Najlepše dekorativno pecivo

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

2. okt 2007 15:05

Ta ideja z marelicami se mi zdi zelo dobra - da je stvar bolj pisana. Za piškotke - gobice v tej zvezi nisem tako navdušena, lahko pa bi bile gobice (jurčki ali mušnice) iz marcipana, pa pikapolonice iz marcipana so tudi v redu. Ampak, kot sem rekla že zgoraj - ne sme biti vse iz iste snovi, kaj pa, če ne marajo marcipana? Saj vidite, da sem čisto "not padla"! teta torta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15830

2. okt 2007 15:08

Evo, morda to kaj pomaga. 

Sladkosti po koščkih Da je čokolada ena največjih sladkih pregreh, verjetno dvomi le redko kdo. Navsezadnje so jo imeli za hrano bogov že davni Azteki, in ko so jo španski kolonizatorji iz Latinske Amerike prinesli v Evropo, ni trajalo dolgo, da je čokolada povsem prevzela vse, ki so jo kdaj poskusili. Sprva je bila tako dragocena, da so si jo lahko privoščili le najbolj premožni, torej plemstvo in evropske kraljevske hiše, potem pa...

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Potem pa je čokolada postopoma postajala dostopna vsem, v vedno več oblikah. Kmalu po letu 1920 so se pojavili tudi pralineji, čokoladni grižljajčki različnih oblik in z različnimi dodatki. Izdelani tako, da so neizmerno privlačni že na pogled, kaj šele, ko nam ob okušanju zaigrajo brbončice. Nič čudnega, da veljajo pralineji za vrhunec čokoladne ustvarjalnosti.          In ni treba, da jih zgolj poželjivo gledamo, z malo spretnosti si te sladkosti po koščkih lahko pripravimo tudi sami. Potrebnih je samo nekaj osnovnih sestavin, kakšen recept za začetek, potem, ko enkrat začnemo in damo domišljiji prosto pot, pa si doma privoščimo pralineje s sestavinami, ki jih imamo najraje - marcipan, nugat, kandirano sadje, oreški, likerji, koščki sadja, bela, temna in mlečna čokolada. Če smo količkaj spretni, bodo izpod naših prstov prišli umetelno narejeni čokoladni izdelki, če nismo, pa lahko zavijemo v katero od čokoladnic in si tam prvoščimo te zapeljive sladkosti po koščkih.          Nekaj skrivnosti, kako doma izdelati pralineje, pa smo odkrivali na tečaju pri kuharskem mojstru Andreju Goljatu v -kofji Loki, v njegovi -oli kulinaričnih umetnosti.           Marcipanova rulada          œ 50 dag marcipana          nekaj kapljic poljubne barve za živila          10 dag masla          25 dag mlečne čokolade          Maslo in čokolado stopimo, bodisi v mikrovalovni pečici bodisi nad soparo, po želji lahko dodamo poljubno aromo (vanilija, konjak, kakšen liker). Ko se masa ohladi, jo nadevamo na plastično folijo tako, da dobimo dve čokoladni salami. Tesno jo zavijemo in ohladimo.          Ko sta salami čvrsti, marcipan razdelimo na dva dela. Vsakega posebej razvaljamo, pred tem marcipan pregnetemo z malo sladkorja v prahu in nekaj kapljicami barve. Razvaljan marcipan premažemo s kakavovim maslom in potem vanj zavijemo čokoladno salamo. Rulado premažemo s stopljeno čokolado, in ko se ta shladi, narežemo rulado na kolobarje in postrežemo.          Tartufi iz orehov          10 dag sesekljanih orehov          15 dag temne čokolade          3 dag masla          5 dag sladkorja v prahu          kakav v prahu          Najprej stopimo čokolado, primešamo sladkor, maslo in sesekljane orehe, ohladimo in oblikujemo kroglice. Povaljamo jih v kakavovem prahu.          Porto ploščiceœ          2 dl sladke smetane          7 dag sladkorja v prahu          5 dag rumenjakov          1 dl portovca          35 dag mlečne čokolade          40 dag temne čokolade          15 dag kakavovega masla          3 dag masla          Smetano zavremo. Sladkor in rumenjake penasto stepemo, dodamo portovec, primešamo smetano in vse skupaj kuhamo toliko časa, da se zgosti. Vroči masi primešamo nalomljeno čokolado in obe vrsti masla, premešamo, da je gladko, in zlijemo v oglat model, da je masa visoka približno centimeter. Pustimo, da se ohladi (najbolje pri sobni temperaturi), potem razrežemo na poljubne oblike (kocke, rombe ipd.) in prelijemo s čokoladno glazuro ter okrasimo s črtami iz bele čokolade.          Kokosove kroglice z lešniki          œ 25 dag masla          35 dag sladkorja          40 dag mleka v prahu          20 dag kokosove moke          1,5 dl vode          15 dag lešnikovih jedrc          Iz vode, masla, sladkorja in kokosove moke skuhamo gost sirup in mu primešamo mleko v prahu. Mešamo tako dolgo, da ni v masi nobene grudice. Ohladimo, potem pa oblikujemo kroglice, in sicer tako, da maso na dlani najprej malo sploščimo, dodamo lešnik in potem oblikujemo kroglico ter jo povaljamo v kokosovi moki. Masa zadošča za približno 90 kroglic, velikih kot manjši oreh.          Kapice s češnjevcem          œ 15 dag masla          15 dag mletega sladkorja          1 dl češnjevca (kirscha)          20 dag mlečne čokolade          20 dag temne čokolade          žlica sladkornih kosmičev          Stopimo obe vrsti čokolade. Zmehčano maslo penasto umešamo s sladkorjem, dodamo češnjevec in počasi mešamo naprej ter dodajamo stopljeni čokoladi. Masa naj počiva, dokler se toliko ne zgosti, da jo lahko nabrizgamo na čokoladne ploščice. Ko se kupčki povsem strdijo, jih namočimo v stopljeno čokolado, na vrh denemo sladkorni kosmič in pustimo na kuhinjski rešetki, da se čokolada strdi.          Mandljevi kupčkiœ          50 dag mandljevih paličic          2 dl sladkornega sirupa          2 zvrhani žlici sladkorja v prahu          po 10 dag temne in bele čokolade          Paličice damo v pekač, jih navlažimo s sladkornim sirupom, dobro premešamo in potresemo s sladkorjem v prahu. Damo v pečico (na okoli 160 stopinj Celzija) in pustimo 20 minut, da se spražijo. Potem otresemo sladkor in med paličice vmešamo zmehčano čokolado (lahko uporabimo samo temno, lahko samo svetlo, odvisno od okusa) ter oblikujemo kupčke in pustimo, da se nekoliko posušijo.
(a href='http://bob.czp-vecer.si/velikiteksti/povecav) Sladkosti po koščkih(/a)(br) mamamia

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

2. okt 2007 18:28

Tale pladenj sem jaz dobila od prijateljice. Receptov žal ne vem, ker vse dela po trenutnem navdihu, razen bajadere po mojem receptu, ki je v bazi. Delala je tudi snickerse in so bili fantasično dobri, veliko boljši, kot kupljeni. Spodaj je dala kekse, prelila s karamelom, ko se je strdilo pa oblila s čokolado. Angelčka je delala tako, da je raztopljeno čokolado vlila v modelček za gips.

http://www.moj-album.com/vstopnica/ssf543tnz

stana Sporočilo je spremenil(a) stana.r dne 02. okt 2007 18:59:49

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

3. okt 2007 0:27

JOJ PUNCE, ŽAL NE MOREM REČI VEČ KOT HVALA LEPA VSEM! :)))) Saj sem vedela, na koga se obrnit ;) Vse ideje, ki ste mi jih napisale, so fajn, res pa ima prav teta torta, saj pravzaprav ne sprašujem po pecivu, pač pa bolj po "okroglih" konfetih za domačo bonboniero......torej fine koščke, z dobrim žametnim okusom in rahlo teksturo (nobenih kroglic iz mletih keksov ipd. zadev).... Mislim da si bom šla še jutri malo napasti oči in zbirat ideje v čokoladnico Cukerček in mimogrede bom zavila še v Rustiko....tam bi človek reči kar poslikal, tako lepo imajo :) stana.r., tvoja bonboniera je krasna.....no, jaz se bom vsekakor potrudila po najboljših močeh. Mamammia, tudi tebi res hvala za ideje in recepte (tudi na ZS) in za zgornje slikice....moram pa povedat, da sem bila prej v knjižnjici in sem dobila knjigo Čokolada od Goljata in so v njej tudi recepti za praline in postopki, pa še slike (iste kot zgoraj)...tako da založena sem z recepti, zdaj moram samo š naredit nakupovalni seznam, kupit pladenj, in si dobro organizirat stvari, da mi bo uspelo vse naredit tako, kot je treba...tako da držite pesti :) Pa če bom naletela še na kakšno dilemo, vas bom kar tukaj pocukala za rokav :) In še enkrat hvala! LP Zala

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

4. okt 2007 2:26

Hej Anera, malo sem pregledala še stran od Coolinarike in našla še nekaj zanimivih receptov. Prosila pa za prevod, ker nočem da se mi kaj ponesreči :) <http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice> <http://www.coolinarika.com/recept/bombice-sa-lesnicima> <http://www.coolinarika.com/recept/mozart-kugle-austrija> <http://www.coolinarika.com/recept/praline-od-marcipana-s > <http://www.coolinarika.com/recept/pinjoli-i-pistacije-ba> Najlepša hvala! Jutri popoldne pa začnem :) LP Zala

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

4. okt 2007 10:43

Ok, prevod ni idealan, moja slovenščina ni najboljša, sorry Krokant košarice 25 dag lešnika 20 dag sladkorja 15 dag margarina/putera 15 dag čokolade 70 g rozina (suhega grozdja) za čokoladne košarice okoli 40 dag čokolade in 70 kom papirnatih košarica za praline (enake oblike kot za muffine, vendar najmanjše , velikost 101) 1. priredimo krokant: pristavimo sladkor v posodo in na zmernem ognju mešamo, da dobimo svetli karamel. Odstavimo, dodamo sesekljane lešnike, dobro zmešamo in stresemo v naoljeno posodo (krožnik). Ohladimo in sekljamo. Ostavimo okoli 5 dag za posip. 2. premešamo krokant, rozine, margarino in stopljeno čokolado. Ohladimo. 3. medtem pripravimo čokoladne košarice: stopimo čokolado in premažemo papirnate košarice s kuhinjskim čopičem. Ohladimo. 4. kdaj se prvi plast strdi, spet premažemo košarice. 5. od krokant mase oblikujemo poljubne kroglice in takoj položimo v košarico od čokolade prej se strdi drugi plast. 6. povaljati v preostali krokant in vzeti ven papirnate košarice Kroglice z lešniki 25 dag sladkorja 12,5 dag margarina/putera 12,5 dag mleka v prahu 7,5 dag bele čokolade 5 dag praženih sesekljanih lešnikov + okoli 20 dag za posip 2-3 kapi dr oetker arome vanilija Sladkor skuhamo v vodi (0,75 dl ), da dobimo sirup (okoli 3 minute). Odstavimo in premešamo vse sestavine. Ohladimo. Oblikujemo kroglice in povaljamo v sesekljane lešnike ali kokos. Položimo v papirnato košarico vsako kroglico. Mozart kroglice Okoli 16 kom 20 dag marcipana 5 dag zmletih pistacija 7 dag nugata (ali 10 dag nutelle+6 dag zmletih lešniki) 10 dag čokolade Marcipan podelite na 2 dela, u jenu polovicu zmešajte pistacijo. Oblikujte kroglice z nugata in oblečite v oba marcipana (poglej sliko) – oblikujte večjo kroglico. Preliti čokoladom in ohladiti. Praline marcipan in črešnje 10 dag marcipana okoli 4 kandirane črešnje 5 žlic Kirscha okoli 5 dag stopljene čokolade stopljena bela čokolada in olje biserne perle dr. oetker črešnje prerežemo na po 2 polovički, polijemo Kirschom in pustimo čez noč. Vzeti marcipan in z rokami oblikovati ovoj za polovičke črešanj = kroglice velikosti oreha. Kroglice obliti z čokoladnim prelivom zmešanim z oljem, kroglice posuti perlama in belom čokoladom. Anera Longin

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. okt 2007 21:50

Anera in vsi ostali - Hvalaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!! Moram vam povedat, da je izpadlo res super profesionalno! Lahko odprem kar svojo čokoladnico ;) ampak brez heca! Na koncu sem iemla že takšno gužvo, da se nobebega recepta nisem več držala, ampak sem osvojila bistvo pralin in "tartufov" in delala vse po trenutnem navdihu in z razpoložljivim materialom, ki pa ga je bilo res precej, in to samih takih finih stvari (sem se dobro opremla). Končen rezultat - fantastičen! In celo več kot to....delala sem tudi alkoholne - in sicer s kirsch wasser (češnjevo žganje) in z breskovim žganjem - aroma je bila res fanatstična!!! Bom dala slikice na net in link do tja, ko spravim vse na računalnik! Skratka, res hvala še enkrat vsem, ki ste mi pomagale pri idejah za ustvarjanje teh majhnih dobrot, s katerimi sme razveselila sebe, naše doma in še prijatelje v tujini, kar je bil tudi glavni namen :) Zase pa zdaj vem, da zmorem naredit enkratne praline in tartufe, kar pa tudi ni kar tako ;) LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti