23. dec 2016 11:57
Natančno preglej vsa gumjasta tesnila, če je guma še prožna in nepoškodovana oziroma nerazpokana, lonec pomij, temeljito osuši, vanj nalij navadno vodo (npr. do tretjine lonca), zapri in daj kuhati. Lonca ne pusti brez nadzora med kuhanjem - ko voda začne vreti, preveri, ali guma pri pokrovu popolnoma tesni, nadzoruj, ali se glavni ventil lepo zapre in se začne gumb z indikatotorjem temperature dvigovati bodisi začne piskati ali se vrteti (odvisno od modela lonca na pritisk), počakaj par minut, nato pa ugasni štedilnik in počakaj, dokler se lonec (oziroma vsebina) ne ohladi do temperature, ko je odpiranje varno (ko se izenači pritisk).
Morda še to: vsako odpiranje ventilov (z vilicami???), dokler je vsebina lonca še pod pritiskom in pa hlajenje s curkom mrzle vode je nevarno za uporabnika, hkrati pa takšne nenadne velikanske temperaturne spremembe škodijo loncu (kovini, gumi in delom iz umetne mase), zaradi "nasilnega" odpiranja ventilov pa lahko pride tudi do okvar in poškodb ventila, kar je za uporabnika pri naslednjem kuhanju lahko tudi usodno.
Če že morate hladiti, potem za to uporabite vročo vodo, pa še to samo v tenkem, kapljajočem curku, pa tudi to naj bo rajši izjema kot pravilo. V navodilih za lonec, ki ga uporabljam, je vsakršno odpiranje lonca ali rokovanje z ventili (dokler je vsebina še pod pritiskom) ali pa tudi hlajenje pod curkom mrzle vode izrecno odsvetovano in označeno kot tvegano početje, ki lahko privede do resnejših oparin.
Sama že ohoho let (več desetletij) uporabljam en in isti(!) lonec na pritisk, saj so ti lonci ob redni menjavi gumijastih tesnil tako rekoč neuničljivi (dejansko se jih lahko tudi "podeduje")
Zelda, upam, da so tesnila tvojega lonca še vsa ok, če pa niso, pa lonca nikar ne uporabljaj, dokler ne zamenjaš tesnil.
Uspešno kuho ti želim!
Katarinči
Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 23.dec 2016 11:58