Pistacijeve rolice
Glavnato zelje
Pomen, uporaba in zdravilni učinki sadja in zelenjave
blog: hrana, kuhanje / nasveti, avtor: oficir
Zelje, ki ga uživamo v vseh letnih časih, je eno najstarejših vrtnin na svetu. Že rimljani so ga cenili kot zdravilo za veliko bolezni.
Glavnato zelje
(Belo in rdeče)
(Brassica o.var.capitata)
Uporaba:
Proti glavobolu:
Zmečkane liste zelja segrejemo v ponvi in juh položimo na čelo. Liste menjamo vsake 2 do 3 ure.
Proti išijasu:
Zeljne liste prevremo v vodi in še tople položimo na obolelo mesto, prekrijemo z laneno krpo in povijemo s povojem.
Obloge menjamo trikrat dnevno.
Zdravljenje ran:
Zeljne liste operemo, izrežemo žile, u likalnikom prelikamo liste in jih položimo na rane. Liste zamenjamo trikrat dnevno, pred zamenjavo pa rano očistimo s kamiličnim čajem.
Zdravilni učinki:
Vsebuje številne antioksidante in protirakave snovi. Pospešuje metabolizem estrogena, pomaga ustaviti raka dojk in zavira rast polipov, ki napovedujejo raka debelega črevesa. Raziskave so pokazale, da uživanje zelja več kot enkrat tedensko nevarnost za raka debelega črevesa pri moških zmanjša za 60%. Sveže zelje in njegov sok pomagata pri čiru na želodcu in dvanajsterniku, cirozi jeter, slabokrvnosti, črevesnih težavah, boleznih ščitnice, nervozi, glavobolu, depresiji, uživamo ju tudi kot dietno hrano pri sladkornih bolnikih ali shujševalnih kurah. Zunanja uporaba zelja je pripopročljiva pri celjenju ran in čirov, v obliki toplih obkladkov pa ga uporabljamo tudi za lajšanje žolčnih, protinskih in revmatičnih bolečin, bolečin pri išijasu ter angini.
Kot vse druge vrste listnate zelenjave ima zelje nizko energetsko vrednost (100g ima 126 kJ). V zelju je največ oglikovih hidratov, ki jih sestavlja cele vrste različnih sladkorjev in škrobov, celuloza, pentozan, pektin in pektinske snovi. V povprečju je v zelju 1% surove celuloze. Beljakovine, ki jih je v zelju sicer malo, so zaradi aminokislinske sestavine zelja zelo cenjene (imajo veliko pomembnih aminikislin, ki jih moramo dnevno imeti v prehrani, saj jih naše telo ne proizvaja samo). Maščob je v zelju malo, več je mineralnih snovi (kalcij), natrija je malo. Prav zaradi takega razmerja med kalcijem in natrijem je zelje dietna hrana. 150 do 200g zelja je povsem dovolj, da z njim zadostimo dnevnim fizološkim potrebam po vitaminu C. Glede vitamina C je zelje enakovredno limoni in pomaranči.
Rdeče zelje je bogato s selenom, ki krepi imunski sistem.
Že stari Rimljani so zelje uporabljali kot zdravilo zoper to in ono tegobo.
Blogi istega avtorja
Mnenja o blogu
Sem ljubiteljica belega in rdečega zelja, v solati ali pa drugače pripravljenega.
Letos sem pridelala dovolj lastnega zelja. Do jeseni sem kar pogosto kuhala dušeno belo zelje, večino pa sem jeseni zribala ter dala kisat (zelo dobro je uspelo). Sedaj vsaj enkrat na teden kuham dušeno kislo zelje in ker pač skuham naenkrat malo večjo količino, jeva z možem to jed vsaj dva dni, le priloge menjam.
Zelo rada imam tudi sveže, dušeno rdeče zelje, ki ga imam še tudi nekaj glavic za porabit.
Vem, da je zelje v kulinariki, zaradi zdravilnih snovi, ki jih vsebuje, zaželjeno, da je pogosto na jedilniku. Ugodno vpliva na prebavo.
O zunanji uporabi do sedaj niti nisem kaj dosti razmišljala, zato je bilo koristno prebrati tale blog.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Rižek s piščancem in zelenjavo