Ržen sendvič s kajžarsko klobaso
Žemlje - Dafke
žemlje kot iz pekarne
Slike postopkov »
Slike gotovih jedi »
- 1 ura 15 min
- 5
Žemlje so priljubljeno pecivo, ki ima bogato zgodovino in razširjenost po vsem svetu:
Izvor: Točen izvor žemelj je težko določiti, vendar so različne oblike majhnega okroglega kruha prisotne v številnih kulturah že stoletja.
Raznolikost: Poznamo različne vrste žemelj, kot so kajzerice, makovke, sezamove žemlje in polnozrnate žemlje.
Kulturni pomen: V mnogih državah so žemlje del tradicionalnega zajtrka ali malice.
Prehranska vrednost: Žemlje so dober vir ogljikovih hidratov in lahko vsebujejo vlaknine, zlasti če so narejene iz polnozrnatih mok.
Oblikovanje: Klasična žemlja ima okroglo obliko z zarezo na vrhu, ki omogoča enakomerno vzhajanje in peko.
Uporaba: Uporabljajo se za pripravo sendvičev, burgerjev ali kot priloga k juham in enolončnicam.
Svežina: Sveže pečene žemlje imajo hrustljavo skorjico in mehko sredico, kar jim daje značilno teksturo.
Sestavine
1 kg moke (16 žemelj)
1 x kvas (4,2 dag)
2 dl mleka
3,5 dl vode
0,5 dl olja
1 ravna velika žlica sladkorja
1 ravna velika žlica soli
Postopek
Moko stresemo v posodo. Na sredini naredimo luknjo, v katero zdrobimo kvas, zlijemo 1 dl vode in posujemo žlico sladkorja. Kvas, vodo in sladkor na rahlo zmešamo in zasujemo z moko tako, da prekrijemo zmes kvasa, sladkorja in vode.
Posodo postavimo za 20 minut na toplo, da testo vzhaja (lahko tudi v na rahlo segreto pečico - 50 stopinj).
Dodamo vse ostale sestavine, katere so nam ostale (mleko, voda, olje in sol) in vse skupaj močno pregnetemo (5 minut) in razrežemo na polovičke, da dobimo 16 kosov, katere oblikujemo v žemlje (pomagamo si z valjarjem in ročajem kuhalnice) in jih položimo na papir za peko, katerega pokrijemo s kuhinjskim servetom.
Pokrite žemlje zopet postavimo na toplo za 20 minut, nato jih damo v segreto pečico, katero že prej nastavimo na 220 stopinj za približno 10 minut, da postanejo svetlo rjave barve, nato jih vzamemo iz pečice in jih namažemo z oljem (pomagamo si s čopičem), ter jih damo nazaj v segreto pečico za 5 minut, dokler ne postanejo temno rjave barve. Ko jih vzamemo iz pečice, jih pokrijemo s kuhinjskim prtičem in pustimo, da se ohladijo.
Mnenja o receptu
Vaš izdelek je na oko zelo lep. Zanima me s čim ste naredila zarezo? Mleko tudi dodamo, ki ga imate vpisane pod sestavine?
a je potrebno dati kako posodo z vodo tudi v pečico ko se pečejo žemlje? prav lepo izgledajo te žemlje. enkrat sem jih naredila pa nekem receptu pa niso bile preveč okusne, so bile trde. verjetno bi morala dati v testo več tekočine.
Pozabil sem vprašati še katero moko uporabljate? Tip.
Podobne žemljice sem že delala, tako da iz izkušenj vem, da se voda in mleko vmešata istočasno. Tekočino prilagajamo glede na voljnost testa, ki pa ne sme biti preveč mokro, vse ostalo pa tako kot je zapisano v postopku.
Zarezo v žemljico naredimo z daljšim ročajem od kuhalnice (pritisnemo do konca), lahko tudi z narobe obrnjenim daljšim nožem, a tik preden jih damo v pečico.
S skodelico vode v pečici pa je tako, da je pri peki kruha, žemljic, štručk ter izdelkov iz listnatega testa nepogrešljiva, torej obvezna. Vsaj zame ... in takoj, ko vzamemo pečeno iz pečice, ovlažimo s pršilko z vodo. Upam, da sem vam vsaj malce pomagala ...
No, tako ... zdaj pa veselo na delo ... ;)
Lep pozdrav, Suzana
Odgovori na zgornja vprašanja!
1. Zareza se naredi tako, da vzamemo 1/16 testa in ga z rokami lepo oblikujemo (lahko si pomagamo z kuhinjskim valarjem), nato vzamemo kuhavnico in z ročajem pritisnemo čez oblikovano testo, obrnjenega postavimo na peki papir.
2. Pri točki št. 3 dodamo mleko in vse ostale sestavine, katere še niso bile uporabljene pri točki št. 1.
3. Jaz posode z vodo ne uporabim.
4. Moko vedno kupim najcenejšo (ni važno kje).
Pri testu je vedno potrebno malo truda in občutka za kuho, poizkusite jih narediti večkrat in prosim ne obupajte takoj, vsakič bodo lepše in slajše.
Tudi jaz sem jih prejle naredila. Zelo lepe in dobre - morda za malenkost preveč zbite. Ampak priznam, da pride po tem receptu izredno voljno testo. Uporabila sem namensko moko za kvašeno testo.
Naslenjič bom iz tega testa naredila kajzerce.
lp,
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ajdove palačinke s slivami in sladoledom