28. jan 2011 10:52
Issi je napisal/a: |
7. točka 137. člena ZDR-ja pravi takole: Če s tem zakonom, drugim zakonom ali posebnim predpisom ni določeno drugače, delavcu pripada nadomestilo plače v višini njegove povprečne mesečne plače iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih. V kolikor delavec v celotnem obdobju zadnjih treh mesecev ni prejel vsaj ene mesečne plače, mu pripada nadomestilo plače v višini minimalne plače. Kot vidiš, to ni mogoče, ker gre za tvoje povprečje, v katerega se pa ne štejejo dodatki in nadomestila, da bi ti lahko en dober mesec dvignil povprečje.
Issi
|
Zakon v 126. členu natančno opredeli kaj je plača in sicer pravi tako: plača je sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov.
To pomeni, da se v povprečje štejejo tudi dodatki. Seveda pa ne grejo v povpreček nadomestila, ker so le ti plačani po povprečku.
Tako bi se lahko zgodilo, da je povpreček večji kot če bi delavec v tistem mesecu delal, zato pa je v zakonu tudi varovalka, ki nadomestila omejuje na višino kot če bi delal.
Za izračun nadomestil z dela zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, zakon predpisuje 80% plače v preteklem mesecu, za ostala nadomestila - dopust, prazniki ... - pa povreček plače zadnjih treh mesecev. Če povprečka ni pripada pa nadomestilo v višini minimalne plače.
Aja
Sporočilo je spremenil(a) Aja dne 28. 2011 12:06