Žepnina

smoky  

član od: 24.6.2008

sporočila: 28

tema odprta - 7. avg 2008 16:01 | ogledi: 4.509 | odgovori: 55

vidim, da tukaj niste samo izkušene kuharice ampak tudi mame z zelo dobrimi nasveti. Mi smo prišli do nekaterih dilem, katere ne vem kako rešiti. Sin je star 6 let, hči pa 8 in dosedaj nista dobivala žepnine. Koliko žepnine dajete svojim otrokom vi?

Glede na to, da bi za denar sedaj naredila vse, saj sta ugotovila,d a se da z njim marsikaj kupiti, me zanima, če bi bilo dobro otrokom plačati, če bi si recimo zaslužili, če bi npr. brez ugovarjanja pospravljali ali če bi sin z dobro voljo vadil č,ž,š, ...ker ima s tem probleme. Ne mislim na velike vsote, ker denarja nimam, ampak 50 centov na dan, če bi si zaslužili, oz. manj, če si toliko ne zasluži.

Nekateri te metode prakticirajo in so zelo zadovoljni z rezultati, spet drugi pa pravijo, da je to podkupovanje otrok. Kaj pa vi mislite? Prej ko se odločim za katero od teh variant, bi rada slišala še mnenje vas, bolj izkušenih mam, ki imate že najstnike in ste dale te težave že zdavnaj skozi. Hvala in lep dan vam želim.

smoky

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

7. avg 2008 16:57

Dejstvo je, da otrokom pri taki starosti starši nudimo vse, kar potrebuje, zato je žepnina lahko le simbolična (na primer 5 ali 10 eur na mesec). Ne zdi se mi pa nič narobe, če otrok zgodaj spozna, da si žepnino lahko poveča z zadolžitvami, ki so primerne njegovi starosti - da se je torej za denar treba malo potruditi. Zato le skupaj naredite seznam del in koliko jih cenite. Postiljanje postelje in pospravljanje oblek za sabo in podobno seveda ne šteje. Šteje pa na primer sesanje, pomaganje pri gospodinjskih opravilih, na vrtu... lesnik

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

7. avg 2008 18:34

Tole bom pa z zanimanjem spremljal! Upam na čim več informacij, smo tudi mi malo pred tem podvigom... Smoky, super da si odprla to temo. lp peter

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

7. avg 2008 18:54

Naša čebelica je stara 8let in že nekaj časa tudi jaz razmišljam o žepnini pa sem se za enkarat odločila da je ne bo dobila,saj vskak drug vikend ko je pri dediju dobi od njega 20eur.Ko jo gledam kako in za katere stvari zapravi denar,mi je kar hudo pr srcu,da bi moj težko prislužen denar zapravila za takšne neumnosti.Čeprav se pogovarjama in ji razlagam kako je z denarjem,jo včasih kar nekaj piči in je pripravljena vse zapravit.Joj,sedaj sem jo pa tako grdo pošimfala da mi je hudo,zato moram napisati da včasih tudi plača kakšen naš račun,nas pvabi na sladoled,doda za popravilo pralnega stroja... ATNES

neznan uporabnik

7. avg 2008 19:12

midve z sestro ko sma bile še majhne (okoli 12 in 6 let) sma vsak vikend za nagrado seveda če sma bili pridni šle v mcdonalds na happy meal in to je bila nagrada. po mojem mnenju bi pa večina otrok starih okoli 8 let denar zapravilo za sladkarije, kar se mi zdi seveda zelo nespametno. edino primerno se mi zdi da če se otroku plačuje da imajo starši vseeno nadzor nad tem kam gre prislužena žepnina. drugače je to samo moje mnenje... lp lovebeyba

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

7. avg 2008 20:42

Jaz sem začela dobivat žepnino nekje v 5 razredu osnovne šole. Ni je bilo veliko. Toliko, da smo si privoščili kakšen sladoled po šoli ali kakšno stvar, ki smo jo "potrebovali" kot otroci. Mene je mama naučila, da se denarja ne porablja za stvari, ki jih ne potrebuješ. Je pa tudi res, da smo morali mami tudi malce pomagat pri hišnih opravilih, saj vsega sama poleg službe ni zmogla. Potem je tukaj tudi nona (kot rečemo primorci) ki nama je z bratom mesečno dajala žepnino. To sem pa zapravila za glasbeni stolp, in ga še danes imam. Lp mina20

