24. mar 2002 12:20
Hojla!
Aleš, tudi jaz sem tvojega mnenja.
Če nameravaš peči na žaru na oglju, se pravi, da imaš dovolj časa. Le to je pravi uspeh in dobra peka.
Najprej si pripraviš treske in bukova drva, kot za pastirski ogenj. Drv naj bo nkaj več. Ko se dobro razgorijo jih presiplješ z ogljem (ali briketi), ki naj ga bo nekoliko več, odvisno od količine mesa. Ogljenaj se razžareva toliko časa, da je vse razžarjeno in da pogorijo vsa drva. Mreža naj bo odmaknjena od žerjavice, ker ne sme biti prevroče. Mrežo najprej na žerjavici segrejemo, nato pa jo namažemo s kožo od slanine.
Če imamo nekoliko več bukovih drv, nam da toliko žerjavice, da je dovol za peko ene runde zrezkov ali kakšnega drugege mesa in oglja ne potrebujemo.
Namesto oglja lahko uporabimo na kose razžagana stebla stare vinske trte. Tega je sedaj po obronkih vinogradov dovolj, ko se obrežuje. V dalmaciji večina pečejo samo na trtah (rozgi), ker da zelo prijetno aromo. Prav tako drva od sadnih dreves (sliva, hruška...).
Sam uporabljam le drva od trt in sadnih dreves, oglje le izjemoma.
V priboru za peko imam delavske rokavice, ščipalko za žerjavico, Ščipalko za obračanje mesa, in pa špricanko z čisto vodo. To je takšna, kot za rosenje sobnih rastlin. Z njo občasno pošpricam žerjavico, če se razgori. Mesa nikoli ne obračam z vilicami, ker sokovi iztekajo iz mesa in se cedijo na oglje. Tam se smodi in daje mesu neprijeten in strupen vonj in okus.
Veliko prijetnih trenutkov v družbi ob žaru želim vsem.
Pa kaj novih idej o pripravi mesa. Tudi vegetarianci si lahko popestrijo jedilnik za spremembo s peko zelenjave na žaru.
Ažokoh!