Zvezdice alla Alfredo
Galgant
začimba življenja
zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet
Galgant pogosto postavljamo ob bok ingverju ali popru, gre pa za zelo učinkovito in okusno začimbo. Izhaja iz Kitajske, kjer so v 9. stoletju z njim trgovali, saj je predstavljal odličen nadomestek za poper.
Galgant sodi v družino ingverjevk, skupaj z ingverjem in kurkumo. Kot začimbo ali zdravilo uživamo podzemni del rastline. Precej podoben je ingverju, vendar s to razliko, da je nekoliko svetlejše barve in ima tanjšo lupinico. Po okusu je svež galgant bolj blag kot ingver, njegov vonj pa spominja na smrekove iglice. Za razliko od svežega, je galgant v prahu bolj trpek in pekoč.
V čem je galgant tako poseben?
Galgant sprošča krče, deluje protivnetno, normalizira delovanje srca in ga razbremenjuje in znižuje srčno frekvenco. Priporoča se pri srčni oslabelosti, motnjah prekrvavitve, želodčnih in črevesnih težavah, motnjah v delovanju žolčnika, hitri utrujenosti, nemoči, angini pektoris, motnjah v obtočilih, pri vročini ter bolečinah v hrbtenici in križu. Zaradi rahlo pekočega okusa pa vzpodbuja prekrvavitev in deluje protivnetno.
Galgant odlično deluje proti morski ali potovalni bolezni.
Galgant je poseben tudi zaradi delovanja na prebavnem sistemu. Pomaga pri občutku polnosti in napenjanju. Lajša tudi tegobe, ki jih povzroča pomanjkanje želodčnih sokov, prav zato je še posebej dober pri prebavi maščob. Krepi torej želodec in vzpodbuje delovanje presnove. Nepogrešljiv pa je tudi pri krčih v želodcu in črevesju.
Galgant lahko zaužijemo tudi preventivno, sploh če smo pojedli kakšno »sporno« jed.
Galgant odlično deluje na srce in proti vsem akutnim srčnim bolečinam, ki jih povzroča angina pektoris. Pomaga tudi pri slabosti, vrtoglavicah in bolečinah, ki jih povzroča srce. Ker je galgant precej pekoč, ga je najbolje raztopiti v ustih ali močno prepojiti v ustih s slino.
Za ohranjanje budnosti
Galgant je odličen naravni pomočnik, kadar se nam spi, pa ne smemo zaspati – na primer pri vožnji z avtomobilom. Pomagamo si lahko tako, da damo v usta košček galganta in le-ta nam bo zelo pomagal. Mogoče bolj priročni, kot sam galgant, so kutinovi želeji z galgantom. To si lahko pripravimo tudi sami, in sicer tako, da v kutinov žele vmešamo 1 – 5 % galganta v prahu in dobro premešamo. Žele je dobrega okusa in kar je najpomembneje, hitro učinkuje. Galgant sicer zelo krepi koncentracijo, zato se nanj spomnimo tudi, ko smo umsko izčrpani.
Vas mučita neprijeten telesni vonj in slab zadah?
Galgant je odlično sredstvo v boju proti slabemu ustnemu zadahu. Uživajte mešanico praška galganta, in komarčka ter muškatnega oreška in bertrama s koščkom suhega kruha. Suh kruh je pri teh napotkih pomemben zato, da nas prisili, da galgant dobro premešamo s slino.
Iz galganta si lahko pripravite tudi poživljajoči tonik, in sicer tako, da pripravite mešanico soka limete in soka sveže galganove korenine v enakih delih. Eno jušno žlico tega soka zmešate z vodo in popijete vsako popoldne. Tak tonik vas bo poživil, zbudil in zbistril ter prebudil živčevje in prebavila. Priporočeno je tak tonik spiti popoldan.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | Nikita |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Gnetemo, pečemo in jih že jemo