala tako, da so prenovili nekdanje industrijske objekte - tega je veliko v Belgiji, Nizozemski, Angliji..), kjer NI veliko sten, ozrioma so stene bolj industrijske - tipo glajeni beton in podobno - ker je rdeča tako močna, da nekako ubija sivino nekoč industrijske zgardbe.
b) v eno zelo veliko minimalistično dnevno sobo in sicer tako, da narediš kakšen črn terazzo veneziano za tlak in stene spet glajeni beton ali pa klasiš omet in prebavano na belo in potem na stenah grafike velikega formata, kakšno olje tipo "Malevič črn krvadrat na belem ozadju" v kombinaciji s kakšnim starckovskim (glej oblikovanje od Philipa Starck-a, v strička gugla vtipkaj Starck design pa ti bo nekaj vrglo ven) kipom (kakšnen zeleni keramični labod ali pa kakšna takšna provokacija).....in zraven tista rdeča garnitura, ki dokonča dalijevski učinek (ker rdeči kavč, to si je v bistvu izmislil Salvador Dali)
c) v eno mediteransko hišo, kjer ponavadi udarijo kakšno močno barvo (rdečo, zeleno, modro...) ampak vedno v kombinaciji z minimalnimi dodatki. Stene so bele ali pa kamnite, tla so kamnita
Vse ostale kombinacije pa, bolj ko jih kreiraš, bolj z leti postajajo tako malo bordelske v smislu, da izgleda ceneno....Na začetku niti ne izgledajo, potem pa zmeraj bolj. Se spomnim verige prodajalnic/kavarnic, kjer so prodajali francosko pecivo in so v devetdesetih letih štartali z rdečim žametom in mesingom in tisto je izgledako tako ceneno, da že po enem letu človek ni več zmogel tja na kavo.
Ali pa tista epizoda Seksa v mestu, v kateri se Mr. Big ravno loči in potem pride Carrie k njemu pogledat, kako je prebarval stanovanje in ima rdečo spalnico in je totalno nesrečen, ker tisto je pa way too red......
Skratka, Basti, če se ne nadješ v variantah od a do c - ne sili v rdečo. Še vedno se da na novi sedežni naročiti tudi drugačna preobleka (in dodatna cena je še vedno manj kot totalno nezadovoljstvo nad tem, v čem živiš).
Drugače pa sta od literature v slovenščini za moj okus še najboljši revija Hiše in revija Ambient. Okej, določeni teksti v Ambientu so res malo do pretežno pocukrani, ampak vendar se v teh revijah kažejo dobre prakse in tudi piše nekaj o tem, s kakšnim konceptom se sploh gre v oblikovanju bivalnega prostora.
Vendelina jr.