Lazanja v slow cookerju
Kruh brez gnetenja
izredno enostavna priprava
- 4+ ur
- 5
Sestavine
3 skodelice moke
1,5/8 skodelice vode
1/4 žličke suhega kvasa
1 zvrhana žlička soli oz.po okusu
Postopek
Vse sestavine samo malo premešamo v plastični posodi (najboljše s kuhalnico, da si ne umažemo rok), le toliko, da se vse skupaj sprime v kepo testa, nič pa ni treba gnesti.
Pustimo stati (pokrito) najmanj 12 ur (priporočljivo 18) pri sobni temperaturi. Po najmanj dvanajstih urah testo zvrnemo na pomokano desko in ga z roko malo raztegnemo (tudi malo pomokamo, ker je testo zelo mokro). Potem testo zložimo skupaj in sicer tako, da zavihamo levi rob proti sredini, desnega proti sredini, enako zgornji del in nato še spodnjega. Tako dobimo v žogo oblikovano testo, ki ga prestavimo (lepša stran navzgor)na pomokan (ali posut z otrobi, kosmiči...)prtiček in z njim pokrijemo kepo testa (testo lahko damo tudi v pomokano posodo in pokrijemo s prtičkom). Pustimo, da vzhaja 2 uri oz. počakamo, da ima testo dvojni volumen.
Pekač je lahko glinen, steklen, litoželezen, emajliran... s pokrovom. Pečico s pekačem in pokrovom segrejemo na 245 stopinj. Ko je pečica segreta, vzamemo iz nje pekač in vanj stresemo testo, pokrijemo in damo peči. Pekača ne mažemo in ne prekrivamo s peki papirjem.
Pečemo 30 - 35 minut, pokrito, na 245 stopinjah in nato še 15 - 20 minut odkrito, na isti temperaturi (ali pa malo zmanjšamo za cca. 20 stopinj, če opazimo, da premočno peče - odvisno od pečice. Ko je pečen, kruh vzamemo iz pečice, stresemo na prtiček in ga vanj zavijemo. Preden ga režemo, počakamo vsaj 1 uro.
Opombe
Namesto suhega kvasa lahko uporabimo svežega cca. 2g , ki ga stopimo v malo vode. Skodelica je lahko približno 2 - 3 dl, ni tako zelo pomembno. Če povečamo količino moke (večja skodelica), dodamo malo kvasa in soli.
Recept se je prvič pojavil v NY Timesu novembra 2006 in požel slavo kruhojedcev po celem svetu, članom Kulinarike pa ga je predstavil njen član.
Mnenja o receptu
Včeraj sem spekla ta kruh. Vzela sem 60 dag bele moke, 4,5 dcl vode, 1 dobro žličko soli in ¼ žličke suhega kvasa. Prvič sem vzhajala 14 ur, drugič 2 uri, pri drugem vzhajanju se ni kaj dosti dvignil, to je 'nadoknadil' v pečici, kjer je lepo vstal. Skorja je ratala trda in hrustljava, kar nam je všeč, še posebej možu (končno en kruh po njegovem okusu). Kar pa meni ni bilo najbolj všeč, je bila sredica, ki sploh ni bila rahla, bila je bolj trda in zbita. Malo sem prebirala mnenja in vsi hvalite rahlo in mehko sredico. Kaj naj spremenim oz. kaj sem naredila narobe? Naslednji vikend nameravam ponoviti vajo, zato bi bil vsak nasvet dobrodošel.
Hvala že vnaprej in lep sončen pozdrav!
Za to vrsto kruha,kjer je dolgotrajno vzhajanje od 12 in več ur je najbolje,da se naredi prvo predtesto in se samo to vzhaja.Zadnji dve,tri ure se šele doda preostalo moko ter različne dodatke,če jih vsebuje receptura..Ta vrsta priprav zahteva tudi večjo količino vode že v štartu.Kar smo debatirali okoli različnih vrst in različnih priprav kruha,je bilo rečeno,da ni dobro da se vsa moka pajca toliko ur,ker naj bi moka s tem nekaj izgubila (ne me vprašat kaj) ..seveda je to samo moje razmišlanje glede na izkušnje pri peki kruha.
BernardaM, moke mora biti približno 400g, vode pa 3,75dl.
Sredica kruha je mehka in nekoliko žvečljiva (chewey).
Količina moke in vode je v prvi vrsti odvisna od velikosti posode v kateri imate namen speči ta kruh, saj mora imeti med peko še tudi nekaj prostora, da naraste. Drug dejavnik pa je sama moka. Nekatera rabi več vode, nekatera manj. Tako da je podatek o količini porabljene vode lahko le okviren. Z vajo pride tudi občutek o količini vode.
Hvala za vse odgovore. Če bo le čas, bom ta vikend ponovila vajo.
Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo - nekaj takega stalno ponavljam tudi mojim otrokom, haha.
Lepo se imejte in uživajte v pustnih norčijah!
BernardaM, takole iz prve roke ti povem, da je 1/4 žličke za takšno količino premalo, zato je kruh zbit, namesto rahel. Poskusi s celo vrečko kvasa. Je pa res, da je vse odvisno od moke. Če ga delam iz mešanice (1/3 ržene, 1/3 polbele , 1/3 bele dam na 560 g moke cca 470 ml vode, pa eno vrečko in četrt kvasa, da se bolj dvigne. Če delam samo iz bele je ena vrečka dovolj, pa pri vodi pazi,, da je ni preveč. Pri pirini moki pa opažam, da potrebuje manj vode, sploh če delam mešanico polbele in polnozrnate pirine moke.
Sicer pa tako kot si rekla, z vajo nekako prideš do pravih razmerij. Aha še to- pokrito pečem pri 220 stopinjah, odkrito pri 200.
Sem ga pa že vzhajala tudi manj ur in je lepo uspel.
Naslednja peka bo s celo vrečko kvasa. Ker moji niso navdušeni nad drugimi vrstami moke, bom naredila samo iz bele. Je pa tako razmerje (60 dag moke, 4,5 dcl vode) v redu ali je preveč vode? Mislim, da sem ga zasledila nekje med mnenji.
Jaz sem za 500 g bele moke uporabila 250 ml vode in 1 vrečko suhega kvasa oz. 20 g svežega in je ok.
Bernarda, če je bil prejšnjič kruh, ko si ga zvijala v pismo čisto razlezen in se je tudi potem, ko si ga preložila razlezel v širino zelo veliko je bilo preveč. Masa mora biti ravno prav kompaktna, da gre v višino in tudi v posodi dovolj prostora.
Belega sem pa dolgo časa pekla iz moke tip 400.
To je najboljši kruh, kar sem ga kdaj jedla :-D . Prvič sem ga delala iz polbele moke, drugič pa iz 2/3 črne in 1/3 ržene. Obakrat je bil fantastičen. Delam točno po receptu, le da sem moko in vodo stehtala oziroma izmerila: 400 g moke in 3,5 dl vode. Ker je tako malo kvasa, ga sploh ne zavohaš. Omamno diši le po sveže pečenem kruhu .
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | Nikita |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Kraljevska jajčka s holandsko omako