Mleko

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 26. jul 2006 11:27 | ogledi: 5.998 | odgovori: 46

vsi poznamo alpsko homogenizirano, pasterizirano..skratka zelo obdelano. Ali se v naših trgovinah ( Mercator, tus, spar) prodaja kako mleko, ki je čimmanj predelano? Vsaj samo pasterizirano če že ne direkt surovo. Upam, da ne bo narobe, če imenujete tudi znamke, saj le tako mi je vaš odgovor v pomoč.

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

26. jul 2006 11:43

A tisto od Ljubljanskih mlekarn- sveže ni v redu? To ni Alpsko ampak sveže, ki ga je potrebno skuhat. tamara

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. jul 2006 11:52

Nehomogenizirano mleko je od mlekarne Planika, pa našla sem še od KZ Škofja loka v Merkatorju. Tavelikemu v Šiški. Jaz sem ga kupovala za tamalo, samo se mi zdaj tolikokrat skisa, tudi če je v hladilniku, pa ko ga hočem skuhat, se sesiri. Kar ni nič hudega, pač precedim in imamo nekakšen svež sirček. Itak otrok ni več na mleku, tako da dajem tudi homogenizirano. Baje ta s paro razpršena maščoba ni najbolj zdrava. In ker vsi želimo, da se ne skisa, pa da se ne nabira smetana... ga pač homogenizirajo. Pri nas v Grosuplju ga ni več moč dobiti v trgovinah. Moram v prestolnico ponj...

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

26. jul 2006 12:17

sajovict je napisal/a:
A tisto od Ljubljanskih mlekarn- sveže ni v redu? To ni Alpsko ampak sveže, ki ga je potrebno skuhat. tamara
seveda bi bilo v redu, ampak v trgovinah ga še nisem našla. Kakšna pa je embalaže? Morda pa je le v večjih centrih?

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. jul 2006 12:30

Alpsko sveže je homogenizirano.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

26. jul 2006 12:36

ja res je, tega, ki ga jaz poznam je homogenizirano, čeprav je "sveže", obstaja torej kako mleko, ki ni homogenizirano?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

26. jul 2006 12:49

ja, TORTICA, napisano je že zgoraj: od Planike, Kobarid, v 1l plastenki, pa enaka embalaža od KZ Škofja Loka, obstaja tudi iz serije Zdravo življenje od Mercatorja, ampak to pa meni ni všeč. Vsa ta mleka so pasterizirana, in NISO homogenizirana, skratka, pred uporabo je treba plastenko pretresti, da se maščoba, ki je splavala na vrh, spet porazdeli po mleku (piše na ovitku!). So pa vsa ta mleka s 3,5 % mlečne maščobe. Zdaj so najboljša za izdelavo domačega kislega mleka. Po moje se sveže mleko poleti tolikokrat skisa, ker je hranjeno v trgovini na neprimerni temperaturi, pa od dostave do takrat, ko ga zložijo v hladilno omaro, lahko mine tudi kar nekaj časa. Pasterizirano mleko pa seveda vsebuje vsaj spore mlečnokislinskih bakterij (sterilizirano, UHT jih ne), te se potem pri malo višji temperaturi pač začno razvijati. Posledica je skisano mleko. Ki pa seveda NI pokvarjeno, pustimo, da se skosa do konca in imamo domače kislo mleko, lahko pa potem s segrevanjem iz njega naredimo skuto. tekočino, ki ostane, je polna mineralov in še česa, pa porabimo za sadne napitke ali z njo zamesimo kruh (namesto z vodo). rimljanka

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

26. jul 2006 13:58

hvala, bom pogledala po policah, kaj od naštetega se dobi v mojem (malem) kraju!

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. jul 2006 14:03

Ja, pri nas sem do nedavnega dobila smo od Planike mleko. Pa sem ga prinesla domov, bil je v redu, rok še nepretečne, pa sem opazila, da smetana, ki se usede, že smrdi po kislem. Včasih se mi niti skisal ni, ko sem ga kuhala... Če pa se je, sem naredila, kot je rekla Rimljanka. Ampak s temi nehomogeniziranimi mleki je res loterija. Al ti ga rata skuhat, ali pa imaš skuto. Aja, Tortica sem pozabila povedat. Če ga nisem prekuhala, se je obvezno skisal. Tudi v hladilniku. Potem pa sem lepo prekuhavala, počakala, da se ohladi in dala v hladilnik.

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

26. jul 2006 14:11

Še k sreči, da ima moja tašča krave in sploh ne vem, kaj je to "umetno" mleko. Zdajle ga ogromno dam na kisanje in nastane odlično , poletno osvežino kislo mleko. Mleka v prvotni obliki sicer ne maram, imam pa rada vse mlečne izdelke ter jedi in verjemite, ni ga čez domače mleko, ki ga proizvajajo krave hranjene s krmo, svežo travo. Moja hči ga vsak dan spije takoj, ko ga tašča namolze. Pravi, da je to najboljši napitek. Pekarica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

26. jul 2006 14:47

Imate srečo, Pekarica, mi iz bloka se še sprehajat ne moremo ali pa kar tako ven jit...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti