Ligni na žaru!

ablatnik  

član od: 18.1.2002

sporočila: 6

tema odprta - 14. mar 2002 8:00 | ogledi: 7.576 | odgovori: 11

Zelo vesel bi bil, če bi mi lahko kdo od vas napisal, kako se pripravijo ligni na žaru (taki kot jih dobiš v restavraciji, če naročiš ligne na žaru), se pravi ne v omaki ampak na ŽARU! Vsem že v naprej hvala! Aleš

Aleš Blatnik

sasaz  

član od: 4.10.2001

sporočila: 85

14. mar 2002 21:02

Ja, sama jih pripravim kar na teflonski ponvi: segrejem žlico olja in dodam narezan česen, potem dodam očiščene in soljene lignje ter malo vina za okus in jih v zaprti ponvi dušim do mehkega. Na koncu jih še malo popečem (odprte), da porjavijo. Po želji lahko pred serviranjem dodaš nasekljan peteršilj. To je to, sama prisegam na teflonsko ponev in mi vse jedi uspevajo. PA dober tek Sasa Zibert

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

16. mar 2002 0:54

Ablatnik! Ligniji na žaru so mi najbolj všeč, če so polnjeni. Priprava je malo daljša, zato pa so - njam, zelo dobri. Kupim manjše lignje - takšne ca. 5 - 6 cm dolžine. Če so očiščeni ,v redu,sicer jih očistim. Nadev za polnjene lignje je lahko različen, jaz najraje naredim tako: - sesekljan peteršilj - sesekljan česen - na drobne kockice narezan pršut (ali panceta, ali šunka) - nariban parmezan - nariban sir (edamec ali kakšen podoben sir, ki se lepo topi) - sol - poper - žlica vina - obvezno belega - začimbe po okusu (morda malo origana, ni nujno) - rumenjak Maso premešam, primerno napolnim lignje, vrh zaprem z zobotrebcem, na hitro popražim na olivnem olju. Zraven najbolj prija blitva s krompirjem. Tudi enostavno: Oprano in na rezine narezano blitvo (morda špinačo) popražim na olivnem olju, popopram, solim, dodam muškatni orešček in na kocke narezan kuhan krompir. malo prepražim, dam kot prilogo k lignjem na žaru. svetladom

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

18. mar 2002 22:44

Pa fino je, če pazite tudi na kvaliteto lignjev, ki jih kupite. Ne kupujte tistih, ki so v akcijah pri "najboljšem sosedu", kajti tisti lignji go gumijasti kot žvečilni, pa če jih še tako dobro pripravite. Se splača kar v ribarnico....... Tudi jaz jih pripravljam v "teflonki", popečem po obeh straneh, do rjavkaste barve, na koncu solim in prelijem s tržaško omako. Zraven "sede" slan krompir z blitvo, ali pa samo svež paradižnik, z domačega vrta... Anča

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

18. mar 2002 22:47

Pa še to, pomembno je, da so lignji dobro očiščeni. Tista sluzasta mrenica na "repkih" , če ni dobro očiščen ligenj, dobi na žaru zelo grenak, skoraj malo žarek okus, zato jih dobro preglejte, ko jih kupite, in raje še sami malce oplaknite, četudi so kupljeni že "čisti"! Anča

neznan uporabnik

19. mar 2002 13:31

Kako dolgo je predolgo? Pečenje seveda, ki naredi lignje gumijaste. Ali jih popečete (v odprti, predvidevam) ponvi ravno toliko, da na oko porjavijo? Je dovolj? Aja, še to: ali so lignji gumijasti zaradi kvalitete ali zaradi predolgega časa pečenja/kuhanja? barbara

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

21. mar 2002 22:40

Ja pravzaprav so lignji lahko gumijasti zaradi obojega. Popečem jih na olju v odprti posodi (teflonki) samo toliko, da porjavijo. Lignji so hitro pripravljeni in res jih ni treba dolgo "valjat" po ponvi! Anča

ablatnik  

član od: 18.1.2002

sporočila: 6

25. mar 2002 15:02

Ja, hvala za vse odgovore samo zanima me se nekaj, kako vroce mora biti segreto olje preden damo nanj ligne, mora biti to zelo vroče ali pa se cisto mlacno in ga potem naknadno segrevamo! Lep pozdrav vsem in hvala! Aleš Aleš Blatnik

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

25. mar 2002 23:12

Aleš, lignJi so. LignJi. Sycia

neznan uporabnik

26. mar 2002 10:37

ales, pri ful mal vrstah hrane das v mrzlo olje, ce sploh kdaj, ker je to ful nezdravo, ful velik olja potem pozavga vsa hrana, pa se taka je kot da bi jo iz nekje potegnu, mislm vsa taka cudna. ne ne, ti kr prazi na zelo vrocem olju, ker v tem primeru ti lignji ne bodo cmokasti, temvec cvrsti, kot morajo biti. pa veliko potrpezljivosti, ce ti prvic ne rata:) maja terzič

Titi  

član od: 15.11.2001

sporočila: 35

26. mar 2002 11:26

Meni pa je prijatelj, ki dela v restavraciji povedal en trik za polnjene lignje in stvar dejansko deluje! Lignje najprej skrbno očistimo, potem pa notranji del obrnemo navzven (kot bi obrnili vrečko na "narobe stran"). Preostali postopek pa je isti kot so ga ostali opisali. Tako lignji ne bodo gumjasti. Tina Sporočilo je spremenil(a) Titi dne 26. mar 2002 11:27:08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti