Kruh pod peko????

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

tema odprta - 6. maj 2007 7:17 | ogledi: 3.384 | odgovori: 5

......zanima me, če ima kdo recept za kruh pečen pod peko (torej pod zvonom)???.....oz. če je to sploh možno izvest... :)

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. maj 2007 7:40

Seveda je mogoče, pa ne samo kruh, tudi potico, pinco in kolombo, pa gotovo še marsikaj drugega! Kruh pod "čripnjo" : 2000 g bele moke 50 g svežega kvasa 0,5 dl olja 40 g sladkorja 40 g soli 1,2 dl vode Ugnetemo gladko testo in ga pustimo na toplem, da vzhaja. nato ga ponovno pregnetemo, razdelimo na 3 dele in oblikujemo manjše hlebce. Zložimo jih na s slanino namazano spodnjo čripnjo, prekrijemo s krpo in pustimo na toplem. postavimo na sredino ognjišča,pokrijemo s čripnjo in dobro prekrijemo z žerjavico. Tako pečemo 1,5 - 2 uri. Koruzni kruh pod "čripnjo" 600 g koruzne moke 400 g bele moke 20 g svežega kvasa 2 jajci 15 g soli 7 dl vode Kvas in malo bele moke stopimo v mlačni vodi in pustimo na toplem. Vzhajani kvas damo v moko, dodamo sol in jajce ter ugnetemo testo. Pustimo približno 30 minut na toplem. Znova malo pregnetemo, oblikujemo hlebec in ga damo na namazano dno čripnje na ognjišču. Pokrijemo z zgornjo čripnjo in prekrijemo z žerjavico. Pečemo 1,5 - 2 uri. Oba recepta je objavil Janko Rabar v knjigi Istrska kuhinja, ki jo je založila založba Istarska naklada iz Pule leta 1983. Sama ga pečem iz običajnega krušnega testa, zelo se obnese testo za ciabatto iz baze. Najraje ga dam na pečenkin sok v še vročo posodi, v kateri se je prej peklo meso. Pečem ga vsaj dve uri, enkrat do dvakrat vmes pogledam, kaj se dogaja. Bodi zelo previdna in pazi, da ne bo žerjavica prevroča, ker bo sicer skorja zažgana, sredica pa surova. nola

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

6. maj 2007 8:21

....ma vi ste sssssssssuuuuuupppppperrrrrr.........najlepša hvala vsem.........pa še enkrat za tako hitre odgovore

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. maj 2007 9:06

Recept za prvi kruh vsebuje verjetno 1,2 l vode. Bo Nola popravila, ko bo opazila.

 

LP

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

6. maj 2007 11:11

Ste mi naredili lušte ...  Tak kruh je delala moja babica, pa filije, pite ... stana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti