French toast s sadjem
Panna Cotta s prelivom iz bučnega olja in medenim kaviarjem!
Bučno olje je tradicionalna, lokalna in zdrava sestavina, ki jo v sodobni kulinariki na novo odkrivamo.
blog: hrana, kuhanje / recepti, avtor: BlurredLimes
Bi si drznili poskusiti panna cotto z bučnim oljem? Preverite recept, nadušeni boste.
Bučno olje je tradicionalna, lokalna in zdrava sestavina, ki jo v sodobni kulinariki na novo odkrivamo.
Je kulinarična posebnost Slovenije, še posebej Štajerske, Prekmurja in Avstrije. Vsebuje številne zdrave minerale, vitamine in esencialne maščobne kisline – neguje tako naše brbončice, kot celotno telo.
Božanski okus, prestižna temno zelena barva in zaveza k uporabi kakovostnih naravnih sestavin – potrebujemo le še nežne recepte, ki bodo negovali edinstven okus bučnega olja. Poleg solat, se z bučnim oljem lahko naredi tudi okusne juhe in sladice.
Po navdihu legendarnega vanilijevega sladoleda z bučnim oljem, smo pripravile recept za še eno čudovito italijansko sladico s slovenskim pridihom. Predstavljamo vam Panna Cotto z bučnim oljem, ki smo ji dodale še medeni kaviar, ki bo razveselil še tako zahtevne brbončice. Priprava je veliko bolj preprosta, kot bi si mislili.
Izbrale smo blagovno znamko Livo, ki je edina v Sloveniji specializirana za visoko kulinariko.
SESTAVINE
Panna Cotta
- 0,5 l sladke smetane (od tega 2 jedilni žlici za zmes z želatino)
- 2 čajni žlički želatine v prahu
- 1 strok vanilije
- 2 jedilni žlici medu – oz. po okusu
- bučna semena
Preliv
- bučno olje
Medeni kaviar
- 4 dl dobro ohlajenega jedilnega olja
- 1 dl medu
- 0,5 dl vode
- 2 g Agar agar
- kapalka/injekcija
POSTOPEK
- V skodelici zmešaš 2 jedilni žlici sladke smetane in 2 čajni žlički želatine, ter pustiš, da nabrekne.*
- Medtem daš v posodo preostalo sladko smetano, med in vanilijo – vanilijev strok po dolgem prerežeš in postrgaš semena. Na zmernem ognju segrevaš do vretja.
- Tik preden zavre posodo odstaviš in vmešaš zmes z želatino. Dobro premešaš.
- Modelčke namažeš z oljem in vliješ maso.
- Na majhnem ognju prepražiš bučna semena in jih zdrobiš, nato pa jih dodaš v maso za Panna Cotto.
- Maso daš v hladilnik za vsaj 2 uri.
- Ko je Panna Cotta pripravljena, jo daš iz modelčkov na krožnik in pokapaš z bučnim oljem.
- * Za medeni kaviar daj olje v zamrzovalnik za pol ure – mora biti dobro ohlajeno. Nato zmešaš vodo, med, agaragar ter segrevaš do vretja, nato ogenj ugasneš in počakaš nekaj sekund, da se masa začne strjevati – a mora biti še vedno topla in tekoča! Ohlajeno olje daš v posodo, jaz sem uporabila kar manjši pekač in s kapalko/injekcijo vanj kapaš toplo maso. Nastanejo kroglice, ki jih nato pobereš iz olja in spereš z vodo. Kaviar je pripravljen!
Blogi istega avtorja
Mnenja o blogu
Bravo za ta prispevek,bučno olje je zakon! Solata brez bučnega olja ni solata, bodo rekli vsi pri nas, na Štajerskem. Pa tudi druge jedi lahko obogatijo. Na novoletni stojnici nekega kmečkega turizma sem prvič kupila bučno rulado, fantastična!
Lep pozdrav
Tudi biskvit z bučnimi semeni je dober, z nekaj kapljicami bučnega olja kot dodatek. Tudi postrvi, pečene v bučnem olju, so odlične, seveda za tiste, ki jim je ta okus všeč.
Dodala bi le, da bučno olje poznajo tudi v južnem predelu Nemčije, pa tudi naši sosedje Hrvati, v Zagorju, zelo čislajo bučno olje, ga pridelujejo in s pridom uporabljajo.
Bučna rolada, zanimivo! Kako pa v tem primeru uporabijo bučno olje, glede na to, da segrevanje ni priporočljivo?
Ja bučno olje je vse bolj priljubljeno, ga nekako na novo odkrivamo in poskušamo nove kombinacije okusov :)
Ja, tudi jaz sem se spraševala isto in sem malo pobrskala po receptih. Malo sem pobrkala, za rolado so uporabljena zmleta bučna semena, ne olje. Tale recept na http://www.kulinarika.net/recepti/18083/sladice/bucna-r bo pravi, tudi po fotografiji je zelo podobno tisti, ki sem jo kupila na stojnici.
Izgleda super, bo treba poskusit!
Bučno olje delajo tudi Madžari, Avstrijci, jaz pa v naših trgovinah že nekaj let kupujem odličnega francoskega. Ker delam grške solate samo z bučnim oljem, ljudje, ki ga niso vajeni, po navadi rečejo, da moram imeti neko res odlično in drago olivno olje, ker je solata tako dobra.
Od pamtiveka se mi zdi hecno, kako da Američani, ki so sicer taki bučejedci, ne pogruntajo, da so semena tudi uporabna...
Proxima, jaz sem imela navado reč, ajd, več kot 26/27 let nazaj, da pri nas (v Sloveniji), buče pojedo pujski. Govorim o "zimskih" (Hokaido) tipa bučah. Ne pozabit, da sem poročena z enim z unga konca, ki je najbolj poznan po pridelavi bučnega olja. Tudi on mesa buč ni jedel oz. slišal, da bi se jedlo, do preselitve. Je pa trajalo par let, sa smo postali resnični ljubitelji. Pumpkin pie....really!
Bučna semena so lahko kar dobro odvajalo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Rižek z lososom