14. feb 2009 9:21
In kakšno je poročilo glede kg tiste, ki ste začele po novem letu. Malo obujam temo. gianja
14. feb 2009 9:21
In kakšno je poročilo glede kg tiste, ki ste začele po novem letu. Malo obujam temo. gianja
14. feb 2009 13:35
Kaj pa v slovenščini, obstaja tabela?
Kyara
14. feb 2009 14:04
Kyara, tista, ki jo jaz poznam, je z napakami, mogoče katera ve za drugo, bolj verodostojno?
tulka
21. feb 2009 15:34
V slovenščini še nisem srečala kako izčrpno tabelo na internetu. Doma jo imam na zadnjih straneh knjige Lahka GI prehrana od Helen Foster (upam, da ne kršim kakih pravil glede reklame), ampak tam so živila samo razporejena v tri kategorije glede na vrednost GI - nizek, srednji, visok, torej brez številčnih vrednosti. Stentor
22. feb 2009 17:25
Tudi jaz imam to tabelo, ampak se razlikuje od Montignacove. Po njeni tabeli ima vsa čokolada nizek GI, ampak za orientacijo pa mislim, da čisto zadosti potrebam.
Julija
22. feb 2009 19:20
Tabelo, kjer ima vsa čokolada nizek GI, toplo objemam in mi je zelo všeč!
tulka
22. feb 2009 20:28
No, pa razčistimo še nekaj stvari:
1. FIŽOL (iz konzerve): Da ali ne? S katerimi živili? V katerem obroku?
2. MLEKO, JOGURTI, SKUTE, SIR: sodijo med beljakovine ali OH?
3. SOJINO MLEKO, JOGURTI: kam sodijo?
4. GRAH: Kakšen (suh, iz konzerve), Kam sodi? S katerimi živili? V katerem obroku?
5. VEČERJA: zakaj lahko pojemo polnozrnate testenine, kruha pa ne?
6. KRVAVICE: Monti jih priporoča. Ampak v vsaki krvavici (vsaj pri nas) je kombinacija oh-jev in mesa!
7: SUHO SADJE: da ali ne?
Če je kdo v dilemi kaj in kako, kar z besedo na dan
MM
23. feb 2009 14:58
1. in 4. leča, suh grah, fižol, čičerka sodijo med dobre ogljikove hidrate z nizkim GI in jih lahko kombiniramo tudi z mesom. V knjigi je le nekaj jedilnikov s tako kombinacijo in to za kosilo. Bolj priporoča zelenjavo za prilogo (svežo ali kuhano ali pire). Mislim, da ni toliko pomembno ali so stročnice sveže, suhe ali iz konzerve. Res pa je, da M. govori o leči, suhem grahu in fižolu.
2. pod beljakovine
3. soja spada pod beljakovne
5. To tudi meni ni čisto jasno, poudarja pa, da kruh lahko jemo samo za zajtrk. Razlika v GI je samo 10, tako, da res ne vem.
6. imaš prav, samo M. jih vseeno priporoča, ker imajo veliko železa.
7. da, za zajtrk, vendar ni priporočljivo, je pa dopustno, kandirano sadje pa je prepovedano.
Verjetno se pri večini pojavlja dilema, zakaj lahko jemo kruh (OH) in mleko ali jogurt (B). Posneto mleko, jogurt, skuta ima zelo malo maščob, zato se lahko kombinira s kruhom, vendar ne pri vsakem zajtrku. Bolj priporoča marmelado.
Spraševale ste tudi, ali lahko uporabljate maslo. Hladno na kruhu pri drugi stopnji da, pri kuhanju pa absolutno ne. Kuhano maslo postane neprebavljivo, nad 120 stopinj se čisto zveriži in potemni. Pri tem nastane kancerogena snov akroelin. Za kuhanje nad 100 stopinj najbolj priporoča gosjo ali račjo mast.
Zato sem jaz tudi že enkrat spraševala, če se kje pri nas dobi, pa mi je ena od članic hudomušno odpisala, da v raci ali gosi.
Upam, da sem vam kaj pomagala, tistim, ki imate njegovi knjigi, zlasti prvo, pa toplo priporočam, da si jo preberete. Verjetno enkrat ne bo dovolj.
Lejla13
23. feb 2009 15:15
Sem pred tem verjetno vprašala na napačnem forumu... Torej.... Se kuhanemu jabolku spremeni GI? S čem lahko kombiniram stročnice oz. kakšno jed lahko pripravim? - ste že odgovorile... kar pomeni npr. leča, čičerika v solati z jajcem (ali z tuno) + paradižnik (ali zelena solata....) = OK?! Prejšnja tema: če so mleko, jogurti, skuta beljakovine, zakaj jih lahko kombiniramo s kosmiči (ki so OH)? Je dopustno kombinirati beljakovine med seboj (tofu + tuna)? Mac
24. feb 2009 12:08
Kuhanemu jabolku se GI ne spremeni, lahko se je tudi po obroku, ker ne fermentira in ne zmoti prebavnega procesa.
Kar se stročic in kombiniranja tiče - OK.
Govora je posnetem mleku, jogurtih, skutah s čimmanj maščobe. Zato se lahko kombinira s kruhom. Bolj priporočljiva je seveda marmelada. Skratka, OH naj ne bi kombinirali z MAŠČOBAMI - tako sem jaz dojela. Saj v drugi stopnji lahko poješ tudi kruh s kakšno rezino puste šunke.
Nikjer v knjigi nisem zasledila, da bi se beljakovine ne smele kombinirati med seboj. Primer nekaj jedilnikov za večerjo: piščanec po provansalsko, zelena solata, plošča s siri; poširana jajca, solata, plošča s siri; orada, pražen por, plošča s siri itd.
Lejla13Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Lečin curry s kruhovimi cmoki
Ploščati špageti s pestom iz bazilike in feferonov, šparglji in lososom