Goveja juha - zdrava???

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

23. avg 2007 18:17

Goveja juha škodljiva? Lepo vas prosim, jo ne zamenjam za nobeno zelenjavno, kremno, porovo, pa ne vem še kaj, jedla bi jo 2x na dan. Boljša od goveje pa je kokošja( mora biti zelo stara kura). Da se tudi narediti zelo dobro ponarejeno govejo juho. Dober tek! Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 23. avg 2007 18:18:30

funuk11  

član od: 30.10.2006

sporočila: 197

23. avg 2007 18:36

Ni je čez domačo govejo juhico! Da bi bila "strupena" to prvič slišim. Slišala pa sem, da je dobra za zdravje. L.p. funuk11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17804

23. avg 2007 19:48

No, naj še jaz dodam kakšno besedo ali dve.

1. Prepričanih prepričevati se ne splača. Tisti, ki mislite, da je goveja juha strupena, pač mislite tako (no, morda ste prepričani). Če niste pripravljeni sprejeti drugačnega mnnenja, ne pričakujte, da bodo drugi sprejeli vaše (še posebej, če nimate argumentov, ki so verodostojni).

2. Vendar zaradi tistih, ki so pripravljeni prisluhniti tudi drugim, dodajam še moje mnenje. Goveja juha je v bistvu ekstrakt, sestavljen iz sestavin, ki jih s kuhanjem izlužimo iz mesa, (morda še dodanih kosti), zelenjave, začimb in seveda soli. Najprej se seveda izlužijo tekoče in lahko topne snovi (beljakovine, ki zakrknejo - koagulirajo -, naredijo juho na začetku motno, potem se sprimejo med sabo in jih zato praktično ne vidimo več, običajno se primejo stene lonca, juha pa ni več  motna). Veverica, po mojem mnenju torej nimaš prav. Si pa sama izrazila zadosti dvoma v lastno trditev.

3. Ostajam torej ljubiteljica goveje juhe (no, imam še raje, če je zraven še kos kakšne stare kokoši, pa magari še košček svinjine), primerno z množico zelenjave in začimb začinjene.

4. Najbrž je pa jasno, da pa le ni vseeno, od kod izvira meso (ampak čisto enako velja za zelenjavo, da smo si na jasnem). Včasih bi veljalo malo razmisliti tudi o tem.

5. Ne morem pomagati (sploh pa nočem), če uporabljam lastno glavo (in znanje, ki ga imam) in ne nasedam raznoraznim člankom po raznoraznih revijah (aja in spletnih straneh), ki so običajno nepodpisani in posneti po originalih od kdo ve kje.

6. PS. Veverica, hvala za pohvalo, se res trudim biti objektivna, sem vesela, da si opazila.

7. PS2: To, kar sem zapisala, je moje prepričanje, vam dopuščam vašega, četudi je morda zelo drugačno.

 

rimljanka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

23. avg 2007 19:51

Ja, ja še posebi, če imaš mačka, ni boljšega od goveje juhe Mačkov pa je veliko vrst. Anamarija

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4741

23. avg 2007 20:18

Ognjič

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. avg 2007 20:56

Še moje mnenje. Najprej bi povedala, da ne stopam na nobeno stran, ne glede na to, da tudi sama ne jem mesa, ampak kar se ostalih tiče pa dopuščam, da vsak je tisto kar mu paše, v končni fazi sem tudi v naši družini edina, ki to prakticiram. Vrnimo se h goveji juhi. Govora je o strupenosti goveje juhe, nihče pa ni povedal zakaj naj bi bila strupena. Pred časom sem slišala, da se pri g. juhi (isto potem velja za vse ostale mesne jedi) pri kuhi izloča adrenalin, ki jo sprosti žival ob tem, ko jo zakoljejo in to naj bi bilo škodljivo. Koliko je resnice na tem, ne vem, bo mogoče kdo, ki ima malo več pojma o tem, kaj več povedal. Sama sem že dostikrat kuhala juho, pri kateri sem uporabila iste sestavine kot pri goveji juhi brez mesa. Mesojedci so opazili, da manjka govedina, vendar če to odmisliš in pač to dejstvo sprejmeš, je tudi takšna zelo okusna, vsaj meni in še kdo bi se našel. LP katjushka

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

23. avg 2007 21:32

Eh ja, mislim, da smo začetnico tegale foruma morda malo preveč napadli - konec koncev nas je vprašala za mnenje, svojega pa ni ravno izrazila. Najbrž je samo z nami delila tisto, kar je slišala. Čeprav to vsi vemo, včasih tako zelo "pademo v debato" ... :) LP Muffsy

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2007 21:35

katjushka je napisal/a:
Pred časom sem slišala, da se pri g. juhi (isto potem velja za vse ostale mesne jedi) pri kuhi izloča adrenalin, ki jo sprosti žival ob tem, ko jo zakoljejo in to naj bi bilo škodljivo. Koliko je resnice na tem, ne vem, bo mogoče kdo, ki ima malo več pojma o tem, kaj več povedal. LP katjushka

Adrenalin je eden od hormonov nadledvične žleze. Sintetično ga izdelujejo kot zdravilo že od leta 1900, kolikor mi je znano. Zvišuje hitrost in jakost strčnega utripa. Širi dihalne poti in oži krvne žile v koži in prebavilih ter poveča dotok krvi v mišice in jim tako omogoča boljše delovanje. Na kratko,  pripravlja telo na obremenitev. Mislim, da pri uživanju goveje župce ne igra adrenalin nikakršne vloge (no, ja, če jo izrecno sovražite in želite čim prej pobegniti od nje, se vam začne adrenalin izločati v kri takoj, ko jo zavohate )

LP 

cervus

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. avg 2007 21:52

Saj res, našemu alergiku ga tudi vbrizgajo, če zaužije kaj alergenega....zakaj pa to? LP katjushka

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

23. avg 2007 22:14

Adrenalin popravi tonus ožilja,dvigne krvni tlak in zmanjša edeme. Po drugi strani pa razšiti dihalne poti, izbojša kontraktilnost srca, zmanjša sproščanje histaminov in levkotrienov. Zato dajejo ljudem, ki doživijo anafilaktični šok, adrenalin. Ima zelo kratko razpolovno dobo, če se daje direktno v krvi in zaradi tega pravzaprav ne razumem, zakaj naj bi bilo meso strupeno zaradi adrenalina? LP juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti