18. feb 2011 22:00
Bojan in Jernej , hvala za hitro in uspešno intervencijo . Pa tudi tebi naor , prav imaš . Zakaj bi sama sebe kaznovala in se umaknila , ko pa sem rada z vami ? KulSlo je res super ! Pozdravček manca51
18. feb 2011 22:00
Bojan in Jernej , hvala za hitro in uspešno intervencijo . Pa tudi tebi naor , prav imaš . Zakaj bi sama sebe kaznovala in se umaknila , ko pa sem rada z vami ? KulSlo je res super ! Pozdravček manca51
18. feb 2011 22:02
Potem pa se opravičujem za dezinformacijo, carsolina. Mogoče je pa tako res samo na Primorskem, ceprav
se mi zdi to nenavadno, saj sem vsa solska in studijska leta prezivela v Ljubljani, pa so vse mame in kuharice stavile klincke v cebulo. Pa moja tasca tudi, rojena Ljubljancanka.
Konec koncev ne gre za kaksno kulinaricno bravuro ampak samo za to, da so bile vcasih kolonialne zbice precej bolj drobne in so se znale izmuznit skozi cedilo, fiksirane v cebuli pa so bile neskodljive.
Se tudi opravicujem vsem,, ki na teritoriju Slovenije ne stavijo v juho koscka kokoske.
nola
18. feb 2011 23:16
manca51 je napisal/a: |
Bojan in Jernej , hvala za hitro in uspešno intervencijo . Pa tudi tebi naor , prav imaš . Zakaj bi sama sebe kaznovala in se umaknila , ko pa sem rada z vami ? KulSlo je res super ! Pozdravček manca51 |
19. feb 2011 1:30
Da nekateri dodajo kak klinček v govejo juho sem pa tudi jaz že slišala , a poskusila še nisem . Nekako se mi zdi , da klinčki gredo le v kompot , in kuhano vino . Pravijo , da taka juha zelo prijetno diši in , da je bolj polnega okusa .No , res ne vem , bom probala . L p manca51
19. feb 2011 4:56
hedonist je napisal/a: |
Naka Nola, klinčki v čebuli v goveji župci niso glih običaj v Sloveniji. Morda edino na Primorskem, pa še tam po mojem vedenju sila redko. Tako da trditev, da je ta praksa tako zelo razširjena, da se je niti ne omenja ker je samoumevna po mojem, ni korektna. Mimogrede, še nikoli v vsej moji kuharski karieri nisem štulil klinčkov zapičenih v čebulo ali prosto plavajočih v juho. hedonist |
Me zelo veseli, da si se odločno in jasno opredelil glede svoje župe.
Vse preveč ekspertiz o jušnih in drugih običajih v naših krajih sem se naposlušala od kontinentalcev in Primorcev brez morja, da bi bila sploh pripravljena razpravljati o korektnosti svoje trditve, da je praksa kuhanja čebule s klinčki običajna.
Ne tako zelo daleč nazaj mi je prav na tem portalu ena solila pamet o varikini, da ne omenjam mediteranske hrane, ki se ji je očitno celo na Kredarici težko izogniti.
Smo se prav danes nasmejali ob kavi ob ugibanju katero mediteransko hrano bodo letos odkrili, posvojili in nas o njej poučevali takile, ki je po njihovem vedenju takšna ali drugačna prehrambena navada pri nas sila redka.
Zelo verjetno bomo slej ko prej brali o nujnosti pimenta in klinčkov v mediteranski župi.
nola
19. feb 2011 5:47
Zelo dobri so piščanci, ki jih polniš s pol čebule in jabolkom, v katerega napičiš klinčke in spečeš v pečici. Klinčke se uporablja tudi za začinjenje ovčetine, račke, govedine, ne manjka v mehiškem molé-ju (upam, da sem vstavila pravilen naglas), ki ima tudi čokolado, kot eno od sestavin...Verjetno se najde tudi varianta molé-ja brez klinčkov...
Zdi se mi neumno prepirati, katera je čisto ta prava varianta neke jedi, pa naj bo jota, juha, potica (o tej je v naši hiši vedno bučna razprava), brownies ali pa bolognese omaka.
Variant vsega je ogromno, tudi med dvema sosedama, ki živita v istem kraju, kaj šele med Primorsko in Prekmurjem.
Torej, uživajte v juhi kakorkoli jo že pripravite. Lahko jo pa jutri (nedeljo) za spremembo skuhate z dodatkom, ki ga sicer ne uporabljate. Potem naslednjo nedeljo spet drugače...Meni osebno je dišala z malo rožmarina, dovolj, da se je zaznal okus. Ampak, tega je kar dolgo.
Piščančja juha, ko sem jo nedavno delala (rabila sem kuhanega piščanca), je imela kar zajeten šopek timijana. Tudi te začimbe pri nas v času moje mladosti ženske v moji družini niso poznale. Naj popravim, uporabljale.
Vanja
19. feb 2011 9:28
Tudi jaz še nisem slišala za dodajanje klinčkov goveji juhi. Je pa moja mama klinčke zapičila v šalotko in tako dušila riž. To njeno prakso sem tudi jaz obdržala, občasno.
19. feb 2011 9:38
, Vanja_v_ZDA, da nisi ti kdaj pri nas juhe jedla?! Je oče vedno vrgel v vodo vejico (majhno) rožmarina!
Od "njegove" juhe sem ohranila: timijan, šetraj, majaron, origano, žafranika, koper, vse to v majhnih količinah na veliko vode in mesa. Seveda vržem notri tudi ostalo klasiko, kot je peteršilj, zelena, cela zrna popra, čebula, vsaj 4 korenje, rumene in rdeče, pa korenino peteršilja, pasternak, gomolj zelene in kolerabe ter por, vse to pozabim na majhnem ognju za 3-4 ure. Vam reče, tanartabol "taprava" juha, meni
lp
mzm
neznan uporabnik
19. feb 2011 10:38
Kaj pa malček lovorjevega lista? In muškatnega cveta ali oreška?
Vedno imam plan B:
- v skrivnem predalu čaka prva pomoč: kocke in vegeta. Sam noben ne sme vedet
japaja
19. feb 2011 14:25
japaja, kje zaboga še dobiš muškatov cvet? Kar se tiče goveje juhe, moja ni dobra, ker ne diši tako kot od stare mame. Takrat je bil muškatov cvet še na voljo, zdaj ga pa ni ni. Tudi jaz imam tak plan B, pa ga nič ne skrivam BarbraKulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Carbonara s krompirjevimi tortelini
Dušene školjke s pivom na sredozemski način