Čemaž, divji česen

foodonist  

član od: 14.4.2011

sporočila: 14

26. apr 2011 12:42

Boš pa drugo leto povabila na kozarček,hmmm..:)..junior jst ga tudi nism poznal,preden sm ga nabiral:) ,malo pogledaš slikce od njega ter kako izgleda pecelj itd., in pa njegov značilen vonj pa ne moreš nič zajebat,ter ,da ga trgaš list po list,pa gledaš,da so vsi enaki..mislim,da ni možnosti za zamenjavo..to ,ko ga pa mešajo z šamrnico ali jesenskim podleskom,pa ne vem kako je to možno ,ali se res tolk ne spoznaš , kar pa mislim ,da jih je malo,ali pa ga nabirajo po šopih in potem pride kaj vmes..lep pozdrav vsem.. foodonist

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

27. apr 2011 21:39

možno je, ker so ljudje neumni. Vse bi pobrali, zastonj je, je "IN" in turbo zdravo, kaj češ boljšega. V osemdesetih je bil podoben BUM z gobami, vsi so vse poprek pobirali, novice in osmrtnice pa žal polne revežev. Zadnjih 20 let se ne spomnim, da bi kje prebral, da je kdo umrl ali se zastrupil zaradi gob. Takrat je to bilo skoraj vsak teden. archi

nejčica  

član od: 6.1.2010

sporočila: 174

27. apr 2011 21:51

uuuu,tole o gobah me pa spominja ,ko je naša mami nabrala veliko košaro karželnov (zelo zaželjena in redka celo zaščitena goba) oči pa je nebodisegatreba košaro gob stresel na gnoj! Zraven pa v brado godrnav ,da od teh čudnih mušnic on že ne misl krepnt!HA,HA,HA! je blo smeha! nejčica

renata69  

član od: 27.3.2007

sporočila: 1108

30. apr 2011 17:32

A se čemaž lahko še vedno nabira,tudi če cvete?Pri nas gre kot za šalo,nam spet zmanjkuje. renata69 http://renata69.moj-album.com/

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

30. apr 2011 21:16

Seveda lahko tudi cvetočega nabiraš, le porabiti ga je treba kar hitro, ker hitro porumeni .

kobra 1

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

4. maj 2011 10:46

Pazite na zamenjavo. Veliko je bilo o tem že pisanega,  pred kratkim je umrla ženska v Lj.

 

 

karajan

neznan uporabnik

4. maj 2011 11:29

Bom kr direkt povedala:

če se nekdo gre nekaj, česar ne obvlada, je katastrofa itak pričakovana posledica.

letos je čemaž in "in" vsi hajd! v hosto in nabirat, po možnosti s srpom napodolgem in napočez..

 

Če bi se ljudje vendarle ukvarjali s stvarmi, katere obvladajo....tko pa, j*bi ga, kolateralna škoda

(nagibam k Darwinu press KVAK)

 

japaja

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

4. maj 2011 21:05

Res je. Živimo sredi celih nasadov (baje) čemaža, pa mi po nekem čudnem naključju še ni uspelo najti človeka, ki bi šel z mano v gozd, da bi mi ga pokazal, zato se sama ne odpravim. Letos mi je skoraj ratalo, naslednje leto pa upam da mi res bo! Sem pa na tržnici kupila pesto.

Čarli08

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

4. maj 2011 21:16

Čarli08, pojdi na sprehod v ljubljanski Botanični vrt in sprehajala se boš med poljanami čemaža, ves arboretumski del ga je poln. In tam je gotovo nekja ljudi, zaposleni tam pač, ki ti lahko potrdijo, da je to res čemaž.

rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. maj 2011 21:37

Evo, letos sem se celo jaz vpisala v klub nabiralcev (prejšnji dve leti sem ga neuspešno iskala po vseh gozdičkih v bližini raznih odcepov primorske avtoceste). Varnostni ukrep pred nabiranjem je bil, da sem si ga dobro ogledala na tržnici in na vseh fotografijah, dokončno pa me je prepričalo šele rastišče (tistega kupljenega na tržnici si nisem upala pojest :) Sem se pa ob omenjenem primeru zastrupitve tudi sama spraševala, ali je šlo za izkušeno nabiralko ali kakšno tako novopečeno, kot sem jaz, in mi ni bilo prav lahko pri duši; prav tako se mi je ob nabiranju sicer zdelo, da je populacija rastlin na čemaževem rastišču praktično homogena, dejanskega mnenja, ali se vmes lahko zaplete kakšna zablodela šmarnica (ta sicer ni tako strupena kot podlesek), si pa še nisem uspela ustvarit; ob zadnjem nabiranju me je tudi malo zmotilo, da sem pod populacijo že velikih listov odkrila novo generacijo, ki bi jih sicer na prvi pogled proglasila za mlad čemaž (in je po okusu tudi bil), ampak odkod pravzaprav dve tako distinktni generaciji (mogoče ena iz lanskih čebulic in druga iz semen - rimljanka, na pomoč!) Druga stvar: v Sloveniji, kot sem se nedavno spet poučila v eni od knjigic Katera (zdravilna) rastlina je to, pravzaprav mrgoli smrtno nevarnih rastlin; imam občutek, da je glede na to zastrupitev z njimi pravzaprav malo (izjema so gobe, pa še pri tem se mi zdi, da so se ljudje v zadnjih letih nekoliko spametovali). In sem kot zaprisežena konspiracionistka razmišljala, ali bi ob usmerjenem pouku o strupenih rastlinah bilo teh zastrupitev manj - ali pa celo več (prilika dela tatu, ne bi ravno razpredala v podrobnosti). lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti