26. mar 2015 14:36
Da ne bomo širili krive vere ...
Strokovno: Samo ime soda izvira iz arabskega izraza za natrij, t.j. sodium oz. soda, ki ga splošno uporabljajo v anglosaksonskem in frankofonskem svetu, v germanskem svetu pa uporabljamo latinski izraz natrium oz. natrij, ki izvira iz antične grčije in v dobesednem prevodu pomeni "nahaja se v naravi". Mimogrede, tudi beseda alkalija oz. alkalen izvira iz arabščine, in sicer al quali (žal arabesk ne poznam, zato jih ne morem navesti), in v dobesednem prevodu pomeni pepel rastlin, iz katerih so srednjeveški sraceni pridobivali prve komercialno uporabljene baze za kuhanje mila iz živalskih maščob. In ja, bili so bolj izobraženi in napredni kot buteljni v tedanji Evropi, saj iste postopke za pridobivanje mila še danes uporabljamo, NaOH za trdna in KOH za tekoča mila.
Natrijev karbonat, Na2CO3, izven strokovnih krogov bolj poznan kot (tudi pralna) soda, je sol, ki nastane kot produkt močne enoprotonske baze, natrijevega hidroksida oz. NaOH, včasih poznane tudi pod imenom kavstična soda oz. soda kavstika, in šibke dvoprotonske ogljikove kisline, H2CO3.
Pridobivamo jo po Solvay-evem postopku, ki je poznan tudi kot prvi industrijski postopek, ki je uvedel popoln recikel, in sicer amonijaka. Surovini sta morska (ali tudi kamena) sol in apnenec, poleg sode pa nastaja tudi kalcijev klorid, CaCl2, ki ga cestarji s pridom porabljajo pozimi na cestah. Proizvodnja je relativno čista in pa zaradi široke uporabnosti predvsem masovna.
Vmesni produkt pri proizvodnji je natrijev hidrogen karbonat, NaHCO3, poznan tudi kot soda bikarbona, ki je glavna sestavina pecilnega praška in se tudi drugače široko uporablja v živilsko-predelovalni industriji. Vkolikor je željen produkt soda, je potrebna še dokončna kalcinacija.
Natrijev karbonat je ena od glavnih sestavin pralnih praškov, kjer zahteve po čistosti niti pod razno ne zahtevajo enakega nivoja kot v živilsko-predelovalni industriji, zato ga ni priporočljivo uporabljati za kuhanje ali peko, čeprav je postopek sinteze popolnoma enak. Če pa že, razpolovite količino.
S svojo izobrazbo ne morem pametovati o vplivu na zdravje, ampak glede na to, da se natrij in njegove spojine uporablja kot konzervansi, ga ni priporočljivo uživati več kot nujno potrebno, čeprav konec koncev le igra pomembno vlogo v celični presnovi.
Po spominu na predavanja in dokumentarce na Discovery-ju in NG spisal nori kemik.
Jaz sodo za pranje kupujem na zalogo v Trstu, ko grem parkrat na leto v šoping, in jo uporabljam namesto pralnega praška za cunje, za čiščenje posode in prostorov. Priporočljiva je uporaba rokavic, ni pa primerna za vse površine - bazična raztopina sode v vodi ima zelo rada lak za les, le-ta pa nje ne mara preveč ... Veriga COOP jo prodaja po 1,67€/kg, ampak pozor, v Gorici je dražja, zakaj, ne vem. Pecilnega praška ne uporabljam.
Drejček