25. maj 2009 23:23
Preberi si tole brošurco o pravici do zdraviliškega zdravljenja:
http://www.zavodrr.si/pdf/Pravica%20do%20zdravilisk
----
Zakon o zdravstvenen varstvu in zdravstvenem zavarovanju pravi o pritožbi naslednje:
82. člen
Zavarovana oseba ali delodajalec se lahko na odločbo imenovanega zdravnika pritoži v treh delovnih dneh od vročitve odločbe. Pritožbo obravnava zdravstvena komisija, ki jo imenuje upravni odbor Zavoda, in ki jo sestavljata dva zdravnika in en univerzitetni diplomirani pravnik. Komisija o svoji odločitvi izda odločbo najpozneje v osmih dneh po prejemu pritožbe.
----
O samem postopku glede ugotavljanja obstoja pravic iz obv.zdr.zav., pod kar spada tudi pravica do zdraviliškega zdravljenja, pa pravi 85. člen naslednje:
Za postopek, v katerem se odloča o pravicah iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, se uporablja zakon o splošnem upravnem postopku, če s tem zakonom ni drugače določeno.
----
Torej, glede pritožbe upoštevaj 15.poglavje ZUP-a:
http://www.uradni-list.si/1/content?id=72111&pa
Najpomembnejši je 237.člen - Pritožbeni razlogi, ki so naslednji:
4. Razlogi za pritožbo
237. člen
(1) Odločba se lahko izpodbija s pritožbo:
1. če je bil pri izdaji odločbe materialni predpis napačno uporabljen oziroma sploh ni bil uporabljen;
2. če je bilo dejansko stanje ugotovljeno nepopolno ali napačno;
3. (črtana);
4. če so podane kršitve pravil postopka.
(2) Za bistveno kršitev pravil upravnega postopka se v vsakem primeru šteje:
1. če je odločbo izdal stvarno nepristojen organ;
2. če osebi, ki bi morala biti udeležena kot stranka ali stranski udeleženec v postopku, ta možnost ni bila dana, pa ne gre za primer iz drugega odstavka 229. člena, ali je nastopal nekdo, ki ne bi mogel biti stranka;
3. če stranki ali stranskemu udeležencu ni bila dana možnost, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, pomembnih za izdajo odločbe;
4. če stranke v skladu z zakonom ni zastopal zakoniti zastopnik oziroma, če pooblaščenec ni imel ustreznega pooblastila;
5. če so bile kršene določbe tega zakona o uporabi jezika v postopku;
6. če je pri odločanju ali vodenju postopka sodelovala oseba, ki bi po zakonu morala biti izločena;
7. če se odločbe ne da preizkusiti.
----
Kako spisat to zadevo?
5. Oblika in vsebina pritožbe
238. člen
(1) Pritožba se vloži pisno ali ustno na zapisnik.
(2) V pritožbi mora biti navedena odločba, ki se izpodbija, in pri tem označen organ, ki jo je izdal, ter njena številka in datum. Pritožnik mora v pritožbi navesti, zakaj izpodbija odločbo.
(3) V pritožbi lahko navaja pritožnik nova dejstva in nove dokaze, vendar pa mora obrazložiti, zakaj jih ni navedel že v postopku na prvi stopnji. Nova dejstva in novi dokazi se lahko upoštevajo kot pritožbeni razlogi le, če so obstojali v času odločanja na prvi stopnji in če jih stranka upravičeno ni mogla predložiti oziroma navesti na obravnavi.
(4) Če so v pritožbi navedena nova dejstva in novi dokazi in je v postopku udeleženih dvoje ali več strank z nasprotnimi interesi, je treba pritožbi priložiti še toliko prepisov, kolikor je takih strank.
----
Prvo se je treba predstavit, potem povedat zakaj pišete, na katero odločbo( treba točno navest, št. odločbe itd.) in iz katerega oz. katerih pritožbenih razlogov se pritožujete( treba se je sklicevat na oz. navajat zakon, člen in odstavek člena!!). Potem je te pritožbene razloge potrebno utemeljit oz. obrazložit!
Na koncu predlagate odločitev komisiji ( predlagam, da..)
Se podpišete ( morate se podpisati lastnoročno).
Spodaj navedete morebitne priloge, ki jih boste dodali pritožbi ( fotokopije preiskav, mnenje specialista ipd.)
-----
Toliko na hitro, upam, da bo kaj v pomoč..
Miškolina