Dolga vigna

sunny79  

član od: 19.1.2008

sporočila: 43

tema odprta - 2. avg 2010 11:32 | ogledi: 18.866 | odgovori: 6

Na vrtu smo letos posejali dolgo vigno. Zanima me kako jo najokusneje pripraviti. Imate morda kakšne izkušnje s pripravo?

sunny79

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

3. avg 2010 6:33

Ravno včerajsem poslušala strokovnjakinjo Mišo Pušenjak, ki priporoča pripravo vigne podobno kot zelen fižol. V zrnju je nima smisla puščati, ker je predrobna. Tudi soseda, jo uporablja tako, tudi zamrzuje jo z blanširanjem. Meni spomladi ni uspelo najti semena. Bom pa drugo leto vstrajnejša, všeč so mi ti zeleni "špageti".

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

3. avg 2010 11:54

Meni je letos zraslo prvih nekaj rastlin dolge vigne, rodijo bolj švoh ampak za poizkušino je pa bilo. Jaz sem jih preprosto dodala v zelenjavno juho poleg klasičnega stročjega fižola, tudi okus se kaj prida ne loči. Naj bi se pa uporabljala za t.i. stir fry - torej popečeno zelenjavo (ki jo jaz delam v voku), ker je bistveno hitreje pripravljena kot stročji fižol. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

sunny79  

član od: 19.1.2008

sporočila: 43

4. avg 2010 14:57

Pri nas je lepo naredila. Samo nisem vedela, kdaj so stroki dosti zreli za jest. Pa sem zadnjič vse obrala - od mladih do starih in jih skuhala. Moj je sicer bil navdušen, jaz pa kaj pa vem... sunny79

kozamurnik

sporočila: 2311

21. maj 2017 6:25

Ker je že precej let od zadnje debate, me zanima če ste med tem kaj sadile to rastlino in vaše izkušnje? Meni je pravkar pogledala iz zemlje pa bi rada kak nasvet. Hvala.

 

murnik

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

21. maj 2017 16:54

Uf, to je pa kar zgodnja setev, da je že zdaj pokukal iz zemlje. Jaz ga običajno sejem v začetku junja, ker po mojih izkušnjah za dobro rast in pridelavo strokov zahteva zelo veliko toplote in seveda vode. No, če je že zunaj in ga, bognedaj, ne skuri kaka zapoznela slana, bo najbrž v pričakovanju poletnih vročin kar dobro delal. Pa ne pozabi na visoko mrežo ali 2 kola, med katera prečno sem in tja napelješ špago. Zraste zelo visoko in fino je, če se večina strokov ne vlači po tleh. Nabiraj ga takoj, ko strok doseže svojo dolžino in ne čakaj, da ostari. Takrat je najboljši. Narezan na 2 cm, na hitro pokuhan in zabeljen z maslom in drobtinami. Vsaj meni tako. Njam.

BABI 2+2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti