Najbolj enostavni piškoti s črto
Bezgov sirup
blog: hrana, kuhanje / recepti, avtor: mojezlato
Lotila sem se priprave bezgovega sirupa.
Spomnim se, da je včasih, ko sem sama bila še otrok, sestra parkrat pripravila bezgov sirup. To je bilo ponavadi v kar velikih količinah, saj nas je bilo veliko pri hiši. Bezgov sok mi je vedno lepo dišal, tako kot sam bezeg, pa še okusen mi je bil. A sčasoma so starejši otroci šli od hiše in soka nismo več pripravljali. Sama sem medtem skoraj pozabila nanj.
Letos sem se odločila, da bom poskusila narediti bezgov sirup. Sicer moram priznati, da sem pred nekaj leti že, pa potem nisem več. Kakorkoli, letos sem torej šla v akcijo. V bližnjem naselju je ob robu gozda en lep bezeg, ki me je pritegnil. Tako sem včeraj, ko je bil tak lep sonček, šla z mojim sinom na sprehod in spotoma nabrala skoraj 30 cvetov. Po receptu bi jih naj imela 25, ampak so bili nekateri majhni, pa sem raje malo več nabrala. Cvetovi so res lepo odprti, belo rumene barve, brez uši; ravno ta pravi.
Doma sem cvetove lepo umila, da bi vse "slepe potnike" izmila. Seveda ob tem nisem pomislila, da bom s tem umila tudi cvetni prah, ki pa bi naj ostal za boljši okus. Ali vsaj nekaj podobnega sem nekje prebrala. Torej, umite cvetove sem dela v en velik lonec in nanje nalila 2 litra vode. Seveda sem pokrila, da ne bi potem imela še kakšnih dodatkov. To sem potem dala na balkon in pustila stati 24 ur. Spet sem brala, da je bolje pustiti nekje na hladnem, drugod sem zasledila naj bo posoda na soncu. Saj res nisem vedela, kako in kaj. No, moj lonec je bil v dopoldanski senci in na popoldanskem soncu.
Po 24 urah sem šla ponovno v akcijo. Vzela sem drugi lonec in čezenj položila tetra plenico. (Ker imam dojenčka doma, je le-teh veliko na voljo.) Počasi sem prelila vodo v drug lonec, cvetove pa sem še ožela, da bi le iztisnila najboljše iz njih. Plenico sem potem samo počasi dvignila in voda je bila precejena. Še tistega enega hrošča, ki se je med umivanjem skril, sem se tako znebila.
V to vodo sem potem počasi vmešala 2 kilograma sladkorja. O ja, tudi meni se je zdelo ogromno. Ampak tudi pri nekaterih drugih receptih sem videla podobno razmerje, torej že mora biti tako. Zraven pa sem dodala še 60 gramov citronke. Mešala pa sem lep čas, da se je ves sladkor tudi raztopil.
Sledil je samo še konec, vlivanje v steklenice. Mislim, saj vem, da se mora 2 kili sladkorja nekje poznati, ampak da je zaradi tega nastalo skoraj 3 litre sirupa? Jah, očitno že. Sicer nisem imela dovolj steklenic pripravljenih, pa sem pač se morala nekako znajti. Na koncu sem morala še plastenko uporabiti. Bo pa ravno dovolj za probo. Raje naslednje leto naredim več, ko bom imela občutek kako in kaj. Tu pa še bom hitro izkoristila priložnost in se pohvalila, da se mi je orhideja razcvetela, kar bo (delno) na eni sliki tudi vidno.
Zdaj že lahko uživam prvi kozarec bezgovega soka in moram reči, da mi je zelo okusen. Me kar malo ponese nazaj v brezskrbno otroštvo.
Ker pa sem tudi zelo pridna, sem malo pobrskala na netu o bezgu. Baje da bi naj bezeg pomagal pri sladkorni bolezni, vročini, prehladu, senenem nahodu, čistil kri in spodbujal delovanje znojnic. Sicer pa si lahko več preberete na tem linku, od koder sem tudi jaz to napisala. (Obstaja pa še ogrmno informacij na netu ali pa v knjigah.)
Bezeg se lahko uporablja na različne načine, saj lahko iz njega pripravimo sirup, sok, čaj. Cvetove pa lahko tudi ocvremo tako kot akacijo. (Meni osebno je akacija boljšega okusa.)
Tako je izgledalo moja priprava sirupa, vam pa želim veliko uspeha pri pripravi vaših bezgovih napitkov.
Blogi istega avtorja
Mnenja o blogu
Ja, bezgov sok tudi mene ponese v otroštvo. Zdaj, ko si me spomnila nanj in opisala postopek, ga bom tudi jaz pripravila, je boljši od vseh umetnih kupljenih sokov. "Slepe potnike" bi pa kar pustila in že imaš nov recept- mesni bezgov sok.
Hahaha, dobra finta glede mesnega bezgovega soka. Samo jaz raje ne bi. Res je dober, je pa tudi več variant kako ga pripravit, jaz sem ga pač po tem receptu.
Glede mesnih dodatkov je itak tako da se ga vnaprej pregleda, potem pa se sok fino precedi tako da nebi jih smelo biti v samem soku.
Prati bezeg pa res ni priporočljivo. Jaz sem ga letos naredila 16l, pa mislim da bom še eno rundo, ker gre zelo hitro, samo danes pada dež pa žal nebo nič od nabiranja...
Odlično si napravila, mojezlato. Tudi jaz sem že naredila sirup iz bezga, jagodno marmelado z bezgovimi cvetovi - zelo okusno, pa ocvrtega smo že jedli, tako kot akacijo in dala sem ga že sušiti. Letos je tudi pri meni zelo lep in brez uši. Bezeg nikoli pred uporabo ne peremo! Jaz celo peclje odrežem, predno bezeg namočim in prelijem ga s prekuhano in ohlajeno vodo.
testeninca, pravijo, da po dežju je potrebno počakati vsaj tri dni, da bezeg dobi zopet polno aromo. Ja jaz bom kar počakala, pa ga bom še nekaj nabrala za sušenje, pa še za par kozarčkov marmelade jagoda-rabarbara-bezeg.
Regina, hvala za pohvalo. Pa tudi tebi pohvale za tako obsežno ozimnico, ki jo pripravljaš.
S pranjem bezga pa sem si res pamet kupila, bo pa vsaj šola za naslednjič. :)
regina, v kakšnem razmerju narediš jagodno marmelado z bezgovimi cvetovi? In ali cvetove ožameš, ali kar vmešaš v marmelado?
mojezlato, sok izgleda krasno, mmm. Jaz bi ti edino priporočala, da vodo prevreš, bo sok bolj obstojen. To je predvsem pomembno, če delaš večje zaloge. Za 3 litre gotovo ni bojazni, da bi se pokvaril :)
Mojezlato, saj se učimo celo življenje, a ne. Sem opazila, da kar v več receptih z bezgom piše, da se opere. Glede ozimnice pa, sem še tiste generacije, ko smo veliko stvari pripravljali doma, saj v trgovinah ni bilo vsega na pretek, kot je sedaj. Pa tudi doma pripravljeno ne vsebuje toliko raznoraznih "dodatkov".
Renat, na 1 kg jagod dodam približno 5 velikih kobulov bezga, če so manjši, jih dam več. Cvetje osmukam in ga dodam proti koncu kuhanja direktno v marmelado.
Meni pa ni logično, da se cvetje opere. Potem se ja izpere ves cvetni prah in vsa bezgova aroma. Jaz vedno strašno previdno delam z njim, da ga čim manj otresam.
Regina hvala, to moram res preizkusit!
Domači sokovi in marmelade so res prva liga. Okusnejši od kupljenih, cenejši, predvsem pa vemo, kaj vsebujejo, to je pomoje najbolj pomembno.
Točno tako, Renat, zato sem pa napisala, da bezga pred uporabo nikakor ne peremo, niti ko ga uporabimo za pripravo sirupa, prav tako ne, ko ga damo sušiti in tudi ko ga uporabimo za šmorn, itd. Zato ga pa tudi takoj po dežju ne nabiramo, ker je spran. Škoda je, da cveti tako kratek čas. V dolini bo kmalu odcvetel, ga bo treba poiskati višje, npr. na Pohorju... In pa jeseni ga bomo zopet lahko nabirali, ko bo dozorel in iz njega pripravljali dobre stvari.
Tudi jaz zdaj vidim, da sem si naredila medvedjo uslugo, ko sem prala bezeg. Ah, bo pa naslednje leto bolje.
V naslednjih dneh bo malo sončka, gotovo ni prepozno še za eno rundo, mojezlato :)
Jaz bom v ponedeljek delala jagodno marmelado z bezgom, regina, še enkrat hvala za idejo!
Ja, iz bezgovih jagod pride pa dobra marmelada, sem jo delala lani. Ampak mi je vzela toliko časa in energije, da se je letos verjetno ne bom lotila
bezgov sok je super zadevica,bom ga tudi jaz naredila :)
Renat, a naj ne bi bile bezgove jagode strupene? Vsaj jaz se spomnim, da je meni mama to vedno govorila in da tega ne smem jesti.
Nada333, se strinjam. Se ga splača narediti. Jaz ga bom naslednje leto spet. Za letos je bilo dovolj.
mojezlato, mi smo še kako živi, pa ne samo mi:
Hehe, rimljanka, verjamem; samo ni mi jasno zakaj je potem meni mama tako na srce polagala, da je to neužitno.
Mojezlato, saj tvoja mama je imela prav. Surove bezgove jagode so neužitne, medtem ko so prekuhane v marmelado ali sok pa odlične :)
Zato, ker so surove strupene, pa nezrele tudi. Aha, vidim, da me je že Renat prehitela. Pa nič zato, bolje 2x kot 0x, a ne?
O, hvala obema za odgovor. Spet sem se nekaj novega naučila.
Jaz sem dala manj sladkorja, namesto citronke pa čisti C vitamin. Naj bi bil bolj zdrav.
Glede na to, da je ustrezna količina sladkorja pomembna kot konzervans, pazi, da ti sirup ne zavre.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Goveji file s štruklji in rdečo vinsko omako z grenivko