Koruzna pogača, obogatena s kefirjem
Zelje moje babice
Sestavine
1 kg kislega zelja
1 manjša ali pol večje čebule
za pest narezane hamburške slanine
za žlico olivnega olja (v izvirniku svinjska mast z ocvirki)
Postopek
Kilogram kislega zelja stresemo v posodo in dolijemo vodo, da ga pokrije. Če se zdi, da je zelje prekislo ali preslano, prvo vodo odlijemo in dolijemo svežo. Ko zavre, pustimo vreti največ nekaj minut (dve do pet). Zelje odlijemo na cedilo in pustimo, da se odteče.
Medtem nasekljamo čebulo in narežemo slanino ter ju popražimo na žlici olivnega olja. Ko čebula rahlo zarumeni, dodamo zelje in nekaj minut mešamo tako, da se vse sestavine dobro premešajo med seboj.
Opombe
Večina receptov za pripravo kislega zelja predvideva mnogo preveč kuhanja, saj zelje lahko uživamo tudi surovo. S kuhanjem samo uničujemo biološko vrednost. Zelje naj zavre, nakar ga skoraj takoj odstavimo. Takšno zelje je pripravljala moja babica, zraven pa gre kakšna pečenica in krompir v oblicah. Dober tek po domače!
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Moja mama vedno pravi, da je zelje kuhano, ko se najbolj počasna kuharica zasuče okrog štedilnika. To drži.
Lep dan.
Zdenka
Pa še eno moje mnenje;po poklicu sem kuhar pa še vedno veliko stvari pripravljam po receptih ali nasvetih obeh mojih babic; hrano ki jo lahko jemo surovo kuhajmo čim manj časa, hrano ki vsebuje moko pa kuhajmo najmanj 20 minut.
P:S. eno babico smo letos pokopali pri 88 letih, druga pa je ravno praznovala 97.
Pa dober tek vsem obiskovalcem in veliko dobrih in zdravih receptov.
V petek se bo vreme obrnilo in bo idealen dan za zelje po boorisovem receptu. Okusno pripravljeno zelje.
Ah, z kuhanjem uničujemo biloško vrednost a? Večino za zdravje vrednih stvari ste odlili z tekočino v kateri je zelje ležalo, ostalo ste pa po tem receptu izvlekli z kratkim vrenjem. Kuhajte tako dolgo kot vam paše. Kaj dosti ne bo vplivalo, vlaknine ostanejo, ostalega pa po kratkem vrenju več ni v zelju. Nema veze ali kuhate 5 minut ali pol ure. Tekočino v kateri je zelje ležalo lepo v kozarec in gasa po grlu dol. Zadeva rešena.
Spoštovani Rtype, vaš komentar meji na misel, da je najbolje jesti vse surovo in je kuhanje odveč. Zelo se strinjam s takšnim pristopom do prehrane. Zelje je najbolje jesti naribano v presni solati, dalo nam bo največ. Že kisanje je odveč; zelnica, čeprav vsebuje vitamine in minerale, žal vsebuje preveč soli, da bi bilo njeno pitje zdravo. O tem so najbrž mnenja deljena. Ne strinjam pa se, da je vseeno, kako dolgo kuhamo. Če se strinjava, da so tudi po nekaj minutah kuhanja vitamini uničeni, pa je res, da so struktura, okus, barva in druge lastnosti na kratko pokuhanega kislega zelja čisto drugačne od tistega, ki ga kuhamo celo uro ali celo več. In to je bistvo tega recepta. Razprava o bioloških vrednostih pa je nekje v oblakih, ampak vedno bi pripeljala do tega, da je sadje in zelenjavo najbolje jesti surovo, tudi zelje.
Lep dan!
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | johana |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Vitlof s sirom