Torta Kulinarika
lahka lešnikova kremna torta s karamelnim prelivom
Sestavine
Podlaga:
4 jajca
4 žlice mletih lešnikov
4 čajne žlice umetnega sladila (ali 4 žlice sladkorja)
1 žlica moke
čokoladni preliv (lahko Sladki greh ali kaj podobnega)
sol
mineralna voda
Za osvežitev podlage:
lešnikov liker
2 žlici navadnega jogurta
malo čokoladnega preliva - vse to se zameša in s čopičem nanese na toplo podlago
Krema:
5 rumenjakov
4 žlice umetnega sladila (ali 4 žlice sladkorja)
10 dag kakava v prahu
15 dag mletih lešnikov (kupite 20 dag mletih lešnikov in preostanek od tistega, kar ni šlo v tortno podlago, zamešajte v kremo)
lešnikov liker
6 lončkov osnovnega grškega jogurta - to je cca. 0,8 litra
0,5 l rastlinske smetane
do 5 vrečk želatine fix
Preliv:
8 - 10 žlic sladkorja
malo vode
3 dl sladke smetane
Postopek
1. Za podlago:
segrejemo pečico. Ločimo rumenjake od beljakov. V beljake kanemo malo soli in zamešamo v trd sneg. Rumenjake in sladkor penasto umešamo, dodajamo žlice mletih lešnikov in po vsaki žlici mešamo. Nekje po 2 žlici kanemo nekaj gazirane mineralne vode (naredi testo bolj rahlo), vmes dodamo nekaj čokoladnega preliva po okusu, dokončamo z mletimi lešniki in žlico moke. V to zmes blago umešamo trd sneg. Vlijemo v tortni model (če je kovinski, se na dno položi peki papir, stene se namastijo) in pečemo 20 minut na 180 stopinjah.
2. v banjomariji (če te posode ni, se jo sestavi tako, da se v velik lonec z vodo naloži posoda, skratka, treba je dobiti posodje za mešanje nad paro) med gretjem žvrkljamo 5 rumenjakov, sladilo (sladkor) in postopoma dodajamo najprej kakav v prahu (če hočete bolj sladko, dajte čokolado v prahu, vendar v tem primeru dajte eno žlico sladkorja ali sladila manj), nato pa še preostale mlete lešnike. Če se zmes grudiči, se jo razredči z vodo. Za piko na i pa še malo lešnikovega likerja. Postopek v banjomariji traja približno 15 minut (in v smislu logistike se lahko to počne takrat, ko se v pečici peče podlaga za torto). Ko je vse raztopljeno, se banjomarija odstavi z ognja, zmes se hladi 2 uri, vmes previdno odlijemo vodo.
3. pečeno podlago iz točke 1 po kakih 10 minutah premažemo z jogurtom, čokoladnim prelivom in lešnikovim likerjem. Toplo testo lepo vpija to zmes in zaradi tega je testo tudi naslednji dan sočno in rahlo.
4.Okoli podlage za torto namestimo obroč za torte, ki smo ga oblekli z alu - folijo (obroč se obleče zaradi tega, da pri odpiranju krema ne poči).
5.Zamešamo 6 lončkov osnovnega grškega jogurta z 1 vrečko želatine fix. V to zmes dodamo še 0,5 litra rastlinske smetane in utrdimo še z 1 vrečko želatine fix. Če se dobro vidijo sledi metlic, je masa dobra, če ne, je treba dati še malo želatine. Potem pa v to zmes vmešavamo ohlajeno lešnikovo - čokoladno bazo iz točke 2. Med vmešavanjem se dodata še 2 vrečki želatine fix, ponovno je treba pogledati, da se sledi mešalnikovih metlic lepo vidijo v masi, če tega ni, še eno vrečko. Kremo vlijemo v obroč za torte in lepo poravnamo. Zadeva gre za najmanj 3 ure v hladilnik.
