Kaj jutri za kosilo?

tema je zalepljena

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

15. feb 2007 11:31

Danes je "ta mali pust"  ali "ta debel četrtek", bi morali kaj jesti, kamor je prašiček stopil, pa kaj ocvrtega tudi.

 Kako bi bilo lepo, če bi negovali in ohranjali te, naše, običaje, ne pa uvajali onih, z one strani Velike luže pripeljanih, kaj menite?

 

........................................

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

15. feb 2007 11:46

Rimljanka, se kar strinjam. No, kljub temu, pri nas danes v lonec ne bo stopil pujsek (ga bolj poredko spustimo do lonca), na mizi pa bodo piščančja bedra po maroško, rdeča leča in solata. fresh

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. feb 2007 14:36

Ričet, pujs je vanj stopil s kar veliko prekajeno kračo (jo imamo tako radi, hehe), pa jogurtove miške za generalko cvrenja v soboto.

LP

cervus

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

15. feb 2007 15:13

Puranji zrezki (pečeni), dušena zelenjava, mešana solata. LP! fakin712

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

15. feb 2007 21:58

jutri: juha s knedlima od sira špageti bolonjez kisela paprika i miješana salata Lidija...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2007 11:55

rimljanka, se strinjam, da bi bilo lepo, če bi ohranjali stare običaje, čeprav jaz tudi proti novim nimam nič. Vse, kar razbije rutino, je dobrodošlo malim hiperaktivčkom Bi te pa vprašala, kje bi se dalo kaj o teh običajih prebrat, nekaj je sicer v Veliki knjigi o praznikih (sem dobila še v OŠ od knižničarke ker sem baje največ knjig prebrala, hehe), ampak ne vse in tudi ne toliko kulinaričnih običajev...

Jaz bi namreč rada uvedla te običaje, recimo dala kalit žito pred novim letom, pa jablanove veje (vem, da je to dvoje na Sv Lucijo in Barbaro, če se ne motim, ne vem pa, katera je kdaj, recimo in kaj na katero) in tudi debel četrtek in podobno, vendar pa sem bolj skregana s temi datumi, ker pri nas tega nismo poznali, pa tudi v cerkev ne hodim (čeprav opažam, da tudi tistih, ki hodijo, dostikrat še manj vejo, ko jaz) Tak da se priporočam za kak link ali naslov knjige, če se ti da...

Sicer včeraj ni bilo kosila, sem prepozno prišla domov, potem pa odvihrala dalje... Danes se vrnem šele zvečer, tako da tudi ne bo nič. Tuna iz konzerve...

Veri

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

16. feb 2007 12:30

Praznično leto Slovencev, a je avtor Bogataj????

Bom še doma kaj pogledala, imam eno knjigo, pa se zdaj ne spomnim imena, piše o običajih skozi leto, pa malo tudi definira, kje so kaj počeli.

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. feb 2007 12:34

Veri, Barbarino je 4. decembra, Lucijino pa 13. decembra. Na Lucijino se pripravljajo Lucijini kruhki. Kdaj pa se kaj naredi, pa tudi sama ne vem, zdi pa se mi, da na Lucijino daš kaliti žito. Na svečnico (ne vem, kdaj je, mislim, da enkrat po novem letu) in debeli (četretek pred pustom) četrtek se naj cvre (krofi, flancati, itd.), prav tako naj na debeli četrtek v lonec stopi pujs. Na binkošti je potrebno za okno zatakniti vejo (mislim, da lipovo), pri nas je bila tudi navada, da smo tekmovali, kdo bo na binkošti zjutraj prvi vstal (to je bila stara navada moje babice). Velikonočni običaji so še najbolj povezani s hrano, te pa sigurno poznaš. Toliko vem, se pravi, zelo malo. Tudi mene bi zanimalo, kako je s kulinaričnimi običaji na določene praznike. Mogoče pa kakšna izkušena gospodinja le ve in bo znala pomagati.

 

Za kosilo pa tortelini, boloneze omakca in solata

fresh

 

P.S. Kaj pa če bi odprli posebno temo za to? Bo vsaka malo povedala, kako je pri njih doma. Mislim, da bi bilo poučno!

Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 16. feb 2007 12:35:58

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

16. feb 2007 19:26

Fižolova juha. LP! fakin712

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

16. feb 2007 20:37

Pri nas bomo jutri dali kuhat "zelhano anco" - če slučajno veste kaj to pomeni - in pekla bom Recine Pustne krofe iz baze... za goste. Moj je na 1200 kalorijah dnevno in ne sme pustnih dobrot, jaz pa itak nisem ljubitelj, razen krofov. 

Mi bom jedli Verine koruzne tortilje s popečenimi koščki svinjskega stegna z veliko paprike in čebule. Njami ...

LP

Anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti