18. jun 2012 8:13
Sem ti odgovorila že v rubriki MOJ VRT. Tako rekoč 100% je prav njivska, druga 100% ni.
rimljanka
18. jun 2012 8:13
Sem ti odgovorila že v rubriki MOJ VRT. Tako rekoč 100% je prav njivska, druga 100% ni.
rimljanka
18. jun 2012 9:34
Dve uganki in dve slikici za pokazat.
Prva uganka: grm z listi, podobnimi akaciji, cveti rumeno (en cvet je še na sliki), plodovi v obliki bledo škrlatnih napihnjenih strokov, ki kasneje začnejo rjaveti. Seme še ni zrelo. Hipoteza: nimam pojma, najbrž sodi med sorodnice akacije.
Druga uganka: nizek grmiček, po listih malo podoben šatraju, ki po vsej okolici razširja omamen vonj po limonah. Na sliki se nekoliko vidi lanska soplodja, letos še ne cveti. Hipoteza: kolikor sem gledala, bi bila lahko citronska monarda (Monarda citriodora), ampak nisem vedela, da to raste pri nas divje.
18. jun 2012 9:37
Slikici za pokazat:
1. Grenkoslad (Solanum dulcamara), divji sorodnik paradižnika, na sliki se vidijo cvetovi in en majhen nastavek za plod, ki bo kasneje zrasel v centimeter velik paradižniček.
In nazadnje eden od mojih kultnih česnov, najbrž Allium ampeloprasum, socvetje na začetku cvetenja.
18. jun 2012 9:43
Aja, lokacija in čas posnetkov: česen, akacioidni grm in citronsko dišeči grmiček na neki ruderalni površini v okolici Izole, grenkoslad (mimogrede, pozabila sem napisati, da sodi med strupene rastline) pa na drugi strani meje v naravnem rezervatu ob Nogherskih jezercih. Vse prejšnji teden. lp, proxima
18. jun 2012 10:27
Tisti drugi grmiček bi jaz kar za kraški šetraj proglasila, če ima okroglo na prerezu in dlakavo steblo, če je pa steblo golo in četverorobo, je pa to pritlikavi šetraj (Satureja subspicata), v Sloveniji je razširjena le podvrsta liburnijski šetraj (S.subspicata. ssp. liburnica).
Ona prva je metuljnica, Colutea arborescens, drevesasta mehurka.
Luka ne prepoznam, niso ravno enostavni za določanje, sploh, če nimaš cele rastline.
Velja pripomiti še nekaj o pasejm zelišču, plodovi so rdeči. Pri nas rasteta še 2, prav tako strupeni vrsti, pasje zelišče (Solanum nigrum), ki ima bele cvetove in črne plodove (razširjen je po vsej Sloveniji) in rumenoplodni razhudnik (Solanum luteum), ki ja bolj toploljuben in raste bolj v južni Sloveniji.
rimljanka
18. jun 2012 12:31
A ne šatraj diši po, no ja, šatraju (ena mojih najljubših fižolovih začimb in sorastlin)? Tole, kar sem objavila, zares diši na daleč po limonah, prej zavohaš sadni oziroma limonski vonj kot zagledaš grmičke rastline. lp, proxima
19. jun 2012 11:53
proxima je napisal/a: |
Hipoteza: kolikor sem gledala, bi bila lahko citronska monarda (Monarda citriodora), ampak nisem vedela, da to raste pri nas divje. |
Kje pri nas raste?
rdkapica
19. jun 2012 12:01
Nikjer v naravi. Na fotografiji je pa zanesljivo ena od vrst šetraja, kot sem napisala zgoraj.
rimljanka
19. jun 2012 15:49
Bom šla še enkrat pogledat, mogoče že danes, pravkar sem namreč na spletu odkrila, da obstaja šatraj z vonjem limone (S. montana ssp. citriodora), ki raste v Sloveniji. Do kakšnih zanimivih odkritij vodi lov na fotografije aliidov, človek ne bi verjel. Rimljanka, hvala. lp, proxima
19. jun 2012 16:13
Po Proxinimi sliki sodeč je tudi po mojem mnenju tisti "grmiček" kraški šatraj. Tega je polno po naših gmajnah :)
MojcaKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Praženo zelje s krvavicami in krompirjem
Pohorska omleta