6. karamelni preliv se naredi iz 8 - 10 žlic sladkorja, vode in 3 dl smetane. Cilj, ki ga zasledujemo je, da preliv ni trd, ne sme pa zelo teči. Zato je najbolje, da najprej v kozici karameliziramo 4 žlice sladkorja (na eno žlico sladkorja 1 - 2 kapljici vode) in temu dodamo 3 dl sladke smetane. To je treba delati v veliki kozici, ker se bo pri dolivanju smetane vse skupaj zelo upenilo. Zadevo mešamo z leseno kuhalnico. Ko nastane svetlorjava homogena zmes, kozico odstavimo na minimalno ogreto ploščo. Medtem karameliziramo preostali sladkor (najbolj enostavno je, da vsakih po 2 žlici sladkorja) in vroč karamel dolivamo v greto omako. Po cca. 8 žlicah sladkorja bi morali dobiti preliv take gostote, da obstane na kuhalnici in je lepe rjave barve.
7. karamelni preliv nanašamo na ohlajeno in strjeno torto in sicer tako, da nanašamo žlico po žlico. Začnemo po sredini (toliko, kot se razlije) in potem od tam naprej proti robu. Važno je, da pazljivo polivamo preliv in ga v nobenem primeru ne mažemo, ker bi v tem primeru zamešali kremo s karamelom in bi nastali madeži.
8. počakamo, da se karamelni preliv ohladi. Pred serviranjem odpnemo zaponko na obroču, odstranimo folijo in serviramo.
Opombe
Torto sem poimenovala Kulinarika in je v bistvu posvečena vsem, ki ste mi z nasveti na temo karamelnega preliva na torti pomagali na forumu in preko ZS.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Vendelina, vse čestitke za tale recept! Če bo hčerki všeč, jo naredim že za valentinovo, ko ima rojstni dan, drugače pa si jo naredim aprila, za svojega...
Krasno napisan postopek! Bo v uporabi, kaj kmalu...
Vendelina, krasno izgleda! Če je podobna tvoji mandljevi in grški torti, potem mora biti zelo dobra. Zanima me, kakšen je karamelni preliv, je bolj trd ali se lepo reže?
Torej, lešnike ima notri, čokolado tudi in grški jogurt, ki ga obožujem, tudi. Recept izpolnjuje vse pogoje, da gre v mojo beležko.
Meni pa nekaj ne štima pri pripravi karamelne omake. Prvi del mi je jasen: karameliziramo sladkor s kapljicami vode in ko postane rumeno, v to dolivamo smetano. Potem pa je omenjen še nek preostali sladkor, no tu pa mi ni več jasno.
Pri prelivu piše, da se ga naredi iz 8-10 žlic sladkorja. Najprej karameliziramo 4 žlice, zalijemo s smetano ... nato karameliziramo preostali sladkor, se pravi 4 - 6 žlic ...
Stana.r, preliv se lepo reže, ker je gost ravno do točke, ko ne teče (ne kaplja in ne curlja...), ni pa trd. Upam, da boš kmalu naredila kak fotogeničen izdelek.
Ravno ta preliv mi je delal težave in sem ga naredila v n-tem poskusu (je šlo nekaj verzij v biološke odpadke). Zato sem tudi napisala dolgo verzijo navodil za ta preliv (odgovor Sweetie), ker je fino, če sproti gledaš, kaj nastaja - tako v bistvu gostiš karamelni preliv in testiraš s kuhalnico, kdaj je zadosti gost. Ko ne teče več s kuhalnice, je zadosti gost, za to pa človek potrebuje različno število žlic sladkorja....In da ne pozabim, medtem, ko se doliva dodatno narejeni karmel, se omaka ves čas meša in greje na zmernem ognju.
Frina, grški jogurt se od ostalih jogurtov razlikuje po tem, da je bolj odcejen in je zategadelj bolj kompakten. Jasno, ko enkrat pride človek na okus grškega jogurta....potem gre težko nazaj na kontinentalnega. Za pripravo krem je pa sploh izvrstna varianta.
V naših trgovinah ju imajo od dveh grških proizvajalcev (Total, Silouette), potem je pa še nekaj nemških in francoskih verzij grškega jogurta - samo te je treba pa pred pripravo kreme odcediti.
Tukaj je še bilo nekaj debate o grškem jugurtu: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10458
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pirin kruh s semeni
Bovla po kitajsko