sarah key  

član od: 3.8.2007

sporočila: 41

7. avg 2008 20:50

Mi smo uvedli žepnino pri sinovem 7 letu- takrat 50 tolarjev na teden, pa naslednje leto 100 tolarjev, pa v tretjem razredu 200, ...sedaj gre v 7. razred in dobi 5 evrov na teden. Tudi pri hčeri, ki gre septembra v 2. razred, bo dobila po 1 evro na teden. Mislim, da tako dobi otrok nek občutek za denar, vsaj pri sinu to opažam, ker ko gremo skupaj v trgovino, bi imel kar vse, ko pa mu rečem, da naj si kupi s svojim denarjem pa dvakrat premisli. Različna opravila in pomoč pa ne nagrajujeva, ker se mi zdi to samo po sebi umevno, da ima vsak neko zadolžitev, pač glede na leta. Hči tako pometa, pospravi mizo, ...sin pa vozi psa na sprehod, posesa,...Ne zdi se mi, da bi jima morala take stvari plačevati, saj kdo pa nam mamam in očetom plačuje za vse delo. Sicer pa je tudi od otroka odvisno, tako kot od nas starejših, eni bodo ful varčevali, drugi pa tega ne znajo. Tako, da priporočam mogoče enoletni preizkus. sarah key

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

7. avg 2008 21:12

Da bi svojim otrokom "plačevala" za delo v hiši, v kateri tudi sama živita? Ni šans. Moje mnenje je, da mora vsak član družine prispevati svoj delovni delež, a brez plačil. Nikoli jima nisem plačevala nobenih opravljenih uslug, sta ga pa dobila za tisto, kar sta rabila. Če je slučajno kaj denarja kdaj ostalo, sta ga vedno vrnila. Moja dva sta zdaj odrasla in denar, ki sta ga dobila, sta vedno znala ceniti in z njim pametno ravnati. Verjetno je za vas moje mnenje staromodno, sem pa prepričana, da je pravo.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. avg 2008 21:26

Zdenkica je napisal/a:
Da bi svojim otrokom "plačevala" za delo v hiši, v kateri tudi sama živita? Ni šans. Moje mnenje je, da mora vsak član družine prispevati svoj delovni delež, a brez plačil. Nikoli jima nisem plačevala nobenih opravljenih uslug, sta ga pa dobila za tisto, kar sta rabila. Če je slučajno kaj denarja kdaj ostalo, sta ga vedno vrnila. Moja dva sta zdaj odrasla in denar, ki sta ga dobila, sta vedno znala ceniti in z njim pametno ravnati. Verjetno je za vas moje mnenje staromodno, sem pa prepričana, da je pravo.
se popolnoma strinjam kar potrebujejo dobijo,da pa bi jim plačevala za delo,na to nikoli niti ne pomislim če potrebujejo denar za šolo,izlet,mobi,ga seveda tudi dobijo, darila za prijatelje plačujem jaz,kar pa dobijo denarja od sorodnikov ob praznikih tisto ponavadi varčujejo za kolo ali druge športne rekvizite,kar pa zmanjka dodava z možem anaeva

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

7. avg 2008 21:28

Jaz mojim otrokom dajem določen odstotek od plače. Odstotek se za nekaj promilov poveča z vsakim rojstnim dnevom in z vsakim opravljenim šolskim letom (starejši tako dobi več, ampak ko bo mlajši toliko star, kot je zdaj starejši, bo dobival enak odstotek, torej je pravično). Kaj naredita z žepnino, je njuna stvar. LP anajana

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

7. avg 2008 21:47

Zdenkica je napisal/a:
Da bi svojim otrokom "plačevala" za delo v hiši, v kateri tudi sama živita? Ni šans. Moje mnenje je, da mora vsak član družine prispevati svoj delovni delež, a brez plačil. Nikoli jima nisem plačevala nobenih opravljenih uslug, sta ga pa dobila za tisto, kar sta rabila. Če je slučajno kaj denarja kdaj ostalo, sta ga vedno vrnila. Moja dva sta zdaj odrasla in denar, ki sta ga dobila, sta vedno znala ceniti in z njim pametno ravnati. Verjetno je za vas moje mnenje staromodno, sem pa prepričana, da je pravo.
Pri nas je bilo tudi zmeraj tako. "Žepnino" sem začela dobivat, ko sem začela hodit v srednjo šolo v Ljubljano (bivala sem v dijaškem domu) in sem pač potrebovala nekaj denarja da sem se "prebila" čez teden. Takrat so bili še tolarji in sem dobila tam od 3.000-5.000 na teden, pa mi ni niti enkrat zmanjkalo, največkrat mi je še ostalo kaj. Follow your dreams....

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti