Pravi pralineji
...kot kupljeni
- 3 ure
- 5
Sestavine
temna, bela ali mlečna kuvertura
kalupi za pralineje
spatula
manjši čopič
gospodinjski termometer
Postopek
Naš cilj je, da dobimo pralineje z lepim leskom in z ustrezno krokantnostjo (ob ugrizu morajo lepo počiti pod zobmi), na sobni temperaturi se ne smejo zmehčati in se na njih ne smejo poznati odtisi prstov, ko jih bomo prijeli v roko, skratka, morajo biti taki, kot tisti iz bonbonier.
Pralineje lahko delamo s temno čokolado (najmanj 55% vsebnosti kakava), belo kuverturo ali mlečno kuverturo. Preden začnemo, moramo čokolado razlomiti na koščke (na srečo Pekarna Vrhnika prodaja že razlomljeno čokolado, kar je v veliko pomoč). Pomembno je, da se pri izdelavi pralinejev držimo postopka priprave čokolade, ki poteka v dveh fazah:
1.faza: Taljenje čokolade
za temno čokolado velja, da temperatura pri taljenju ne sme preseči 50 stopinj (pri beli ali mlečni čokoladi pa ne več kot 45 stopinj). Lahko delamo na štedilniku, v kaki skledi, ki jo damo v drugo večjo posodo z vodo in segrevamo nad soparo. Bolj vešči lahko uporabite tudi mikrovalovko (moč mikrovalovke dajte na polovico). Med taljenjem neprestano mešajte, dokler ne dosežete ciljne temperature. Tu si morate pomagati z gospodinjskim termometrom. Pomembno opozorilo: Glejte, da voda ali pa para pri segrevanju ne prideta v stik s čokolado! Zato pazite, da v spodnjem loncu nimate preveč vode in da voda samo brbota, da se izognemo preveliki pari. Ko dvignete posodo s stopljeno čokolado iz lonca, jo spodaj dobro obrišite, da ne bi voda kakorkoli prišla v stik s čokolado.
2.faza: temperiranje čokolade
v tej fazi je potrebno čokolado ohladiti, saj se začne kristalizacija maščobnih kislin. To pomeni, da je treba čokolado najprej ohladiti na 26 stopinj (velja za vse tri vrste čokolade). To storite na dva načina: (a) posodo prenesete v drugo posodo z mrzlo vodo (dodajte tudi led po možnosti) in neprestano mešajte in preverjajte temperaturo, ki se mora znižati na 26 stopinj, ali (b) dvignite posodo s stopljeno čokolado iz vodne kopeli in dodajte eno tretjino nalomljene čokolade (na primer 25 dag na 50 dag že stopljene čokolade). Jaz osebno delam po tem postopku. Neprestano mešajte in preverjajte temperaturo, da pade na 26 stopinj. Če bo temperatura še vedno previsoka, dodajte še malo čokolade v koščkih. Za tem maso spet malo segrejemo. Ko bo čokoladna masa dosegla 31- 32 stopinj (velja za temno čokolado), oziroma 29-30 pri beli ali mlečni čokoladi, je masa pripravljena za vlivanje.
Posledice neprimernega taljenja in temperiranja: če boste čokolado preveč ohladili, bo prišlo do superkristalizacije. Posledično bodo praline dobile sivkasto patino na površini in tudi struktura bo slaba. Če ste čokolado preveč segreli, ne bo prišlo do kristalizacije, ki privede do stabilnega stanja, posledica pa je, da pralineji ne bodo krokantni, in kar je najhuje, pralin ne boste mogli spraviti iz kalupa.
3.faza: vlivanje v kalupe
uporabite lahko silikonske (upogljive) ali polikarbonatne (trdne) kalupe (sama sem bila malo skeptična do polikarbonatnih, vendar se dobro obnesejo, če le delamo pravilno). Še posebej opozarjam, da morajo biti kalupi popolnoma čisti (nikoli jih ne peremo z detergentom, le z vročo vodo! Kalupe pred uporabo vedno še enkrat dobro zbrišem). Čokoladno maso vlijemo v kalupe in obračamo, da so vse stene kalupov dobro pokrite, potem pa kalup obrnemo na glavo in odvečno čokolado ujamemo v posodo, kjer smo talili čokolado. Vzamemo spatulo in postrgamo odvečno čokolado s površine kalupa. Kalupe hladimo nekje na 12 stopinjah (ne v hladilniku). Jaz sem jih dala kar na tla na naš pokriti balkon. Ko se čokolada strdi, vlijemo maso še enkrat (jaz v tej fazi v vsako luknjico vlijem malo čokolade, potem pa s čopičem dvigujem maso in nanašam na stene kalupov, saj je ponavadi dno kalupa že itak dovolj debelo pokrito, stene pa ne. Spet odstranimo odvečno čokolado s površine kalupa s pomočjo spatule in ponovno ohladimo.
Sledi polnjenje in zapiranje pralinejev: vsako jamico napolnimo s poljubnim nadevom. Pazimo, da napolnimo le milimeter pod robom in polnilo poravnamo, nato pa zalijemo vsako luknjico s čokolado in odvečno maso na površini kalupa odstranimo s spatulo. Zopet ohladimo. V tej zadnji fazi dam kalupe kar v hladilnik za kako uro ali dve in šele potem kalupe spraznim. Pri silikonskih kalupih gre zelo enostavno (pralineje iztisnemo s prsti), pri polikarbonatnih pa je treba kalup obrniti na glavo in večkrat močno udariti ob trdo površino (pult) in pralineji bodo kar sami izpadli.
Nadevi za pralineje: tukaj pustite svoji domišljiji proste roke. Če imate radi alkoholne pralineje, lahko zmešate marcipan s sladkorjem in dvema žlicama Amaretta, ali pa namočite drobno sesekljane suhe slive v slivovki, ali nasekljate oranžat (ali suhe marelice) in ga namočite v pomarančnem likerju, zatem pa za gostoto primešate še malo kreme iz enakih delov stopljene bele čokolade in sladke smetane.
Opombe
Morda je postopek videti zelo zahteven, vendar z malo vaje boste prej kot slej čestitali sami sebi za uspeh in izgled pralinejev. Meni sprva ni šlo vse kakor je treba, a vaja dela mojstra, zato ne obupajte in se točno držite navodil. Za celoten postopek porabim kaki dve uri.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Včeraj sem se odločila, da bom naredila praline. Žal nisem imela termometra, zato sem delala kar malo na slepo. Prva runda mi je super uspela (vendar moram še malo trenirati, da bodo vsi robovi enako debeli, včasih se mi je kje fila razlila), pri drugi pa sem očitno dala prehladno čokolado, saj pralin ni lep gladek, ampak ima čudno strukturo.
no, sedaj, ko sem ugotovila, kako zabavno je delati praline, si bom nabavila še nekaj pripomočkov, med drugim tudi termometer (: Hvala za super recept in pdorobna navodila, ki pridejo še posebno prav začetnikom, kot sem bila jaz (:
Pralineji so uspeli super. Jezila me je krema. Delala sem čokoladni mousse z aromami in beli ganache s krispiji. Prva je postala pretrda in se je težko brizgala, druga pa premehka (bi morala počakati dalj časa v hladilniku) in se niso pokrovčki lepo naredili. So zelo okusni - oboji. Pri drugi sarži je čokolada postala platinasta (mlečna čokolada, očitno prenizka temperatura, sem delala od oka). Sicer pa vaja dela mojstra
Imam vprašanje. Uporabljala sem sicer Mannerjevo kuveruto (mlečno in temno) in so iz temne čokolade bili veliko lepši in (zame osebno) okusnejši. Ali lahko namesto temne Mannerjeve kuverture uporabim navadno temno čokolado z večjim deležem kakava? (ker Manner nima močnješe od 50% - 55% kakava). Je katera poskusila že to varianto? Ali kaj dodate v to čokolado?
Hvala za pomoč;)
kooooončno mi je le ratalo!!
Po tem ko sem ene piškote prejšnjič celo noč imela zunaj da bi se kuvertura na njih stalila, in je zjturaj še bila mehka, sem isto kuverturo (temna-spar) danes temperirala. In je ratalo! ne vem zakaj sem ves čas mislila da so kuverture kot oblivi, da samo stališ in potunkaš piškot. Pa ni tako. In tudi okus same po sebi ni dober, ko pa se nazaj strdi je njam!
Zanima me še kako je s shranjevanjem temperirane čokolade? Ali lahko prestreženo čokolado pospravim v vrečko in naslednjič le dogrejem?
bannanna, kadar delam pralineje, mi ostane le majhna količina čokolade, tako da iz ostankov nikoli nisem delala novih pralinejev, je pa ostanek čisto dober za kako drugo uporabo (oblivanje pišktov npr). Glede tvojega zgornjega posta je tvoja izkušnja pri oblivanju piškotov čisto taprava: gledala sem Rudolpha, ki je prav tako svetoval in tudi na praktičnem primeru dokazal, da je treba čokolado temperirati, če hočemo, da se potem čokolada na poškotih lepo strdi in se lepo sveti.
Jaaaa... tudi meni so uspeli. Ko sem osvojila temperiranje čokolade z mikrovalovno sem se lotila tega recepta. Preizkusila sem polikarbonatni model in silikonskega ampak mi je trdni polikarbonatni model ljubši za delo saj je vseeno manj packarije, z njimi se lažje rokuje in pa pralineji imajo lepši lesk. Z malo vaje so kar hitro narejeni in skoraj sami padejo ven ko se dobro ohladijo oz. strdijo. S polnili se pa malo igram da so vedno drugačni.
Domači so zelo navdušeni!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ajdovi svaljki s kislo repo
Bučni mufini s kremastim nadevom