22. jan 2009 9:32
karini je napisal/a: |
Ne mislim kraja ampak rastlino.Za kaj se ga uporablja?Lep pozdrav, Karmen(Stara sem 10 let da ne bo pomote.)karini |
Karmen, bravo, saj si tako rekoč mali Mozart v kulinariki.
Vsi nasveti in pojasnila, ki so jih članice napisale držijo.
Dodala bom še enega.
Tako kot zelenjava, sadje in ribe imajo tudi začimbe vsaka svojo sezono, te rahle in občutljive, od katerih uporabljamo večinoma sveže zelene dele, kakor koper, pehtran in bazilika so najbolj okusne v toplem delu leta.
Rožmarin, žajbelj, timijan, pa prezimni majaron in šetraj so bolj za zimske jedi, saj prenesejo nizke temperature.
Posušeno cvetje (lavanda, kamilica, lipa), listje in lupine rastlin, ki vsebujejo mnogo eteričnih olj (pomarnče, limone, lovor), semena (kumina, koriander, janež, gorčica), plodovi in korenine (rozine, rožiči, ingver, peteršilj, in hren) so uporabni vse leto.
Prav tako imenovane čezmorske začimbe, včasih so jim rekli kar koloniale. Nekaj jih je z nami že toliko časa, da so postale že naše, domače - poper, klinčki, pimentova semena, muškatni cvet in orešek, poleg njih pa vsak dan spoznamo kakšno novo.
Moj nasvet je, da uporabljaj začimbe in dišave takrat, ko so najboljše. Ker boš tudi bolj vesela prvega spomladanskega piščanca z zelenim, svežim pehtranom, pa dišeče paradižnikove solate s svežim paradižnikom in pravkar natrgano baziliko, pa lososa s prvim spomladanskim koprom, kot s kakšnim približkom iz zamrzovalnika.
Pozimi je čas za suhe začimbe, pa močne okuse - krompir z rožmarinom pa čebule s česnom, papriko, malo janeževih semen in limone ali gomoljna zelena s suhim majaronom, če si pa prav želiš koprovega okusa, je sedaj sezona za finokjo, ki ni nič drugega, kot kultiviran bratranec divjega. Gomolji imajo navadno še ostanek frizure iz listkov, vendar je njihova aroma in okus le spomin na poletje in zaresne koprove lastnosti.
Zelo mi je všeč tvoja kuharska radovednost in upam in verjamem , da je takih mladih talentov še veliko med nami.
nola