20. maj 2008 14:12
regina je napisal/a: |
Vse to pomaga nekaj časa. Če imaš srečo in dobrega zobozdravnika, pomaga dalj časa in na koncu se moraš sprijazniti, da začnejo celi, po videzu zdravi zobje, izpadati. Ja, saj tudi študentje se morajo na nečem učiti, ali ne. Sprobano na lastni koži. Pa sem mislila, da me to ne bo nikdar doletelo, kajti celo življenje nisem imela problemov z zobmi, pa tudi redno sem obiskovala zobozdravnika. regina |
1.: Edina stvar, ki dolgoročno res pomaga, je dobra ustna higiena. Zobna ščetka ni dovolj, nujno je čistiti tudi medzobne prostore- z zobno nitko ali bolj praktičnimi, vendar dražjimi medzobnimi ščetkami. Samo spiranje s prho ni dovolj, tudi zobotrebec ne. Če tega ni, ostane cca 40% površin neočiščenih in nobena kremica, zelišče ali tableta ne pomaga.
1.: Zdravi zobje ne pomenijo nujno zdravih obzobnih tkiv- če ti leni, površni ali nepoučeni zobozdravnik vestno popravlja luknje, vse ostalo pa ignorira, potem se konča pač tako... Karies in parodontalno bolezen povzročajo različne bakterije, ki se ne marajo- zato imajo ljudje s hudo obliko parodontalne bolezni pogosto zdrave zobe, ko se ti preveč razmajejo zaradi propadanja obzobnih tkiv (dlesni, kosti), pač takšni, na videz zdravi izpadejo...
3.: Okoli 95% slovencev ima vsaj blago obliko parodontalne bolezni! In pri večini je vzrok- nepravilna higiena! (Samo ščetka in pasta, ali pa nič).
4.: Napredovala parodontalna bolezen se ne da pozdraviti, da pa se ustaviti! Zato- redno k zobozdravniku! Naj vam ne pregleda samo zob in popravi novih luknjic- naj vam vsaj na hitro, na kontrolnih pregledih IZMERI GLOBINO OBZOBNIH ŽEPOV! Koliko vas je, ki ste to v resnici doživeli? To vam pripada... Samo tako boste vedeli, kakšno je resnično stanje obzobnih tkiv. Če so žepi globoki, če dlesni krvavijo, je čas za PARODONTOLOGA! NE PUSTITE SE ODPRAVITI SAMO S PLOMBAMI- LUKNJE SE DAJO POPRAVITI TUDI, KO SO VELIKE, KOST IN DLESNI PA NE.
5.: Obvezno si vsaj 1x letno dajte očistiti zobni kamen, če ga imate. Če vam ga očistijo v minuti ali dveh, je bilo narejeno napol. Če ga je veliko (ob večini zob), lahko takšno čiščenje traja tudi pol ure ali več (samo toliko, za predstavo, kaj ste dobili za svoj denar- ker tega zavarovalnica ne krije).
6.: Lasten trud se seveda izplača, dokler ni prepozno. Ko so enkrat že prisotni obzobni žepi, tam bakterije ostajajo in "glodajo" v globino. Tja ne seže nobena ščetka, pasta, olje... Samo posebej oblikovani zobozdravniški inštrumenti. Zaradi površinskega učinka nekaj časa navzven ne bo mogoče nobene krvavitve in bo videti boljše, v globini pa proces nemoteno napreduje... To ni hec. Parodontalna bolezen ni nahod ali površinska praska.
čoko