4. okt 2019 8:36
dvorana je napisal/a: |
Menda se šakali sprehajajo tudi pri nas,pa imamo koze še zunaj.Ameriški volkovi imajo več prostora.Srne so tudi pri nas,ravno prejšnji petek je možu priletela v avto.Ne govoriti,da jih ni,pa da je gozdni red porušen.Lažje je volku napasti čredo ovac,zgleda da so ratal brihtni.
dvorana
|
Samo zato, ker imajo več prostora, ne pomeni, da imajo dostop do več plena oz. da so 'neumni' in ne bodo kljub temu skušali loviti drobnice. Na velikem prostoru jih je kvečjemu težje nadzorovati, določeni nesmrtonostni ukrepi pa so prav tako manj učinkoviti.
Koze so morda za enkrat še varne pred šakali (ne vem, če bi se upala enako reči za kozličke), saj so trenutno na udaru kokoši.
Kar si tiče volčjih napadov drobnice - mislim, da niso potrebovali 100 let, da so ugotovili, da je lažje napasti čredo ovac kot pa loviti srnjad. Za učinkovito odvračanje so potebna dolgotrajna opazovanja in raziskave, zlati pa trezna pamet in pripravljenost volka zaščititi ter mu hkrati ne dajati možnost, da 'dela škodo'.
Ustrezne ukrepe, ki se ne bodo izkazali za neustrezne tako v gospodarskem kot v etičnem smislu in smislu ohranjevanja biodiverzitete, se lahko sprejme samo, če se krdela natančno spozna, popiše njihove navade, kraje zadrževanja oz. točke zbiranja, gibanje njihovega primarnega plena, prisotnost ustreznega habitata in pa prisotnost ljudi, katerih se volkovi po naravi ogibajo, saj so se v teh 100 letih pa vendarle naučili, da z nami ni dobro češenj zobati.
Izgube volka kot enega izmed velikih plenilcev, ki ima daljnosežni vpliv na številne živalske in posredno tudi na rastlinske vrste si ne moremo privoščiti. Konec koncev so volkovi podobno kot bobri gradniki ekosistemov, za razliko od človeka, ki je v prvi vrsti rušitelj: https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q Poleg tega je zelo pomenljiv primer Mongolije, ki jo opisuje knjiga Volčji totem, kot nekoč rodovitne stepske dežele, v kateri so bili glavni plenilci volkovi, dokler se nekdaj nomadska plemena niso preusmerila (zaradi kitajskega vpliva) v živinorejo, posledično iztrebila volkove zaradi pobojev živine, in na koncu zaradi izginotja volkov in posledične eksplozije glodalcev končala v revščini in nerodovitni puščavski deželi.
Res ne razumem, zakaj se toliko denarja meče stran za subvencije s ciljem pokrivanja izgub drobnice, namesto da bi se ta denar namenil ukrepom, pri katerih bo 'volk sit in koza cela', kamor sodi npr. pnovna uvedba mrhovišč, izgradnja večjega števila ograd, ki so tudi ustrezno varne, ter uporaba oz. preučitev alternativnih ukrepov, ki volkove dolgroročno odvračajo od napadov, s čimer so ohranja njihove prisotnost in tako preprečuje prihod drugih tropov oz. plenilcev.
~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~
Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 4. okt 2019 08:57