7. okt 2008 4:17
Ker imam nekaj časa, bom s to temo zaključila.
Vsem nejevernim Tomažem, ki so bili prepričani, da se nikomur ne bo ničesar zgodilo, bom pojasnila konec te zgodbe, ki pa epiloga še nima.
Proti oglaševalcu, ki nastopa v tem primeru, je bila podana prijav Inšpektorju za delo, ker je s kršitvijo predpisov o preprečevanju dela na črno objavil oglas za komercilane storitve, naročnik oglasa pa te dejavnosti ni dokazal z ustrezno listino.
Na Inšpektorat za delo je romala tudi prijava zaradi opravljanja dela na črno, saj tiipček ni imel dovoljenja za komercilane storitve ( zbiranje ponudb, ponujanje distribucije in oskrbe) in se vse delo, ki ga je opravil po Zakonu o preprečevanju dela na črno, šteje kot delo na črno.
Davčno inšpekcijo smo razveselili s prijavo, da je omenjeni kujon opravljal storitve, za katere ni izdajal računa in za katere ni obračunal in odvedel davka. Čeprav je bil prijavljen na UE za opravljanje osebnega dela kot dopolnilne dejavnosti in je moral po zakonu vsak mesec javiti vse podatke ( kupec, številko računa in znesek računa) o kupcih njegovih izdelkov. Obstaja precejšnja verjetnost, da svojih komercialnih poslov ni prijavil v promet, kaj šele, da bi od tega plačal davek.
NAjbolj smo osrečili tržno inšpekcijo. Opisani način poslovanja ima namreč toliko pomanjkljivosti, da ni mogoče, da bi lahko prijavo prezrli. Komercilano dejavnost opravlja brez ustrezne registracije. V ponudbi ni definirana cena izdelka, struktura cene ( davek ), cena po kosu. Storitev ponuja brezplačno, nato pa jo drago zaračuna. Izdelane vzorce prevzame, ampak jih ne plača. Jasno je, da jih uporablja v domiselnem piramidnem sistemu za nadaljnje goljufije. Zavrača morebitne reklamacije vsebine paketa, ki ga je mogoče reklamirati samo, če ni odprt. Tako naročilo se lahko vselej reklamira, le vsebina mora biti nepoškodovana. Na dopisih se javno predstavlja kot skupine in ne kot posameznik in spravlja v zmoto možne partnerje. Navaja napačne podatke o registraciji ( na navedeni UE so pisno zanikali, da bi bil v evdineci, na UE po sedežu bivanja pa so sicer odgovorili, da je nekdo s tem priimkom prijavljen kot osebni delavec, zaradi varstva osebnih podatkov pa niso naspisli, katera oseba je to. Vračilo je bilo možno le v 8 dnih, čeprav predpisi določajo minimalni rok vračila 15 dni za vse prejete pošiljke, ki so kupljene na daljavo. Priložil ni računa, da se ne ve, kaj in po koliko je zaračunal, da se ve, kaj pa je brezplačno. Posebna zgodba je postopek izsiljevanja neplačanega obroka, nadlegovanje po telefonu in zahtevek za 50 € stroškov izterjave. Ne dvomim, da je samo misel, da se pred vrati pojavi izterjevalec, ki ima bolj učinkovite prijeme za izvršbo kot vsi naši sodni izvršitelji. Zanesljivo je fotografije izdelave vozlov prekopiral oz. ukradel iz ene od knjig o makrameju, ki zadnje čase ni ravno priljubljen in postopek označil kot avtosko delo ter zagrozil s pregonom, če se bo kdo drznil kopirati njegov poslovni projekt.
Obseg poslovanja je mogoče ugotoviti tako, da policija na naslovni pošti, kjer je pošiljal pošiljke in sprejemal odkupnine. Pri odpiranju poštnega predala je namreč dolžan predložiti osebno listino.
Za vse prijave na inšpektorate smo zahtevali povratno informacijo, vendar do danes še ni nobenega odgovora. Prijavitelji inšpektorat odgovora ne sme zavrniti.
Ostane še prijavo suma kaznivega dejanja. Tako dejanje se obravnava samo na predlog oškodvanca, ki mora prijavo podati v 3 mesecih od goljufije. Problematična je višina škode, saj se z malenkostmi ne ukvarjajo sodišča. Prijava je bila poslana na Policijsko postajo po sedežu oškodvanke in hkrati še na tožilstvo, tudi po sedežu oškodvanke. Ni namreč zanesljivo, kdo je storilec.
Po Kazenskem zakoniku je goljufija : " Kdor z namenom, da bi sebi, ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, spravi kga z lažnim prikazovanjem ali prikrivanjem okoliščin v zmoto, ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da v škodo svokega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti se kaznuje ...."
Če bi naša članica vedela, da tipček samo blefira, da ima možnost odkupa in plasiranja izdelkov, da je v paketu ničvredno in bistveno manj vredno blago kot je znašala kupnina, te pošilje ne bi nikoli naročila. Koliko resne so bile njegove ponudbe bo lahko policija ugotovila glede na število prodanih izdelkov. Policija še naše članice ni poklicala na razgovor. Njej sem svetovala, da naj v samem kazenskem postopku uveljavlja odškodnino za škodo, ki je nastala zaradi prvega obroka odkupnine. Pričakovati je, da bo sodišče temu zahtevku ugodilo in ne bo potrebe, da denar izterja v pravdi oz. kot ljudje rečejo v civilnem postopku.
Iz vsega zapisanega je razvidno, da bi lahko tudi vi nasedli taki ponudbi. Delo na domu je namreč kategorija, ki je sicer še redka, vendar je čedalje bolj pogosta. Delo na računalniku, programiranje, prevajanje, sestavljanje preprostih delov, kjer ni treba veliko prostora. V tem primeru mora naročnik skleniti Pogodbo o zaposlitvi z delavcem , vendar ima pogodba dodatna določila, lahko se določi odškodnina za uprabo osnovnih sredstev ( računalnik, prostor), obveščena pa mora biti tudi delovna inšpekcija. Tudi v primeru dela po delovršni pogodbi, ki je pogodba, ki jo določa Obligacijski zakonik in smo jo včasih imenovali "honorarna", mora naročnik dela pedložiti v podpis pogodbe. Verjamem, da medsebojnih razmerij v primeru, da gre za bolj ali manj trajen poslovni odnos med naročnikom in podjetnikom, ni treba kajr razagati.
Te goljufije so omogočile predvsem razmere in slab nadzor.
Upam, da se kaj takega ne bo zgodilo nikomur več. In s tem namenom sem tudi odprla in zaključila to temo.
F r i n a