Proteza

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 25. avg 2009 21:34 | ogledi: 7.948 | odgovori: 9

Zanima me, koliko v povprečju stane proteza, tako za zgornje kot spodnje zobe.

Kdaj ti zavarovalnica lahko krije stroške? Slišala sem, da v primeru, da nimaš veliko svojih zob, da to krije zavarovalnica. Kolegu izpadajo zobje kot domine, ima jih (trenutno) 8 in sicer pri 44tih.

Proteza, ki jo je imel še spomladi je neuporabna.

Ali ima kdo izskušnje s tem, saj pri zobozdravniku včasih kar pozabijo, da imajo koncensijo. Za njih so ponavadi najboljši samoplačniki.

anitram1

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

25. avg 2009 22:19

Moje mnenje je, da je najboljši naslov za vse te odgovore zobozdravnik tvojega prijatelja. In če kolegu izpadajo zobje kot domine, potem bi se jaz najprej vprašala zakaj. Sigurno je nekaj hudo narobe in spet bo odgovor vedel samo zobozdravnik. Pa naj ne čaka predolgo z obiskom. Zobje in glava niso hec. vida70

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

26. avg 2009 7:00

Proteza,ki je funkcijonalno neuporabna,pred potekom roka,mislim 6 let,bo zamenjana.Totalna proteza pa se ne plača.Leta pa pri vsem tem niso važna.

Seveda pa bo najbolje znal svetovati zdravnik.Iz lastnih izkušenj pa lahko povem,da je v takem primeru,ko zobje propadajo tako hitro ,najboljša rešitev totalna proteza.

Pa ostanite zdravi!

receptor

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. avg 2009 7:35

Tako je. Totalna proteza se ne plača, razen če želiš drugačen materijal, kot ga v osnovi plačajo.

Kyara

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

26. avg 2009 14:57

Že res ,da se ne plača ,ampak čakalna doba je skoraj dve leti.

 

lp goga

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

26. avg 2009 20:58

ima parodontozo, čeprav je redno skrbel za ustno higieno in obiskoval zobozdravnika. sedaj pa ne more veliko jest in je že močno shujšal, upam, da ne bo res čakal 2 leti. anitram1

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

26. avg 2009 22:15

Mogoče bi se pa obrnil na parodontologa (ne vem, od kod si, večina jih je v LJ) in tako morda ohranil tistih 8 zob? Sicer pa je trajnostna doba navadne delne proteze 3 leta (in ne 6) in je brezplačna, vendar je ta žal strokovno oporečna in poskrbi, da preostali zobje kar se da hitro izpadejo. Boljša proteza (Wisil) se doplača, cene so različne. Čisto samoplačniška dobra delna proteza stane cca 400-500 EUR. Trajnostna doba take proteze bi naj bila 7 let, če jo pacient sam doplača, mu navadna na zavarovalnico pripada čez 3 leta. Totalno protezo plača zavarovalnica.

 Čakalne dobe so pa drugi problem. Vsi se jezijo na zobozdravnike (očitek, da imajo rajši samoplačnike), čeprav količino storitev regulira- zavarovalnica! In dragi moji, z uvedbo glavarinskega sistema prihajajo še slabši časi, čakalne dobe za prvi pregled se bodo mogoče ponekod skrajšale, a do tiste dokončne rešitve bo minilo bistveno več časa... Ker ni denarja od države!

Pa še tole, v razmislek: koliko vas ve, da en zobozdravnik s koncesijo dobi mesečno od zavarovalnice cca 7.000 EUR? (Ne, nisem pozabila nobene ničle!) Iz tega pokrije svojo in asistentkino plačo, zobotehnika, materialne stroške, komunalo, dajatve... Dajte no, kako pa naj to izvede, če ne s samoplačniškimi storitvami?

čoko

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. avg 2009 22:49

čoko, nisem te najbolj razumel: zobozdravnik s koncesijo dobi od zavarovalnice 7.000 €/mesec in to naj bi bilo premal, ali kaj. Moj prijatelj, dipl. ing elektrotehnike, samostojni podjetnik, ne dobi od zavarovalnice čisto nič, za 7.000 €-ov mora ustvarit vsaj 140.000 €-ov prihodka. A lahko mal razložiš ta razmerja.

ežoj

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

26. avg 2009 23:10

ežoj je napisal/a:

čoko, nisem te najbolj razumel: zobozdravnik s koncesijo dobi od zavarovalnice 7.000 €/mesec in to naj bi bilo premal, ali kaj. Moj prijatelj, dipl. ing elektrotehnike, samostojni podjetnik, ne dobi od zavarovalnice čisto nič, za 7.000 €-ov mora ustvarit vsaj 140.000 €-ov prihodka. A lahko mal razložiš ta razmerja.

ežoj

 

Ežoj, podjetnik dela "samoplačniško", tisto, kar se mu splača in to prodaja na prostem trgu po cenah, ki jih določi glede na stroške surovin in dela. 

Zobozdravnik s koncesijo pa dobi od zavarovalnice "navodilo" oz. število "točk", ki jih sme opraviti na mesec pri "svojih" zavarovancih. Preprosto rečeno, zobozdravnik s koncesijo ima "dovoljeno", da mesečno opravi za 7000 € storitev (po cenah, ki jih določa zavarovalnica in ne trg ali dejanski stroški). Najvišji možni mesečni prihodek  je torej 7000 € mesečno. Če naredi več storitev, ne dobi nič več. Če naredi manj, dobi manj. In iz tega krije vse stroške.To je torej edini prihodek zobozdravnika s koncesijo, ki mora pokriti njegovo in asistentkino plačo in vse  stroške surovin in aparatur. 

Nobene logike, ampak tako pač funkcionira naše zdravstvo že desetletja. Vse cene in število storitev diktira zavarovalnica. Nastradajo pa (zobo)zdravniki in seveda zavarovanci.

Nasploh tudi npr. čakalne dobe načeloma niso posledica "lenarjenja" ali manipuliranja zdravnikov. Zavarovalnica pač določi število storitev , ki se letno sme narediti na njen račun in vse bolnice to število praviloma prekoračijo za kar nekaj (neplačanih) odstotkov. Zato so v zgubah bolnice, ZZZS pa ima "presežke"... Uprava Vzajemne si pa celo deli nagrade.

Tak je sistem, finančnih podrobnosti ( ali res dobi 7000 € ali kaj več) pa ne poznam, bosta morda čoko ali proxima povedali kaj več.

 

 

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 26. 2009 23:14

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

28. avg 2009 15:44

Točno to, kar je Nasja napisala, sem imela v mislih, Ežoj. Oh, ali si mogoče mislil, da dobi zobozdravnik od zavarovalnice 7000 EUR plače? Potem bi vsi modro molčali in trdo delali, da bi ohranili ta luksuz, s samoplačniki se pa nobeden ne bi bodel. Zakaj le... Naval na koncesije bi bil pa še večji.

No sicer s kolegi o zavarovalniškem prispevku že od dec. nisem debatirala, takrat je bilo okoli 7.000...

čoko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti